4:45 عصر | ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۴ خرداد
کد خبر: 59001 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۹ فروردين - 8:41 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

ادعای آمریکا درباره تحریم نکردن بخش غذایی کشور، فریبکاری است

وزیر جهاد کشاورزی ادعای مقام های آمریکایی را درباره اینکه تحریم شامل غذا نمی شود «فریبکاری» خواند و گفت: با همه امکانات و ابزارها، تحریم در همه بخش ها از جمله غذا اجرا شده است.

به گزارش گفت و گو نیوز از تارنمای وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی امروز (دوشنبه) در گردهمایی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برای حمایت از رونق تولید و توسعه کشت دانه های روغنی، تصریح کرد: (مقام های آمریکا) با خروج یک طرفه از برجام، نگذاشتند ایران با پول نفت صادر شده، غذا تهیه کند.
حجتی ورود ایران به برجام را برای نشان دادن حسن نیت کشور ما به جامعه بین المللی ارزیابی کرد و ادامه داد: از طریق تحریم می خواهند ما را تسلیم خواسته های خود کنند.
وی افزود: برخی کشورها مانند آمریکا به دنبال حفظ سلطه خود بر ذخایر غذایی دنیا هستند؛ حتی اگر این کار به قیمت از بین رفتن محیط زیست باشد.
وزیر جهاد کشاورزی درباره اهمیت خوداتکایی به غذا گفت: بعضی کشورها مانند ژاپن با وجود محدودیت هایی در زمینه خاک همچنان سعی می کنند غذایشان را خود تولید کنند.
«با توجه به ظرفیت و توانمندی کشور، عقل حکم می کند که نباید دست مان را به سوی دیگران دراز کنیم؛ همانگونه که کشورهای برخوردار از ذخایر فراوان که نسبت به ما وضع بهتری دارند، می خواهند خوداتکا باشند».
به گزارش ایرنا، رییس جمهوری آمریکا هجدهم اردیبهشت ماه پارسال خروج از توافق هسته ای برجام را اعلام و دستور بازگشت تحریم ها را در دوره 90 و 180 روزه صادر کرد.
توافق هسته ای برجام سال 1394 در پی اجماع جهانی و با تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد بین جمهوری اسلامی ایران، اتحادیه اروپا و اعضای گروه 1+5 (انگلیس، فرانسه، روسیه، چین، آمریکا و آلمان) امضا شده بود.

** توسعه تولید دانه های روغنی برای مقابله با تحریم
حجتی بر فراهم شدن مقدمات اجرای برنامه کشت دانه های روغنی و کلزا تاکید کرد و گفت: توسعه تولید دانه های روغنی با توجه به شرایط تحریم، نیاز ضروری و حیاتی کشور است.
وی تاکید کرد برای اجرای برنامه کشت دانه های روغنی، هر بخش باید نقش خود را بموقع انجام دهد.
وزیر جهاد کشاورزی همکاری همه بخش ها از جمله بخش تحقیقات و سازماندهی در استان های کشور را برای اجرای برنامه کشت دانه های روغنی ضروری دانست.
به گفته وی، ظرفیت های خدادادی زیاد و نیروی انسانی توانمند و اثربخش در کشور وجود دارد و اگر به این 2 ظرفیت توجه کنیم وضع کشور دگرگون می شود».
وی با اشاره به بارندگی های اخیر تصریح کرد: ذخایر آب های سطحی و زیرزمینی با توجه به بارندگی ها، رواناب ها و سیلاب ها تقویت شده که فرصت تاریخی است و در مورد خاک هم هیچ محدودیتی برای تولید نداریم.
به گزارش ایرنا، حمایت از خودکفایی و توانمندسازی همه بخش های راهبردی، از بندهای اقتصاد مقاومتی است.
بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال 1392 ابلاغ شد.
سال 1395 از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت. سال 1396 نیز «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» بود و رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار سال 1397 را «حمایت از کالای ایرانی» اعلام کردند.
امسال نیز سال «رونق تولید» نام دارد.110

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: