2:47 عصر | ۱۳۹۹ جمعه ۱۳ تير
کد خبر: 31044 تاریخ انتشار: ۱۳۹۳ سه شنبه ۳۱ تير - 11:36 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

"پارازیت ها باعث شد هواشناسی نتواند توفان تهران را پیش بینی کند"

نمی‌خواستیم گزارش به‌گونه‌یی باشد كه این تصور پیش‌ آید كه می‌خواهیم در مقابل نهادهای دولتی موضع‌گیری كنیم!

گفت و گو نیوز: سازمان هواشناسی به مجلس اعلام كرد كه به دلیل پارازیت‌ها نتوانسته توفان تهران را پیش‌بینی كند.


به گزارش اعتماد، سكینه عمرانی، عضو كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی در این باره گفت: با قرائت این گزارش كمیسیون به این نتیجه رسید كه در قسمتی از این پرونده كه مربوط به پیش‌بینی توفان است، سازمان هواشناسی با توجه به نویزهای موجود در هوا و اختلال در دستگاه‌های آن چندان مقصرنیست، اما درمورد تاخیر در اطلاع‌رسانی این سازمان مقصر بوده و باید پاسخگو باشد.

وی افزود: در نهایت مقرر شد تا به سازمان «تنظیم مقررات رادیویی» برای رفع نویزهای مربوطه تذكر داده شود و حمایت‌های لازم برای تجهیز امكانات ضروری برای اطلاع‌رسانی دراختیار سازمان هواشناسی قرار گیرد.

عمرانی با اشاره به اینكه در این گزارش برخلاف گزارش‌های قبلی سازمان هواشناسی، حرفی از كهنگی و فرسودگی تجهیزات این سازمان به میان نیامده است، درپاسخ به اینكه چه نهاد یا مركزی عامل «نویز» را باعث اختلال در دستگاه‌های هواشناسی دانسته است نیز گفت: این نظر، از سوی مركز پژوهش‌های مجلس تایید شده است.

وی با تاكید براینكه، البته گزارش نهایی تهیه شده كمیسیون تا حدودی با دیده اغماض و چشم‌پوشی تلطیف شده و بیشتر جنبه حمایتی داشته است، گفت: نمی‌خواستیم گزارش به‌گونه‌یی باشد كه این تصور پیش‌ آید كه می‌خواهیم در مقابل نهادهای دولتی موضع‌گیری كنیم!

وی در عین حال تصریح كرد: اما مسلما چنانچه این‌گونه اهمال‌ها دوباره تكرار شود، این كمیسیون بدون هیچ گونه اغماضی و با قدرت تمام با متخلفین برخورد خواهد كرد. نماینده مردم سمیرم، همچنین در مورد ادامه روند پیگیری این پرونده از سوی این كمیسیون گفت: طبق ماده 31 و 36 و همین طور آیین‌نامه داخلی مجلس، بخشی از گزارش كه مربوط به حمایت از سازمان هواشناسی برای تجهیزآن است، برای تخصیص بودجه به كمیسیون مربوطه ارجاع خواهد شد و بخشی از آن‌كه به معرفی و پیگرد مقصران این حادثه برمی‌گردد برای مراجع قضایی برای پیگیری ارسال خواهد شد.

عضو كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی درپایان برپیگیری این پرونده از سوی این كمیسیون تا حصول نتیجه كامل خبرداد.

چه كشكی؟ چه نویزی؟!

اما این بحث به قدری كارشناسی و تخصصی است كه بدون گفت‌وگو با كارشناسان ذیربط و مطلع نمی‌توان درمورد آن اظهارنظر كرد. 

علی سپهری راد، معاون سازمان تنظیم مقررات رادیویی وزارت مخابرات ایران درگفت‌وگو با «اعتماد» با رد نظریه مطرح شده مبنی برمزاحمت نویزهای موجود درهوا گفت: اول از همه باید تعریفی از نویز داشته باشیم. نویزها همان امواج «الكترومغناطیسی» هستند كه برای یك بخش یا گروهی از كابران مفیدند و برای بخش دیگر از آنها ممكن است مشكل و تداخل ایجاد كنند. 

وی با عنوان این مساله كه تمامی فركانس‌های مورد استفاده در ایران، كاملا مطابق با استانداردهای جهانی و براساس قوانین بین‌المللی موجود درجهان است ادامه داد: این فركانس‌ها به گونه‌یی تعیین شده كه با هیچ یك از سیستم‌های الكترونیكی تداخل نداشته باشد. 

وی امواج مورد استفاده درایران را 900 و 1800 هرتز اعلام كرده، تاكید كرد: اگر تداخلی وجود داشت باید تمام سیستم‌های بانكی، ارتش، سیستم‌های امنیتی و... نیز با مشكلات عدیده‌یی روبه‌رو می‌شدند درحالی كه تاكنون گزارشی دراین خصوص نداشته‌ایم.

سپهری راد دربخشی دیگر از سخنان خود با ذكر اینكه این مساله باید كارشناسی و ریشه‌یابی شود گفت: باید اول دید كه آیا واقعا نویزی وجود دارد یا خیر؟ و اگر وجود دارد چه عاملی باعث بروز نویز درسیستم‌های آنها شده است؟، چه بسا اصلا خود سیستم‌های آنها نویزایجاد می‌كنند و با یكدیگر تداخل دارند.

وی البته درعین حال براین نكته نیز اذعان كردكه البته متاسفانه برخی امواجی از سوی برخی از «سازمان»‌های خاص مورد استفاده قرارمی گیرد كه می‌تواند برای سایر دستگاه‌ها نویز ایجاد كند كه ما نیز بارها نسبت به استفاده از این امواج اعتراض كرده‌ایم ولی... معاون سازمان تنظیم مقررات رادیویی وزارت مخابرات ایران در پایان با اعلام اینكه، البته این امواج مزاحم نیز به قدری نیست كه ایجاد مشكل كند! طرح چنین استدلال‌هایی را كاملا غیركارشناسی خوانده ولی در كنار آن افزود: این سازمان برای بررسی كارشناسی مساله و همكاری با سازمان هواشناسی آماده است.

به هر تقدیر به نظر می‌رسد این گزارش نیز با وجود تمام ابهامات موجود در بحث‌های كارشناسی آن، عملا به نقطه پایان خود رسیده است. آن هم بدون هیچ‌گونه نتیجه و دستاورد خاصی. گزارشی «تلطیف» شده و حتی شاید غیركارشناسی. گزارشی كه نه تنها دردی از جامعه و داغ دیدگان آن را حل نمی‌كند و راهكاری برای جلوگیری از تكرار حوادثی این‌چنینی را ارائه نمی‌دهد، ولی به نظر می‌رسد؛ می‌تواند پایان خوشی باشد برای بسیاری از مدیران دست‌اندركار و كم شدن بار فشارهای افكار عمومی بردوش آنها!


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: