11:59 عصر | ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۷ تير
کد خبر: 61279 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱ اسفند - 1:47 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
نبض بازار

آفات سهام‌بازی با راهکارهای کاذب!

با توجه به اینکه در بهمن ماه سال جاری بیشترین میزان ورود نقدینگی از جانب اشخاص حقیقی و جدید وارد بازار سرمایه شده است ،رعایت و دقت به نکات و آفات بورس بیش از همیشه باید مورد توجه قرار گیرد.

 گفتگو نیوز/سیدمحمد آل‌طه:

سهام‌داری همان‌طور که از عنوانش پیداست یعنی شریک شدن در سود و زیان یک شرکت، که محصول یا خدماتی را تولید می‌کند. در نقطه‌ی مقابل این تعریف و متعاقب ورود افراد تازه‌وارد، این روزها ذهنیت جدیدی در بازار سهام شکل گرفته است که بیشتر معنای سهام‌بازی را به ذهن متبادر می‌کند تا سهام‌داری. 
 در این ذهنیت جدید، فرد فقط چشمش به تابلوی معاملات یک سهم است و گوشش به هیچ حرف حسابی بدهکار نیست. آن‌هم در بازاری که جمله باید چشم و گوش بود و پیوسته باید خواند و شنید! 
 اینکه در چنین شرایطی، سهام‌دار در نهایت بازنده است تا برنده. اینکه در چنین شرایطی شایعه بر خبر غلبه می‌کند و پیشی می‌گیرد. اینکه می‌توان با مرور کارنامه‌ی کوتاه‌مدت خود به آفات جبران‌ناپذیر سهام‌بازی پی برد. 
نکته‌ی دیگری که باید به آن پرداخته شود  و به نکات پیشین بیفزاید، راه‌کارهای تجربی و کاذبی است که برخی کانال‌های تلگرامی به تازه‌واردان برای کسب سود فوری و فوتی پیشنهاد می‌کنند و برای توجیه حرفه‌های خود مثال‌هایی از عالم واقع می‌آورند، که هیچ ربطی به بازار سهام و کنش صحیح سهام‌داری ندارد. 
از جمله‌ی راه‌کارهای یادشده می‌توان به دقت در رفتار یک سهم در بازه‌ی ساعتی یا حتی روزانه‌ تابلو اشاره کرد و عینیات بی‌پایه‌ای که ممکن است از دقت در این رفتارها به دست بیاید.
 این چنین انگاره‌هایی درباره‌ی بازار سهام، که یکی از کلیدواژه‌های آن بردباری است، ممکن است در مواردی درست از آب دربیاید، اما در بیشتر موارد، دست‌کم با سرمایه‌ی خُرد، اگر نه در یک سهم، در سهم دیگر با شکست مواجه می‌شود. 
 از تمام این حرف‌ها گذشته، چنین راهکارهای_مخربی ضمن زیان رساندن به سهام‌دار در میان‌مدت و بلندمدت، به هدف اصلی بازار سهام نیز ضربه می‌زند. هدفی که باید متضمن رشد و رونق تولید و بالاتر از آن آبادانی کشور عزیزمان باشد.


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: