2:36 عصر | ۱۳۹۹ شنبه ۱۷ خرداد
کد خبر: 57964 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ سه شنبه ۴ دي - 8:56 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

ابتکار: خواستند اصلاح‌طلبان را محو کنند اما اصلاحات انقلابی زنده است

معاون رئیس‌جمهور گفت: خیلی سعی کردند اصلاح طلبان را به بیگانه وابسته کنند، اصلاح طلبان را از کل صحنه روزگار محو کنند. یکی گفته بود «اصلاح طلبان را در شیشه کردیم و یکی هم گفته بود «اصلاح طلبان را جارو کردیم». از این اصطلاحات زیاد است اما عملا اصلاحات انقلابی، بسیار زنده، مورد توجه مردم و پایبند به اصول و آرمان‌های انقلاب پایبند است.

به گزارش گفت و گو نیوز از خبرآنلاین، سخن از ناکارآمدی دو جناح سیاسی اصولگرا و اصلاحات کم کم در حال تبدیل شدن به یک دیدگاه غالب در کشور است. از مردم عادی تا نخبگان حزبی درباره این مسئله اظهارنظر کرده‌اند.

اصولگرایان دیگر تمایلی به حفظ این تابلو ندارد و از اواخر سال ۹۵ ترجیح می دهند، در عرصه سیاسی کشور «نیروهای انقلاب» خطاب شوند. اصلاح طلبان نیز بر مرزبندی میانه روی-تندروی اصرار دارند و به نوعی خود عقل‌گرا و منطقی و اردوگاه رقیب را افراطی و جمودگرا توصیف می کنند اما گذر زمان مشخص خواهد کرد که تا چه اندازه این قطب بندی ها با واقعیت ها و معادلات سیاسی روز کشور همخوان است و مورد پذیرش عمومی قرار می گیرد.

معصومه ابتکار درباره شکل گیری آرایش سیاسی جدید در کشور به خبرآنلاین گفت: اینکه تحولات سیاسی در کشوری موجب بازآرایی جریانات سیاسی شود، امری طبیعی و نشانه زنده بودن و پویایی فضای سیاسی آن جامعه است. بنابراین اصل مسئله، اتفاق ناگواری محسوب نمی شود.

وی افزود: در ایران دو جریان عمده فکری داریم که هر دو پایبند به ارزش ها، اصول و مبانی انقلاب هستند،  البته یکی به سنت و گذشته و حفظ یکسری چارچوب ها تأکید دارد و نگاهش محدودتر است. در مقابل جریان دیگر با نگاه پیش رو و آینده نگر تلاش دارد اقتضائات زمانه و نسل آینده را بیشتر در کارش ببیند. در مجموع چنین تقسیم بندی هست، حالا نامش اصولگرایی-اصلاح طلبی باشد یا هر نام دیگری.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه در بازآرایی جریانات سیاسی مهم پایبندی به اخلاقیات است، یادآور شد: متأسفانه یک جریانی خودش را به دلیل ریشه های دینی و اعتقادی که نه به اصولگرایی و نه به اصلاح طلبی مرتبط است، محق می داند که اتهام زنی و تخریب کند، به مردم دروغ بگوید، جامعه را ناامید کند. این تفکر مخل ساختارهای سیاسی، سیاست ورزی سالم و ارزش ها و آرمان های اصیل انقلاب است.

وی درباره عبور مردم از اصولگرایی و اصلاح طلبی اظهار کرد: مردم دنبال سیاست مدارانی هستند که صادقانه و شفاف پای اصول و ارزش های شان باشند و وعده های نشدنی ندهند و پوپولیستی برخورد نکنند. برای همین هم برخی تمام تلاش خود را به کار می گیرند که بی اعتمادی ایجاد کنند. نکاتی را مطرح کنند تا نشان دهند افراد تضاد دارند، زندگی شان با مباحثی که مطرح می کنند مغایرت دارد، رفتارشان با شعارشان نمی خواند. این تلاشی است که فقط می خواهد بی اعتمادی ایجاد کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به این سئوال که برچسب غیرانقلابی به اصلاح طلبان می چسبد؟ گفت: خیلی سعی کردند چنین برچسبی را بزنند. از ابتدا سعی کردند اصلاح طلبان را به بیگانه وابسته کنند، اصلاح طلبان را از کل صحنه روزگار محو کنند. یکی گفته بود «اصلاح طلبان را در شیشه کردیم». یکی گفته بود «اصلاح طلبان را جارو کردیم». از این اصطلاحات زیاد است اما عملا اصلاحات انقلابی، بسیار زنده، مورد توجه مردم و پایبند به اصول و آرمان های انقلاب پایبند است.

وی افزود: بسیاری از ایثارگران و کسانی که عملا از جان خودشان یا اعضای نزدیک خانواده شان برای این انقلاب فداکارانه و عاشقانه گذشتند، امروز در اردوگاه اصلاح طلبی به سر می برند. اصلاح طلبان در عین حال که عمیقا به اصول و باورهای انقلابی و دینی پایبند هستند، در عین حال عمیقا اعتقاد دارند که کشور نیازمند اصلاحات ساختاری است.

ابتکار تأکید کرد: اصلاحات ساختاری از بودجه و اعتبارات و نحوه مدیریت در دولت تا اصلاحات در مناسبات سیاسی تا اصلاحات نظام آموزشی و علمی تا اصلاحات در حوزه توسعه پایدار و توجه به محیط زیست، عدالت و جایگاه زنان، اقلیت ها و جوانان و نحوه تعامل با دنیا همه موضوعاتی است که اصلاح طلبان معتقدند باید با حفظ همه اصول ارزشی و انقلابی برای حفظ آینده و تحقق چشم اندازی پرفروغ در کشور ترسیم شود و در راستای تحقق آنها حرکت کرد. 110نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: