2:24 عصر | ۱۳۹۹ جمعه ۱۳ تير
کد خبر: 60632 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۰ آبان - 2:31 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
مازنی خبر داد:

وحدت اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده و ارائه لیستی با حضور جوانان و افراد با تجربه

پیش بینی من از جریان اصلاحات با محوریت مجمع روحانیون مبارز و شخص آقای خاتمی این است که بیش از یک لیست موثر ارایه نخواهد داد. به نظرم این جریان به وحدت خواهند رسید و جوانان اصلاح طلب و بزرگترها به دلیل خصلت جوانگرایی آقای خاتمی و محوریت مجمع روحانیون مبارز که معتقد هستند باید به جوانان احترام بگذاریم و نظرات آنها را بشنویم، در نهایت با لیستی متشکل از افراد با تجربه و جوانان وارد عرصه انتخابات می‌شوند.

 عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به حضور طرفداران احمدی نژاد در انتخابات مجلس یازدهم گفت: گروه احمدی نژاد بدون اعلام طرفداری از او ثبت نام خواهند کرد و پس از تایید صلاحیت، لیستی به نام احمدی‌نژاد و طرفداران احمدی نژاد ارایه می‌دهند.

حجت الاسلام والمسلمین احمد مازنی در گفت وگو با خبرنگار شفقنا در رابطه با مشارکت مردم در انتخابات گفت: گروهی که مخالف شرکت در انتخابات هستند و تحت عنوان رأی بی رأی تبلیغات می‌کنند، به برانداز تعبیر می‌کنیم؛ چون براندازی کسی ممکن است در حد این باشد که بگوید در انتخابات شرکت نمی‌کند و براندازی شخص دیگری هم در حدی باشد که اسلحه به دست بگیرد. اگر کسی تفکر براندازی نداشته باشد، تلاش می‌کند از طریق مشارکت در انتخابات و حضور در ارکان قدرت و حاکمیت، رویه‌ها را اصلاح کند و اگر کسی می‌گوید “رأی بی رأی”، منطقش این است که رأی دادن ما بی نتیجه بوده و بی نتیجه خواهد بود و نظام اصلاح پذیر نیست.

با گفت و گوی ملی و شرکت در انتخابات می‌توان نظام را اصلاح کرد

او در ادامه افزود: دلیل اینکه تمامی گروه‌های اصلاح‌طلب عنوان خود را اصلاح‌طلب گذاشتند این است که معتقد هستند نظام، اصلاح‌پذیر است و اصلاحات از طریق رفتارهای مدنی از جمله مشارکت در انتخابات و گفت‌وگوی ملی میسر است و با شرکت در انتخابات می توان نظام را اصلاح کرد. اصلاحات هم پروژه نیست بلکه پروسه است و پروسه با ممارست و در طول زمان انجام می‌شود و تنها راهش هم صندوق رأی است که مردم با مشارکت خودشان اوضاع را بهبود ببخشند.

مازنی در خصوص حضور جریان اصلاحات در کشور گفت: جریان اصلاحات در حال حاضر به ۳ گروه تقسیم شده‌اند؛ یک گروه، شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان هستند؛ گروه دوم برخی از احزاب هستند که هنوز به این شورا نپیوستند و نظرات خاص خودشان را دارند و نسبت به عملکرد شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان مواضعی دارند. گروه سوم هم جوانانی هستند که معتقدند که در سیاستگذاری، تصمیم‌سازی و حتی کاندیداتوری و نمایندگی، جوانان باید وارد عرصه شوند.

مازنی با اشاره به فعالیت اصولگرایان در کشور گفت: جریان اصولگرایی هم به چند دسته تقسیم می‌شود؛ یک دسته اصولگرایان سنتی هستند که به ۲ دسته تقسیم می‌شوند؛ در یک طیف افرادی مثل آقای باهنر و لاریجانی حضور دارند و تا حدی می‌توان گفت که “جمنا” در گذشته این جریان را نمایندگی می‌کرد که الان با عنوانی دیگر بسیاری از گروه‌های اصولگرا در این قالب سازماندهی می‌شوند.

جبهه پایداری‌ها معتقدند بر اساس تکالیفی که خودشان دارند وارد عرصه انتخابات خواهند شد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس ادامه داد: گروهی دیگر جبهه‌ی پایداری‌ها هستند که معلوم نیست به اکثریت اصولگراها بپیوندند و معتقد هستند بر اساس تکلیفی که خودشان دارند وارد عرصه انتخابات خواهند شد. گروه سوم هم جوانانی هستند که تحت عنوان “جوان مومن انقلابی” تلاش می‌کنند که عناصری را با خود همراه کرده و در حال آماده سازی برای ورود به انتخابات هستند.

حضور طرفداران احمدی نژاد در انتخابات آینده مجلس

مازنی جریان احمدی نژاد را گروه چهارم اصولگرایان دانست و گفت: گروه چهارم اصولگرایان، جریان احمدی نژاد است. با وجود اینکه خودش می‌گوید اصولگرا نیست و اصولگراها هم همین را عنوان می‌کنند ولی دو طرف نیم نگاهی به هم دارند. به عنوان مثال، ملاقات آقای قالیباف با آقای احمدی نژاد و مصاحبه آقای حسینیان، علائم و نشانه‌های دیگری است که احمدی نژاد را در جبهه اصولگرایی تعریف می‌کند.

این نماینده مجلس با اشاره به پراکندگی لیست اصولگرایان در انتخابات آینده اظهار کرد: به نظر می‌رسد که جبهه اصولگرایی با یک لیست وارد انتخابات نخواهد شد و جوانان این جبهه به شدت مدعی هستند و حاضر نیستند حرف بزرگترها را بشنوند. جبهه پایداری هم مدعی است که جدالش در عرصه سیاست، جدال حق و باطل است و نباید با بده بستان‌های سیاسی به ایمان و باورش آسیب بزند. در همان اکثریت جریان اصولگرایی سنتی، نواصولگرایی هم شکل گرفته است که پیش بینی می‌شود مجموع آنها به وحدت برسند اما جریان احمدی نژاد با آنها به وحدت نمی‌رسد.

اصولگراها با ۳ لیست وارد عرصه انتخابات می‌شوند

مازنی در خصوص پیش بینی‌اش از لیست انتخاباتی اصولگراها گفت: پیش بینی می شود که در انتخابات آینده، اصولگراها با ۳ لیست وارد عرصه انتخابات شوند؛ یک لیست گروه احمدی نژاد است که بدون اعلام طرفداری از احمدی نژاد ثبت نام خواهند کرد و پس از تایید صلاحیت، لیستی به نام احمدی نژاد و طرفداران احمدی نژاد ارایه می‌دهند. لیست دوم، جوانان هستند که علنا کار می‌کنند، در فضای مجازی فعال هستند و بعضی از نهادها از آنان حمایت می‌کنند. گروه سوم هم باقی اصولگرایان هستند که با یکدیگر به وحدت می‌رسند.

وحدت اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده و ارائه لیستی با حضور جوانان و افراد با تجربه

او در رابطه با حضور اصلاح طلبان در انتخابات اظهار کرد: پیش بینی من از جریان اصلاحات با محوریت مجمع روحانیون مبارز و شخص آقای خاتمی این است که بیش از یک لیست موثر ارایه نخواهد داد. به نظرم این جریان به وحدت خواهند رسید و جوانان اصلاح طلب و بزرگترها به دلیل خصلت جوانگرایی آقای خاتمی و محوریت مجمع روحانیون مبارز که معتقد هستند باید به جوانان احترام بگذاریم و نظرات آنها را بشنویم، در نهایت با لیستی متشکل از افراد با تجربه و جوانان وارد عرصه انتخابات می‌شوند.

مازنی بیان کرد: حال اینکه کدام از این جریان‌ها می‌توانند بیشترین رأی را کسب کند بستگی به چند عامل دارد. عامل مهم این است که این جناح‌ها چقدر توانسته‌اند اعتماد مردم را جلب کنند و معمولا در مشارکت مستقیم و گسترده مردم، انتخاب‌های بهتری هم صورت خواهد گرفت و اگر مشارکت پایین باشد نمایندگانی با رأی ضعیف انتخاب می‌شوند. من فهرست میزان مشارکت مردم در انتخابات، از مجلس اول تا مجلس دهم را دارم؛ به عنوان نمونه در مجلس سوم که جناح چپ بیشترین کرسی‌های مجلس را کسب کرد، میزان مشارکت حدود ۲۳ درصد بود و یا مجلس هفتم که مشارکت پایین بود اکثریت جناح راست، کرسی مجلس را به دست آوردند؛ بنابراین این فکری که عده‌ای می‌گویند هر جا مشارکت بالا باشد اصلاح‌طلبان بیشترین رأی را کسب می‌کنند و اگر مشارکت کم باشد اصولگرایان بیشتر وارد مجلس می‌شوند را تایید نمی‌کنم. چراکه مردم ایران همیشه شگفتی آفرین هستند و یکباره در ساعت‌های آخر تصمیم می‌گیرند و همه تحلیل‌گران را شگفت‌زده می‌کنند.

مردم اصولا به کسی که صدا و سیما آنها را تبلیغ می‌کند رأی نمی‌دهند

عضو فراکسیون امید مجلس تصریح کرد: عمل به وعده‌های انتخاباتی کاندیداها از جمله مساله مهمی است که رأی مردم را مشخص می‌کند و بحث مهم دیگر به نوع رفتاری که فعالان رسانه‌ای در برخورد با مردم انجام می‌دهند باز می‌گردد؛ یعنی اگر مردم احساس کنند که صدا و سیما برای تبلیغ یک لیست به گونه‌ای عمل می‌کند که گویا به شعور مخاطب توهین می‌شود، بر عکس آن عمل می‌کنند.

مازنی در پایان خاطرنشان کرد: به نظر من شورای نگهبان در این دوره از انتخابات، اغماض و یا سخت‌گیری نخواهد داشت و همانند دوره‌های گذشته بر اساس قانون عمل می‌کند و تحت تاثیر القائات گروه‌های ناظری که در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف مشخص کرده قرار نمی‌گیرد. ۱۲ عضو فقها و حقوقدان شوای نگهبان تک تک صلاحیت نماینده‌ها را بررسی نمی‌کنند بلکه در هر استان و شهرستان، هیات نظارت استانی مشخص شده‌ است که کار سختی برای بررسی صلاحیت‌ها در پیش دارند.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: