10:28 صبح | ۱۳۹۹ جمعه ۱۶ خرداد
کد خبر: 17738 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ شنبه ۲۰ مهر - 10:11 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

قائم مقام وزارت خارجه ایران با مقامات ارشد چین رایزنی كرد

یانگ جیه چی عضو شورای دولتی چین در دیدار مرتضی سرمدی قائم مقام وزارت خارجه كشورمان با وی حسن نیت و رویكرد سازنده ایران برای تداوم همكاری درحل مسأله هسته ای را ستود.

گفتگونیوز: ایرنا نوشت، قائم مقام وزارت امور خارجه كه برای رایزنی با مقامات چینی درباره دور آتی مذاكرات هسته ای با گروه ۱+۵ به پكن سفر كرده عصر شنبه با عضو شورای دولتی و رایزنی عالی امنیتی و سیاست خارجی چین دیدار و گفت وگو كرد.
سرمدی همچنین با جانگ یه سویی همتای چینی خود نیز دیدار و گفت وگو داشت.
قائم مقام وزارت امور خارجه كشورمان در ملاقات با یانگ چیه چی ضمن تأكید بر رویكرد تعاملی دولت جمهوری اسلامی ایران با كشورهای جهان، ابراز امیدواری كرد دور تازه مذاكرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ در فضایی مبتنی بر همكاری و اصل برد-برد برگزار شود تا راهی برای پیشرفت و رفع مشكلات فراهم آید.
وی همچنین ضمن یادآوری سیاست جمهوری اسلامی ایران در استحكام روابط بسیار عالی تهران - پكن و افق دراز مدت آینده این مناسبات، همكاری های بین المللی و منطقه ای دو كشور با هدف صلح و ثبات آسیا و جهان را یكی از اولویت های سیاست خارجی كشورمان بر شمرد.
عضو شورای دولتی چین هم با تاكید بر ضرورت حل و فصل مسالمت آمیز پرونده هسته ای ایران، حسن نیت و رویكرد سازنده تهران برای تداوم همكاری درحل موضوع را ستود.
وی با بیان سیاست چین در تداوم روابط دوستانه سطح بالا با ایران، نگاه تهران به شرق را مثبت ارزیابی و حمایت كشورش از سیاست عدم مداخله درامور دیگران و مخالفت پكن با تحریم های یكجانبه یا چند جانبه علیه كشورمان را اعلام كرد.
در پایان این دیدار طرفین بر مخالفت استفاده ابزاری از نیروهای افراطی و ضرروت مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و جلوگیری از مشروعیت بخشیدن به نیروهای تروریست تأكید نموده و حمایت خود را از فرایند سیاسی حل بحران سوریه اعلام كردند.
قائم مقام وزارت امور خارجه كشورمان دراین دیدار دو دعوت از مقامات چین برای سفر به جمهوری اسلامی ایران را نیز مطرح كرد.
نخست دعوت دكتر روحانی رییس جمهور اسلامی ایران از شی جین پینگ رییس جمهور خلق چین و دیگری دعوت از یانگ چیه چی از طرف علی شمخانی دبیر شورایعالی امنیت ملی، كه با استقبال مقام چینی مواجه شد.
در ملاقات سرمدی با جانگ یه سویی همتای چینی وی هم طرفین با استقبال از فضای تازه فراروی مذاكرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ به مرور زمینه های همكاری نزدیك تهران -پكن پرداختند.
طرفین همچنین ارتباط تنگاتنگ سرنوشت شرق آسیا و خاورمیانه را از جمله ها ضرورت های توجه كشورهایشان به رایزنی مستمر دانستند.
قائم مقام وزارت امور خارجه ایران كه جمعه شب وارد پكن شده بود شنبه شب پایتخت چین را به مقصد تهران ترك كرد.

برچسب هابرچسب ها: گفتگونیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: