10:49 صبح | ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۱ خرداد
کد خبر: 60078 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ شنبه ۱۲ مرداد - 1:32 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
نگاهی به انتخابات شورایاری پایتخت

پله پله تا دموکراسی

گفتگو نیوز / گروه اجتماعی: پنجمین انتخابات شورایاری‌های محلات تهران جمعه چهارم مرداد ماه برگزار شد آن هم در شرایطی که برگزاری این انتخابات به مناقشه‌ای میان اصولگرایان و اصلاح‌طلبان تبدیل شده بود؛ مناقشه‌ای بر سر قانونی بودن یا نبودن این انتخابات.
مخالفان برگزاری انتخابات شورایاری‌ها معتقد بودند در قانون اساسی جمهوری اسلامیایران نامی از نهادشورایاری نیامده و برگزاری انتخابات آن بدون مصوبه مجلس و صرفا از سوی شورای شهر قانونی نیست. در مقابل موافقانمی‌گفتندانتخابات انجمن‌های محلیمی‌تواند با مجوز دولت برگزار شود و نیازی به مصوبه مجلس برای برگزاری این انتخابات نیست.
تنها یک هفته به برگزاری انتخابات شورایاری‌های محلات تهران مانده بود که ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در نامه‌ای به رؤسای سه قوه این انتخابات را غیرقانونی خواند و خواستار جلوگیری از برگزاری آن شد.
او در این نامه گفته بود که مجلس شورای اسلامی قانونی را در خصوص شورایاری‌ها تصویب نکرده و در واقع قانون اختیار برگزاری چنین انتخاباتی را به شورای شهر تهران نداده است.
دو روز پس از نامه رئیس سازمان بازرسی کل کشور،پیروزحناچی شهردار تهران در اظهار نظری گفت که سازمان بازرسی مرجع تشخیص عدم برگزاری انتخابات شورایاری‌ها نیست و این انتخابات طبق برنامه‌ریزی قبلی برگزار خواهد شد.
شهردار تهران همچنین از صدور مجوز دولت برای برگزاری انتخابات شورایاری‌ها خبر داد.
قاضی سراج، رییس سازمان بازرسی کل کشور بار دیگر برگزاری این انتخابات را صددرصدغیرقانونی خواند.البته او گفت ما مشکل نداریم که شورایاری باشد یا نباشد، شایدشورایاری بتواند خدمات خوبی ارائه دهد اما مشکل این است که قانون نیست،بر اساس چه قانونیمی‌خواهندشورایاری را بررسی کنند.
در پی بروز این اختلافات محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران با ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور دیدار کرد و نهایتا در توافقی دوجانبه مقرر شد نامه‌ای خطاب به سران قوا نوشته و از آنها خواسته شود که درباره تعیین تکلیف قانونی بودن انتخابات شورایاری‌ها اعلام نظر شود.
هیأت دولت هم در پاسخ به نامه رئیس شورای شهر تهران، به این جمع بندی رسید که برگزاری انتخابات شورایاری ها بلامانع است.
احمد مازنی عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه صدا و سیما در ادوار انتخابات برنامه عادی خود را قطع می‌کند و سراغ مردم می‌رود و درباره انتخابات از آنان می‌پرسد ولی برای شوراهایاری‌ها فعال نبود، خاطرنشان کرد: اختلاف نظر میان دستگاه‌های حکومتی بر سر اصل قانونی بودن انتخابات شورایاری‌ها هم وجود داشت به‌طوری که تا روز انتخابات برای رفتن پای صندوق رأی سؤال کردم که آیا این انتخابات قانونی است یا خیر، البته بالاخره موضوع حل شد و اینها مسائلی بود که در روند انتخابات تأثیرگذاشت.
سید آرش حسینی میلانی، رئیس ستاد هماهنگیشورایاری‌های شهر تهران هم چند روز مانده به انتخابات شورایاری‌هادر نشستی از موافقت سران سه قوه با برگزاری انتخابات شورایاری‌ها خبر داد و براین اساس این انتخابات شکل قانونی به خود گرفت.
انتخابات شورایاری در نهایت با مقاومت و اصرار شهردار و اعضای شورای شهر تهران و البته حمایت چهره‌هایاصلاح‌طلب و خصوصا نمایندگان مردم تهران در مجلس برگزار شد. 
محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهرانشورایاری‌ها را شورای محل توصیف کرد و گفت که این نهاد براساس اصل 7 قانون اساسی آخرین زنجیره حلقه حاکمیت به شمار می‌رود که نخستین حلقه آن نهاد رهبری است و اگر هماهنگی در این زنجیره باشد قطعا کارآمدی نظام و رضایت‌مندی مردم را به همراه خواهد داشت.
این انتخابات همچنین با حمایت و استقبال نمایندگان اصلاح‌طلب و خصوصا نمایندگان مردم تهران در مجلس همراه بود. اغلب نمایندگان تهران در محلات مختلف شهر در این انتخابات مشارکت کرده و رای دادند.
فریده اولاد قباد نماینده مردم تهران در مجلس هم از اهتمام مجلس برای بررسی و تصویب اساسنامه وظایف و اختیارات شورایاری‌ها در مجلس خبر داد و گفت که مجلس در تلاش است که هر چه سریعتر اساسنامه شورایاری‌ها را مورد بررسی و تصویب قرار دهد تا دغدغه آنها نیز رفع شود.
در این انتخابات که برای اولین بار به صورت تمام‌الکترونیکبا هفت هزار صندوق رأیبرگزار شد، هزار و ۷۰۰ شعبه رأی‌گیری در نظر گرفته شد و ۱۲ هزار و ۳۰ نفر در ۳۵۲ محله تهران رقابت کردند.
علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران ساعاتی بعد از اتمام برگزاری انتخابات شورایاری‌های پایتخت، از حضور ۵٠٩ هزار و ١٠٨ نفر در انتخابات شورایاری پایتخت خبر داد و از حمایت هیأت دولت نیز قدردانی کرد.
او گفت که مناطق ۴، ١۵ و ۵ و محلات گلشن، نعمت‌آباد، شکوفه، تهرانپارس غربی و عبدل‌آباد بیشترین مشارکت را در این انتخابات داشتند.
این میزان مشارکت در انتخابات یک نهاد محلی با توجه به جمعیت کلانشهر تهران شاید عدد چندان چشمگیری نبوده اما در عین حال عدم حمایت رسانه‌های رسمی حاکمیت از جمله صداوسیمارا در تحلیل این میزان مشارکت نباید از نظر دور داشت تا جایی که حتی برخی رسانه‌هایاصولگرا که در جریان برگزاری انواع انتخابات اولین دغدغه خود را مشارکت مردم عنوان می‌کنند در ساعات اولیه برگزاری انتخابات شورایاری میزان مشارکت مردم در این انتخابات را به سخره گرفتند.
پیروزحناچی_شهردار تهران هم در این انتخابات شرکت کرد و رای خود را در محله شهرآرا به صندوق انداخت و درباره تعیین تکلیف قانون انتخابات شورایاری‌هاهم گفت که به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی نیازمندآئین‌نامه خاص شورایاری‌ها هستیم.
پیش از این دوره چهارم انتخابات شورایاری‌ها در اسفندماه ۱۳۹۳ برگزار شده بود که حاصل آن انتخاب سه هزار و ۵۲۰ شورایار (اصلی و علی‌البدل) در ۳۵۲ محله تهران بود.
پنجمین انتخابات شورایاری‌های محلات تهران با همه مخالفت‌ها در نهایت برگزار شد؛ آن هم با ظاهری مدرن و تمام الکترونیک تا شاید بتواند نمونه‌ایبرای برگزاری انواع انتخابات دیگر به این شکل باشد.
به نظر می‌رسد در شرایطی که وضعیت اقتصادی کشور دغدغه‌هایی را بین افکار عمومی به وجود آورده که ممکن است مشارکت در انواع انتخابات قدری با چالش همراه شود برگزاری انتخابات شورایاریبه عنوان یکی از پایه‌ای‌ترین نهادهای مدنی و اجتماعی می‌تواندمظهری از مردم سالاری و راهی برای قهر نکردن مردم با صندوق‌های رای و تشویق آنها به مشارکت در تعیین سرنوشت خود باشد؛ فارغ از اینکه نتیجه این انتخابات به نفع اصولگرایان بوده یا اصلاح‌طلبان.
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: