2:42 عصر | ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۸ تير
کد خبر: 61256 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۱ بهمن - 2:27 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
بورس از نگاه دیگر

آیات محکم و متشابه بازار سرمایه

در بازار سهام پول از افراد عجول به افراد صبور منتقل می‌شود

  

درست همان‌طور که در قرآن کریم قایل به دو نوع آیه‌ی محکم (تغییرناپذیر) و متشابه (تفسیرپذیر) هستیم، در بازار سهام نیز با دو نوع خبر مواجه می‌شویم. یکی اخباری که تاثیری گذرا بر بازار دارند (اخبار متشابه) و دیگری، اخباری که تاثیری بنیادین بر روند بازار می‌گذارند (اخبار محکم). 
اینکه بازار تحت تاثیر کدام نوع از اخبار یادشده باشد، به تصمیم مجموعه‌ی حاکمیت (حکومت و دولت) بازمی‌گردد. وقتی حاکمیت، بازار_سهام را به عنوان بازار_هدف خود برمی‌گزیند و حسابی هم برای آن بازارگرمی می‌کند، قطعا ابزارهایی نیز برای کنترل آن در دست دارد. 
به عبارتی، همان‌طور که سابق  یادآور شده‌ایم بزرگ‌ترین نوسانگیر هر بازاری، از جمله همین بازار سهام، خود دولت است و برای این منظور، هر وقت که بخواهد با انتشار یک خبر به ظاهر محکم، شاخص را بالا و پایین می‌برد.
بر همین اساس، باید هر از گاهی، مثل امروز، منتظر ایجاد نوعی قبض_و_بسط در بازار سهام باشیم، تا مجموعه‌ی حاکمیت نیز بتواند نوسان خود را از صف‌های ساختگی فروش بگیرد. در این مورد، نمی‌توان منکر نقش منفی خصولتی‌ها و کارگزاری‌ها و رسانه‌های به اصطلاح رسمی شد. 
 نتیجه: در چنین شرایطی برنده کسی است که گول صف‌های ساختگی فروش را نخورد و آب به آسیاب مجموعه‌ی حاکمیت نریزد. آن‌ها فعلا برای کنترل تورم و جبران کسری بودجه به رونق این بازار نیاز دارند.
  چشم از شاخص_کل بردارید و از سهم‌های خود مراقبت کنید!
 والله این صف‌های فروش ساختگی است. امروز سهم زیان‌ده ایران خودرو علی‌رغم خبر افزایش_سرمایه با صف_فروش سنگین مواجه شده و عدد شاخص_کل را پایین کشیده است. این اتفاق هیچ ربطی به سهم‌های ارزنده‌ی بازار ندارد و دلیلی برای عرضه‌ی دودستی سهم‌های ارزنده‌ی دیگر محسوب نمی‌شود. 
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: