6:45 عصر | ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۰ فروردين
کد خبر: 50186 تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۳ تير - 10:15 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

هجمه‌ به شورای‌عالی با هدف از بین بردن انسجام اصلاح‌طلبان است

رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با درخواست از رسانه‌ها برای نقد منصفانه عملکرد فراکسیون امید و شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، رعایت منافع ملی از سوی مسئولان و رسانه‌ها را امری ضروری برشمرد و تاکید کرد: مسئولان اگر خودشان سخنانی را مطرح می‌کنند که آرامش کشور را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد رسانه‌ها را متهم به ضدیت با منافع ملی نکنند.

به گزارش گفت و گو نیوز از ایلنا، محمدرضا عارف در دیدار با جمعی از مدیران مسئول مطبوعات و خبرگزاری‌ها با تبریک در پیش بودن روز قلم به صاحبان قلم و اندیشه، به نقش و تأثیرگذاری رسانه‌های مستقل در تثبیت گفتمان اصلاح‌طلبی اشاره کرد و گفت: رسانه‌های مستقل علیرغم محدودیت‌های فراوان در دهه اخیر با شناخت و درک صحیح از اوضاع کشور و همراهی با گفتمان اصلاح‌طلبی مسیر خوبی را آغاز کردند و همین مسیر باید با جدیت دنبال شود. 

 

 

محدودیت‌ها نتوانست مانع از نقش‌آفرینی مؤثر رسانه‌های مستقل شود

او با اشاره به نقش‌آفرینی رسانه‌ها در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا تاکید کرد: پیروزی جریان اصلاح‌طلب در انتخابات‌های اخیر با میدانداری به موقع رسانه‌ها اعم از مطبوعات و فضای مجازی رقم خورد و محدودیت‌های تحمیل شده نتوانست مانع از نقش‌آفرینی مؤثر و هدفمند رسانه‌های مستقل شود. 

 

 

رسانه‌ها را متهم به ضدیت با منافع ملی نکنید 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بر ضرورت توجه رسانه‌ها به منافع ملی تاکید کرد و گفت: مهم‌ترین اصل برای رسانه‌ها باید رعایت منافع ملی باشد البته ایجاد محدودیت برای رسانه‌ها با تفسیری خاص از منافع ملی هم ظلم در حق رسانه‌ها است. مسئولان باید بیش از همه منافع ملی را رعایت کنند و اگر خودشان سخنانی را مطرح می‌کنند که آرامش کشور را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد رسانه‌ها را متهم به ضدیت با منافع ملی نکنند. 

 

 

فرصت‌سوزی داشتیم

رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در بخش دیگری از سخنان خود به سرمایه اجتماعی خلق شده در انتخابات‌های اخیر اشاره کرد و با مرور عملکرد جریان اصلاح‌طلب در ادوار مختلف یادآور شد: بعد از دوم خرداد ۷۶ که جریان اصلاح‌طلب توانست وارد قدرت شود همواره عملکرد این جریان با فراز و فرودهایی همراه بود، فرصت‌هایی خلق شد و فرصت‌سوزی‌هایی هم صورت گرفت. در دهه ۸۰ علی‌رغم آنکه فاصله زیادی با دوران اصلاحات ایجاد نشده بود اما نتوانستیم در انتخابات‌های مجلس هفتم و هشتم دستاورد بالایی داشته باشیم البته سهم رد صلاحیت‌های گسترده در عدم پیروزی در این انتخابات‌ها هم مؤثر بود اما نبود وحدت و انسجام و یک مرکز فرماندهی و مدیریت در جریان اصلاح‌طلب یکی از مهمترین دلایل عدم توفیق این جریان در انتخابات‌های مختلف در دهه ۸۰ بود. 

 

 

در انتخابات ۹۲ اولین گام را با موفقیت برداشتیم

او در همین زمینه ادامه داد: در دهه ۹۰ علیرغم وجود محدودیت‌ها و فضایی خاص در کشور و بی‌انگیزگی بخشی از جریان اصلاح‌طلب توانستیم در انتخابات ۹۲ اولین گام را با موفقیت برداریم و برخی از نخبگان اصلاح‌طلب که تصور پیروزی در آن انتخابات برای آنها محال بود بعد از انتخابات به تحلیل اشتباه خود از وضعیت کشور پی بردند.  

 

 

مهمترین دستاورد شورای عالی انسجام بخشی به جریان اصلاحات بود

عارف به تشکیل شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در جریان انتخابات مجلس دهم اشاره کرد و گفت: بی‌شک مهمترین دستاورد تشکیل شورای عالی اصلاح طلبان انسجام بخشی این جریان بود به گونه‌ای که حتی رقیب در انتخابات اخیر به الگوبرداری از شورای عالی اصلاح طلبان روی آورد که البته به دلایل مختلف موفق نشدند.

 

 

نتیجه انسجام‌بخشی شورای عالی، پیروزی‌های اخیر است

رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان خاطرنشان کرد: در دهه گذشته جریان اصلاح‌طلب شوراها و جبهه‌های بعضاً مختلفی داشتند ولی در انتخابات‌های آن زمان پیروزی چشم‌گیری حاصل نشد چراکه یک مرکز فرماندهی و مدیریت با حضور همه جریانات اصلاح‌طلب در آن زمان وجود نداشت ولی شورای عالی سیاستگذاری تلاش کرد وحدت فرماندهی را در این جریان برای انسجام بخشی ایجاد کند که نتیجه آن پیروزی در انتخابات‌های اخیر بود.

 

 

نخبگان و رسانه‌ها پیشنهادات‌شان را برای اصلاح سازوکار شورای عالی مطرح کنند

او با گلایه از برخی سخنان چهره‌های اصلاح‌طلب که اتهاماتی را متوجه شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان می‌کنند، تاکید کرد: شخصاً به عنوان رئیس شورای عالی سیاستگذاری مجددا از همه نخبگان می‌خواهم انتقادها و پیشنهادهای خود را برای اصلاح سازوکار شورای عالی مطرح کنند و از رسانه‌های اصلاح‌طلب هم می‌خواهم که بسترساز نقد عملکرد شورای عالی اصلاح طلبان با پیش‌فرض حفظ انسجام و وحدت این جریان باشند اما مطمئناً برخی هجمه‌ها به شورای عالی با برنامه‌ریزی و با هدف از بین بردن انسجام اصلاح‌طلبان است. 

 

 

اعضای فراکسیون امید نگذاشتند حق هیچ نامزدی پایمال شود

رئیس فراکسیون امید به عملکرد فراکسیون متبوع خود اشاره کرد و گفت: شاید توقع این بود فراکسیون امید بتواند نماد بیرونی بهتری از خود نشان دهد ولی اگر منصفانه قضاوت کنیم حضور اعضای فراکسیون امید در مجامعی از جمله هیات نظارت بر مطبوعات، کمیسیون ماده ۱۰ احزاب و نیز هیات نظارت بر انتخابات شوراها باعث اقدامات مؤثر و ارزشمندی در این مجامع شده است که نمونه اخیر آن انتخابات شوراها و نقش مؤثر اعضای فراکسسیون امید در هیات نظارت بر انتخابات شوراها بود که نگذاشتند حق هیچ یک از نامزدهای محترم پایمال شود و در نتیجه لیست امید در اکثر کلان شهرها مورد استقبال مردم عزیزمان قرار گرفت.

 

 

هدف اصلاح‌طلبان حفظ فضای آرامش در کشور است

عارف با درخواست از رسانه‌ها برای نقد منصفانه عملکرد فراکسیون امید خاطرنشان کرد: هدف اصلاح‌طلبان حفظ فضای آرامش در کشور است تند حرف زدن هنر نیست. عده‌ای می‌خواهند آرامش کشور را با بهانه‌های مختلف از بین ببرند و اصلاح‌طلبان نباید بهانه به دست افرادی بدهند که حیات خود را در فضای تشنج و درگیری می‌بینند.110

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: