12:36 عصر | ۱۳۹۹ جمعه ۱۵ فروردين
کد خبر: 14169 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ پنج شنبه ۱۰ مرداد - 1:58 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

پرویز کردوانی: دستگاه‌های آب شیرین‌کن باید میان مردم توزیع شود

 گفتگو نیوز: پدر کویرشناسی ایران گفت: اگر برای اصفهان تونل کوهرنگ 1 و 2 و 3 و ... هم بزنیم بازهم این استان با کمبود آب مواجه است و باید مصرف آب در این استان بررسی شود.

 

به گزارش خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، پرفسور پرویز کردوانی در همایش مدیریت بحران آب، اظهار کرد: استقرار صنایع بزرگ همچون فولاد و ذوب‌آهن در شعاع 50 کیلومتری اصفهان اشتباه بود. صنعت ایجاد شده و حالا باید به دنبال آب برایش بگردیم و فشار می‌آوریم تا آب را از نقاط دیگر به اصفهان منقل کنیم، در حالی‌که این یک اشتباه است.

 

این کارشناس ارشد محیط زیست با بیان اینکه ایران در عرض جغرافیایی کمبود بارش قرار دارد و تغییری در این اقلیم رخ نخواهد داد، اضافه کرد: متاسفانه در کشور بدون حساب و کتاب سد ساخته می‌شود. ساختن 11 سد بر روی رودخانه قزل‌اوزن، استان گیلان را نابود می‌کند زیرا گیلان به واسطه آب این رودخانه‌ها به وجود آمده و اگر این 11 سد تکمیل شود تا پنج سال آینده امکان کاشت برنج در گیلان ممکن نیست. یا اینکه آمده‌ایم چاه 360 پارچه آبادی را به همراه آب سدهای کرج و سد زوند به سمت تهران سرازیر کرده‌ایم، با خشک شدن چاه‌های آب در این مناطق مردم به انتقال آب به تهران اعتراض می‌کنند و این یک بحران است.

 

کرداونی با بیان اینکه محیط زیست تعریف دارد و آب، هوا و خاک با یکدیگر باید در تعریف محیط زیست گنجانده شود، ادامه داد: متاسفانه در کشور توهم نسبت به آب زیاد است و مردم ما مخصوصا در شهرهای بزرگی مثل تهران و اصفهان فقط باید آب سد مصرف کنند، یعنی اگر بگویند آب فاضلاب تصفیه شود و به شبکه مصرف وارد شود همه اعتراض می‌کنند این درحالی است که در کشورهای پیشرفته بیش از 10 سال است که از این روش برای مصارف خود استفاده می‌کنند.

 

وی اضافه کرد: آب باران سالم‌ترین آبی است که می‌توان نوشید. در شهرهای غربی کشور مردم می‌توانند با ایجاد مخازن بر روی پشت‌بام‌هایشان از آب باران حتی برای خوردن نیز استفاده کنند.

 

این کارشناس ارشد محیط زیست افزود: در حال حاضر آب مانند گذشته در دسترس نیست، متاسفانه ایران به لحاظ هیدرولوژیکی خشک شده است.

 

کردوانی ادامه داد: دستگاه‌های آب شیرین‌کن باید همانند زمان‌های قبل در اختیار مردم قرار گیرد و توزیع شود، البته نه دستگاه‌های تصفیه‌ای که آب مقطر تحویل می‌دهد چرا که آب مقطر به دلیل نداشتن املاح برای انسان مناسب نیست.

 

وی با اشاره به اینکه با خشک شدن دریاچه ارومیه می‌توان باغات پسته را در آنجا رواج داد، افزود: در همین تالاب گاوخونی که دیگر آب به آن نخواهد رسید نیز می‌توان بسیاری از کشت‌های مناسب را داشت چرا که من چند سال پیش در خصوص طرح خشک شدن دریاچه‌ی ارومیه و کاشت پسته صحبت کردم و برخی ناراحت شدند اما امروز به آن رسیدند و حالا در آنجا پسته در حال کشت شدن است، همان کاری که در هامون سیستان و بلوچستان در حال انجام است.

 

این کارشناس ارشد محیط زیست تصریح کرد: هر استانی را که می‌خواهیم نابود کنیم باید به آن آب بدهیم. 80 درصد آب زاینده‌رود متعلق به چهارمحال ‌و بختیاری است حالا اگر بخواهیم اصفهان را نابود کنیم باید آب‌رسانی را ادامه بدهیم.

 

کردوانی با بیان اینکه ساخت سد گتوند یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات سد سازی کشور بود، ادامه داد: سد گتوند یک اشتباه است و حالا باید با گنبدهای نمکی که در این منطقه به وجود آمده مبارزه کنیم.

 

این کارشناس ارشد محیط زیست تاکید کرد: متاسفانه برخی مواقع دولت‌ها اشتباهاتی را انجام می‌دهند؛ برای مثال در دولت دهم صحبت از خرید آب از تاجیکستان به میان آمد، بحثی که پس از تلاش ناموفق سد دوستی مطرح شد و حالا باید تاجیکستانی‌ها از 180 کیلومتر آن طرف تر برای ما آب بیاورند این کار اشتباه است و ما باید به سراغ روش‌های غیر متعارف برای تولید آب برویم.

 

کردوانی خاطرنشان کرد: آب غیرمتعارف یعنی استفاده از آب‌های باران، تصفیه فاضلاب و برگرداندن آن به شبکه آب شرب و آب مجازی که اندکی موجب جبران کمبود آب شود. نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: