1:32 عصر | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۵ خرداد
کد خبر: 43427 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ پنج شنبه ۱۳ اسفند - 7:52 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
سیدمحمد بهشتی:

مقایسه تهران و کوفه، سوداگرانه است

کوفه تنها شهری است که به خون‌خواهی سیدالشهدا(ع) قیام می‌کند و آنچنان که همه می‌دانیم، تلاش حق‌جویانه مختار از چنین شهری آغاز می‌شود. بنابراین شهری با چنین پیشینه فرهنگی‌ که از قضا پایتخت حضرت امیرالمؤمنین(ع) هم بوده نباید دست‌مایه چنین اتهام مغرضانه‌ای شود.

گفت وگو نیوز: اتهام‌زنی به شهروندان تهرانی، پس از اعلام نتایج انتخابات هفتم اسفند، گسترده‌تر شده تا جایی که برخی، اهالی این شهر را به‌خاطر رأی‌ندادن به یک فهرست خاص انتخاباتی، به اهالی کوفه تشبیه کرده‌اند. سیدمحمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، از بُعد تاریخی و فرهنگی وجامعه‌شناسانه، این موضوع را بررسی می‌كند.

 

 اخیرا تهران شاهد حملات سیاسی تازه‌ای از سوی برخی شده است، شما وضعیت تهران را به‌عنوان پایتخت ایران چطور ارزیابی می‌کنید؟ 

وضعیت امروز تهران، سرنوشتی است که به‌نوعی همه پایتخت‌ها به آن دچار شده‌اند؛ از دوره قاجار تا امروز، خرده‌فرهنگ‌های گوشه‌گوشه ایران در این شهر مجموع شده‌اند و آنچه که امروز می‌بینیم؛ تهران، یک ایران کوچک است. به عبارت دیگر، نمایندگی تنوع فرهنگی فوق‌العاده‌ای که در ایران داشته‌ایم و داریم، امروز با تهران است و شاید به‌همین‌خاطر است که دیگر نمی‌توان فرقی میان تهرانی اصیل و غیراصیل قائل شد. 

 چطور؟ 

چون نسل حال‌حاضر تهران، نسل چهارم مهاجرانی است که پس از اصلاحات ارضی به‌سوی این شهر حرکت کرده‌اند و سلیقه و فرهنگشان به‌نوعی از سلیقه و فرهنگ کل کشور نمایندگی می‌کند. ویژگی فرهنگی تهران کنونی به‌گونه‌ای است که تحولات اجتماعی و فرهنگی از این شهر آرام‌آرام به کل کشور تسری پیدا می‌کند و بنابراین افرادی که در انتخابات اخیر، تهرانی‌ها را به خاطر رأیی که داده‌اند متهم می‌کنند، یا تهران را نمی‌شناسند یا به خاطر عدم توانایی در تغییر متن فرهنگی و اجتماعی پایتخت دست به چنین اقدام‌هایی زده‌اند. حال آنکه اگر بناست، جامعه‌ای را مدیریت کنیم باید متن و واقعیت‌های آن را بشناسیم، همچنان‌که حضرت امیرالمؤمنین(ع) فرموده‌اند فرزند زمان خویشتن باش. 

 به نام مبارک آن حضرت اشاره کردید، می‌خواستم بپرسم آیا می‌شود آن‌طور که این گروه می‌گویند، تهران را کوفه‌ای معاصر به حساب آورد؟ 

متأسفانه این مقایسه از جنبه‌های مختلف مغرضانه صورت گرفته است؛ از یک‌سو، نمی‌توان با چنین قطعیتی گفت که تمام وقایع تاریخی تکرارشدنی است و به‌همین‌دلیل این مقایسه غلط است و از سوی دیگر، کوفه تنها شهری است که به خون‌خواهی سیدالشهدا(ع) قیام می‌کند و آنچنان که همه می‌دانیم، تلاش حق‌جویانه مختار از چنین شهری آغاز می‌شود. بنابراین شهری با چنین پیشینه فرهنگی‌ که از قضا پایتخت حضرت امیرالمؤمنین(ع) هم بوده نباید دست‌مایه چنین اتهام مغرضانه‌ای شود. متأسفانه چنین مقایسه‌ای کاملا سوداگرانه اتفاق افتاده اما اگر جامعه کوچکی چنین نظری می‌داشت، می‌توانستیم آن را اشتباه تلقی کنیم ولی از آنجایی که برخی که دارای مسئولیت هستند، بعد از انتخابات به این مسئله پرداخته‌اند، باید متوجه ابعاد مسئولانه سخن خود باشند. 

 می‌توان چنین مسئله‌ای را در ادامه حرکت‌هایی در تاریخ معاصر دانست که قصد رویارویی اقوام و ساکنان شهرهای مختلف با یکدیگر را داشته‌اند؟ 


البته چنین قصه‌ای شباهتی به جوک‌هایی که در مورد قومیت‌ها در دوره رضاخان ساخته شد ندارد بلکه کاملا سیاسی اما سطحی است و به‌همین‌خاطر صورت نازیبایی به خود گرفته است. در شرایطی که جامعه ایران رفتار مدنی از خود نشان داده و نظراتش را در قالب صلح‌آمیزترین و بهنجارترین شیوه به گوش مسئولان نظام رسانده، برخی به‌جای شنیدن پیام این انتخابات، در حال اتهام‌زنی به شهروندان شهری هستند که نماینده کل ایران است. این را هم بگویم که جامعه تهران، ترجیح داده که چنین رفتار ناپسندی را از سوی جناح سیاسی موردنظر نبیند و به‌جای واکنش، شرایط موجود را تحمل کند، اما واقعیت این است که وقتی مسئله تحمل نظر مخالف باشد، افرادی که داعیه نگاه سیاسی دارند باید در این زمینه پیش‌قدم باشند. 


منبع: شرق

پایان پیام


880325

سلام علیکم من نمیدونم چرا اصرار داریم خودمون رو به شکل آدمی که مطلب رانفهمیدهنشون بدیم بزرگوار اصلا این مطلب نیست که قبل از اینکه کوفه خونخواه امام باشه خالی کننده پشت امام بود البته درست برخی اصولگرایان نسبت به آرمانهای خودشون پشت کرده بودن وملت با کسی شوخی نداره هر گروه یا طیفی باشند ببینند که دارن پاشون رو از گلیمشون درازتر می کنند میگذارنشون کنار فرقی نمی کنه اصولگرا باشه یا اصلاح طلب مهم اینه که دلش برای مملکت می تپه یا نه یا شاید بعضی ها فکر می کنن اونهایی که به طیف امید رای دادن فقط یکسری ادمهای خاص بودن و توشون اصلا بر و بچه های دیگه ای نبودن بهتون بگم این خط کشی ها مال شماست ککه دنبال قدرت هستید نه برای ملت ملت به عشق رهبرش اومد پای کار طیف امید هم بر و بچه های جوون و تزه نفس بودن رای بهشون دادن فقط همین نمیدونم چرا اصرار دارید این رای رو به نفع خودتون مصادره کنید حالا سال دیگه هم هستید آخرش چی
نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: