7:41 صبح | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۴ فروردين
کد خبر: 37381 تاریخ انتشار: ۱۳۹۳ شنبه ۹ اسفند - 4:50 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

هشدار درباره بازگشت تورم

رئیس‌کل بانک مرکزی در نشستی با بانکداران از مدیران عامل بانک‌ها خواست نرخ‌های سود مورد توافق را رعایت کنند و نسبت به خطر نرخ‌شکنی در جذب سپرده‌های بانکی و پرداخت تسهیلات هشدار داد.

گفت و گو نیوز:

به گزارش همشهری، در هفته‌های اخیر اقدام برخی بانك‌ها و مؤسسات اعتباری در جذب سپرده‌های مردم با نرخ سود بالای 22درصد دردسرساز شده و پرداخت تسهیلات با نرخ سود بالا خطر افزایش مطالبات معوق را تشدید كرده است. به گزارش روابط عمومی بانك مركزی، ولی‌الله سیف در نشست روز 4 اسفند‌ماه كه خبر آن روز پنجشنبه گذشته منتشر شده است، به بانكداران هشدار داده عدم‌پایبندی به نرخ‌های سود مورد توافق توسط برخی از بانك‌های متخلف، علاوه بر اینكه بانك‌ها را در معرض اعطای تسهیلات به پروژه‌های دارای ریسك بالا و سودهای موهومی و غیرقابل تحقق قرار می‌دهد، به‌صورت مانعی در مسیر تعدیل نرخ‌های سود بانكی متناسب با تحولات نرخ تورم نیز عمل می‌كند.

روزنامه همشهری هفته گذشته در گزارشی با عنوان خطر وام ساعتی در بانك‌ها هشدار داده بود كه تدابیر مبتنی بر تفاهم بانك مركزی با بانكداران برای رعایت اصول رقابت سالم در سپرده‌پذیری و اعطای تسهیلات با نرخ اعلام شده از سوی شورای پول و اعتبار همچنان شكننده است و نرخ‌شكنی هم در زمینه اخذ سپرده‌ها و هم دادن وام به متقاضیان گرفتار ادامه دارد.
رئیس‌كل بانك مركزی با تأكید بر انسجام و هماهنگی بیشتر بین بانك‌ها و رعایت كامل مقررات و ضوابط نظارتی بانك مركزی افزود: بانك‌ها نباید با اضافه‌برداشت از منابع پرقدرت بانك مركزی دستاوردهای مهم و ارزشمند حاصله در زمینه كنترل رشد نقدینگی و مهار تورم را به مخاطره بیندازند.

هفته گذشته هم اكبر كمیجانی قائم‌مقام بانك مركزی در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی نسبت به خطر برگشت تورم هشدار داده و تأكید كرده بود: ارقام نشان می‌دهد بانك‌ها بیش از آنچه قابل پیش‌بینی بوده تسهیلات اعطا كرده‌اند و اگر فرض كنیم در بدترین سناریو حدود 40 تا 50درصد این مبلغ، تسهیلات جدید است، باز هم بانك‌ها در محدوده‌ای عمل كرده‌اند كه خطر برگشت تورم را مطرح می‌كند.

معوقه‌ها به دولت قبل ارتباط دارد

این گزارش می‌افزاید انتقادهای اخیر برخی مقامات ارشد قوه قضاییه از شبكه بانكی و بانك مركزی در افزایش میزان تسهیلات معوق بانكی و ابهام در پرونده اعطای تسهیلات بدون وثیقه به ارزش 6500میلیارد تومان باعث شده تا رئیس‌كل بانك مركزی به این ابهامات پاسخ دهد. سیف با انتقاد از جوسازی رسانه‌ای به گفته او، اظهار كرد: در پرونده 65هزار میلیارد ریالی نظام بانكی را مقصر جلوه می‌دهند و برخی اخبار به‌گونه‌ای جهت‌دار منتشر شده كه گویی این پرونده جدید و مربوط به زمان حاضر است، درحالی‌كه این پرونده به حدود یك دهه قبل برمی‌گردد و بانك مركزی نیز قبلاً این پرونده را همراه با سایر موارد (جمعاً 575 مورد)‌ به مقام محترم قضایی برای پیگیری اعلام كرده بود.
108نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: