2:11 عصر | ۱۳۹۹ جمعه ۱۳ تير
کد خبر: 13622 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ چهارشنبه ۲ مرداد - 1:02 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

موج دوم گرمای هوا در راه است

 گفتگو نیوز: معاون پژوهشی پژوهشكده هواشناسی و علوم جو با بیان اینكه موج دوم گرمای هوای برای سراسر كشور در راه است گفت: پیش بینی ها نشان می دهد دمای هوای تهران در امروز و فردا ( چهارشنبه و پنج شنبه ) به ۴۱ درجه افزایش خواهد یافت.

مجید آزادی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: امروز و فردا دما به ۴۱ درجه افزایش خواهد یافت اما در روز جمعه شاهد كاهش دما تا ۳۸ درجه خواهیم بود.
وی اظهارداشت: بعد از آن دوباره در روزهای یكشنبه و دوشنبه هفته آینده دمای هوای تهران به ۴۱ تا ۴۲ درجه افزایش خواهد یافت.
عضو هیات علمی پژوهشكده هواشناسی و علوم جو ادامه داد: نكته جالب توجه در مورد هوای تهران این است كه كمینه هوا در صبح نسبت به حد معمول فصل تابستان پایین تر است، یعنی دمای صبح تهران به نسبت فصل خنك تر است.
وی افزود: به طور معمول تفاوت بین كمینه و بیشینه دما در فصل تابستان ۱۴ تا ۱۵ درجه است در حالی كه تاكنون این اختلاف در تهران حدود ۱۰ تا ۱۲ درجه بوده است، درزمستان این اختلاف حدود ۱۰ درجه است.
آزادی گفت: نكته حایز اهمیت دیگر در مورد گرمای هوا در تابستان امسال تداوم این گرماست كه كم سابقه است اما میزان دما نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نكرده است زیرا هر سال بین ۲۰ تیر ماه تا ۱۵ مرداد ماه گرمترین گرما در تهران و سراسر كشور را داریم.
وی درباره وضعیت گرما در سراسر كشور اظهار داشت: این گرما در سراسر كشور محسوس است، هفته گذشته كه شاهد موج اول گرما در كشور بودیم حدود ۱۰ ایستگاه هواشناسی در سراسر كشور دمای بالای ۵۰ درجه را نشان دادند كه در موج دوم گرما هم احتمال افزایش دما تا ۵۰ درجه و شاید بیشتر نیز وجود دارد.
آزادی گفت: دمای هوای اهواز روز گذشته ۷/ ۴۴ درجه بوده در حالی كه این دما برای این فصل اهواز بسیار كم است كه بررسی ها نشان می دهد ممكن است علت پایین بودن دما در اهواز وجود گرد و غبار باشد كه مانع از تابش شدید خورشید به زمین می شود بنابراین دما تا حد زیادی افزایش نمی یابد.
به گفته وی روز گذشته ، شهراد كرمان با ۴۹ درجه ، یزد و قم ۴۴ درجه و سمنان ۴۲ درجه به ترتیب گرمترین نقاط ایران بودند. 

ف

برچسب هابرچسب ها: ,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: