11:26 صبح | ۱۳۹۹ جمعه ۱۶ خرداد
کد خبر: 17737 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ شنبه ۲۰ مهر - 10:10 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
با تهدید زندگی ۱۲ میلیون نفر

شمارش معكوس برای رسیدن توفان فایلین با۲۰۰كیلومترسرعت به شرق هند آغاز شد

شمارش معكوس برای رسیدن توفان بیش از ۲۰۰ كیلومتری در ساعت فایلین به شرق هند، بخصوص ایالت های اودیسا و آندراپرادش آغاز شد وهواشناسی هند می گوید، توفان شدید هر لحظه ممكن است مناطق اعلام شده را دربرگیرد.

به گزارش گفتگونیوز به نقل از ایرنا، پیش بینی شده كه توفان فایلین (Phailin) دستكم به مدت شش ساعت بسیار شدید باشد و تا ۱۲ تا ۲۴ ساعت آینده به شدیدترین حد خود خواهد رسید و به مدت شش ساعت در حداكثر سرعت خواهد بود.
به همین دلیل ۱۲ هواپیما، چندین بالگرد و دو كشتی جنگی مركز فجایع ملی هند و نیروهای مسلح این كشور برای انجام عملیات نجات در ایالت های آندراپرادش و اودیسا آماده شده اند.
گفته می شود كه زندگی ۱۲ میلیون نفر در معرض خطر است.
۲۳ هزار قایق ماهیگیری به مناطق ساحلی برگشته وماهیگیرانی كه در دریا بوده اند، شروع به ارسال پیام های كمك كرده اند، اما به دلیل وزش باد شدید گارد ساحلی نمی تواند به كمك آنها برود و اكنون ۱۸ قایق ماهیگیری كه بر خلاف هشدار به دریا رفته بودند، گرفتار هستند.
بادها و باران های پیش از توفان موجب شد كه بعد از ظهر شنبه پنج نفر به دلیل ریشه كن شدن درختان توسط باد شدید در مناطق مختلف ایالت اودیسا، از جمله شهر بووانشوار، مركز این ایالت كشته شده اند.
سوشیل كومار شینده وزیر كشور هند اعلام كرد كه از دو روز پیش تا كنون ۵۵۰ هزار نفر شامل ۴۵۰ هزار نفر از ایالت اودیسا و یك صد هزار نفر از ایالت آندراپرادش تخلیه و به مكان های امن انتقال یافته اند.
برنامه حركت ۱۸۳ قطار لغو شده، ۲۲ قطار به تعویق افتاده و ۲۶ قطار تغییر مسیر داده اند پرواز ها نیز لغو شده است. بر اساس پیش بینی ها، حمل و نقل جاده ای و برق رسانی نیز تحت تاثیر توفان قرار خواهد گرفت.
مردم منطقه از دو روز پیش وحشتزده مشغول جمع آوری آذوقه هستند.
این توفان كه ??? تا ??? كیلومتر در ساعت سرعت دارد، از قسمت شرقی خلیج بنگال در حال حركت است.
ای.كی.آنتونی وزیر دفاع هند، از نیروهای مسلح این كشور خواست از هر جهت آماده باشند تا در صورت وقوع خسارت خود را به محل حادثه برسانند.
پی.كی.ماهاپاترا رییس كمیسیون مخصوص امداد و نجات ایالت اودیسا اعلام كرد كه توفان پیش بینی شده كمتر از توفان بزرگی كه در سال ???? رخ داد، نخواهد بود.
در آن سال توفانی با سرعت ??? مایل در ساعت بیش از ?? هزار نفر را به كشتن داد.
توفان فایلین از شدیدترین توفان های استوایی محسوب می شود. فایلین به معنی یاقوت كبود است.

برچسب هابرچسب ها: گفتگونیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: