10:59 صبح | ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۱ خرداد
کد خبر: 60055 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ يکشنبه ۶ مرداد - 9:34 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی
تحلیلی بر دعوت سید محمد خاتمی برای حضور حداکثری در انتخابات سال جاری

فراخوانی برای فداکاری

گفتگو نیوز / گروه سیاسی: سخنان سیدمحمد خاتمی در جهت تشویق مردم به شرکت در انتخابات آن هم هفت ماه مانده به انتخابات مجلس یازدهم واکنش‌های زیادی را برانگیخته است؛ اگرچه تا حدودی استراتژی اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات آینده مجلس را هم مشخص می‌کند.
کلیدواژه «فداکاری به خاطر ایران» که سید محمد خاتمی حدود ده روز قبل آن را در مورد شرکت در انتخابات مطرح کرد را شاید بتواناولین مانیفست جدی اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات آینده دانست. اگرچه تا پیش از این اظهارنظرهای مختلفی از سوی چهره‌های موثر اصلاحات درباره مشارکت یا مشارکت مشروط در انتخابات مطرح شده بود اما احتمالا این اظهارات سیدمحمد خاتمی که گفته «اصلاح‌طلبان و مردمِ ناراضی باید فداکاری و از خودگذشتگی کنند و به خاطر ایران پای صندوق‌ها بیایند تا جلوی خطر اصلی گرفته شود» می‌تواند به این فضا جهت دهد.
او در عین حالی که تاکید کرده «انتخابات نباید تحریم شود»، خواستار رواداری بیشترحاکمیت و فراهم کردن زمینه حضور مردم شده و گفته «اصلاح طلبان نمی توانند به هر قیمتی وارد انتخابات شوند و انشالله فضا باز شود و صلاحیت‌ها تأیید شوند»؛ موضوعی که از طرف مخالفان سنتی خاتمی تعبیر به صدور فرمان «تحریم خاموش انتخابات» شده است.
اگرچه خاتمی تاکید داشت که نباید اصل انتخابات را زیر سوال بُرد و زمزمه‌هایی که بوی تحریم می‌دهد را خطرناک توصیف کرده بود.
طیف دیگری از حامیان اصلاح‌طلبان هم به این اظهارات عمدتا در فضای مجازی و خصوصا توییتر واکنش نشان دادند و آن را نوعی «سازش با حاکمیت» دانستند. آنها معتقدند مردم سرخورده‌تر از این هستند که بتوان آنها را تشویق به مشارکت در انتخابات کرد. برخی از آنها هم هشتگ‌هایی را در توییتر علیه سیدمحمدخاتمی به راه انداختند.
نظرات مازنی، منتجب نیا، حجاریان، تاج‌زاده و نبوی 
احمد مازنی نماینده تهران معتقد است انتخابات دوم اسفند می‌تواند پرشور و باشکوه برگزار شود به شرط آنکه از برخورد سلیقه‌ای در اجرا و نظارت پرهیز کنیم. دوم اسفند 1398 روز برگزاری انتخابات مجلس یازدهم است. تمام صداهای موجود در کشور را در عرصه انتخابات به رسمیت بشناسیم.
اولین اظهارنظرها در مورد نحوه مشارکت در انتخابات را سعید حجاریان مطرح کرده بود که در اظهارنظری با تكیه بر باور پیشین خود مبنی بر آنكه نباید جنس بنجل به مردم ارائه داد، موضوع مشاركت مشروط در انتخابات را مطرح كرده و گفته بود«در صورت ممكن‌نبودن حضور نیروهای درجه‌یك اصلاحات در انتخابات، عطای آن را به لقایش می‌بخشیم.»
مصطفی تاج‌زاده هم در گفت و گویی عنوان کرده بود که «شرکت در انتخابات به هر قیمت از نظر من منتفی است اما برخی اصلاح‌طلبان به آن معتقدند و می گویند ما باید به هر قیمتی در انتخابات شرکت کنیم. اگر لیست اول ما را زدند سراغ لیست دوم برویم و اگر دومی را هم زدند سراغ لیست سوم و چهارم برویم. به نظر من این روش تا سال ۹۶ جواب می‌داد. اکنون نمی‌دهد.»
بهزاد نبوی اما نظری برخلاف حجاریان و تاج‌زاده دارد. او در گفت و گو با «جماران» بروز بی اعتمادی در مردم را طبیعی دانسته و می‌گوید:«اصلاح‌طلبان در سال‌های 92 و 96 از آقای روحانی حمایت کردند، ولی به زعم عده ای، روحانی در انجام وعده هایش موفق نبوده است و طبعا بی‌اعتمادی نسبت به اصلاح‌طلبان در میان این عده به وجود می‌آید.»
او البته تاکید می‌کند که تصمیم اصلاح‌طلبان و در واقع سیدمحمدخاتمی در نامزد کردن حسن روحانی بهترین تصمیم ممکن بوده و «تکرار می‌کنم» سیدمحمد خاتمی هم صحیح‌ترین کار ممکن در انتخابات دوره دهم مجلس بوده و اصلاح‌طلبان در این موارد احساس پشیمانی نمی‌کنند.
نبوی درباره انتقادات به عملکرد حسن روحانی نیز می‌گوید: «من دولت آقای روحانی را دولتی قدرتمند و بی‌نقص نمی‌دانم، ولی معتقدم که قدرتمندترین دولت‌ها نیز نمی‌توانند در شرایط فعلی مشکلات را به سادگی حل کنند. چنانکه در پاسخ‌های قبلی نیز توضیح داده‌ام، بسیاری از این مشکلات هم نه مربوط به انتخاب اصلاح‌طلبان و نه ناشی از عملکرد دولت روحانی به عنوان منتخب اصلاح‌طلبان بوده است.»

چریک پیر در نشست حزب اتحاد ملت نیز از ازاصلاح‌طلبان حامی ایده تحریم انتخاباتانتقاده کرده و باصراحت گفته بود «راهی جز شركت در انتخابات نمی‌شناسم».
نبوی گفته بود:«تنها حرکت اصلاحی از صندوق رأیمی‌گذرد، تا وقتی امکان برگزاری و حضور در انتخابات وجود دارد، اصلاح‌طلبی به بن‌بستنمی‌رود؛ بنابراین کماکان تنها راه اصلاح‌طلبان حضور در صحنه است. منافع حاکمیت و مردم در برگزاری انتخابات پرشور است. به اصلاح‌طلبانمی‌گویم آیهیأس نخوانند و برایپرشورکردن انتخابات دنبال راهکار باشید».

رسول منتجب نیا از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب هم از جمله کسانی است که ایده تحریم انتخابات را شدیدا رد می‌کند و معتقد است: «انتخابات گرفتن حق است مردم باید حق‌شان را بگیرند. معنا ندارد شرط بگذاریم؛ آیا اگر شرط گذاشتیم آنها شرط ما را می‌پذیرند؟ خیر آنها هرگز به شرط ما عمل نمی‌کنند. من یک‌بار دیگر هم گفته‌ام اگر ما شرط گذاشتیم فکر نکنیم آنها به اصلاح‌طلبان التماس کنند یا برای ما به فکر پهن کردن فرش قرمز می‌افتند خیر آنها از خدا می‌خواهند که ما در انتخابات شرکت نکنیم و سهم ما را هم خودشان بردارند. ما باید به مردم بگوییم به صحنه بیایید و حق خودتان را بگیرید.»
اوشرط و شروط گذاشتن یا عدم شرکت در انتخابات را کمک‌ کردن به رقبا و بازی در زمین آنها می‌داند.

به نظر می‌رسد در شرایطی که هنوز سیاست انتخاباتی رقیب اصولگرا تبیین نشده، این اظهارنظر از طرف لیدر اصلاح‌طلبان پیامی به اصولگرایان نیز دارد و آن این است که رقیب از صحنه به در نمی‌شود.
اگرچه با نزدیک‌تر شدن به انتخابات مجلس یازدهم،اصلاح‌طلبان باید با همفکری نخبگان این جریان سیاست‌های انتخاباتی خود را به صورت منسجم تبیین کنند. طبیعی است در این مسیر آسیب‌شناسی انتخاب‌های گذشته اصلاح‌طلبان و مشخص کردن نسبت اصلاح‌طلبان با حاکمیت نیز امری ضروری به نظر می‌رسد.
در نهایت ماه‌های باقیمانده تا انتخابات مجلس زمانی حیاتی برای فعالان سیاسی اصلاح‌طلب خواهد بود؛ موقعیتی حساس که می‌تواند تا سال‌ها بر نحوه حضور اصلاح‌طلبان در کرسی‌های حاکمیتی اثرگذار باشد.
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: