11:56 صبح | ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد
کد خبر: 60454 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ يکشنبه ۱۷ شهريور - 1:35 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

ماجراهای یک بازداشت

حدود یک ماه پیش بود که خیلی‌ از مخاطبان شبکه‌های مجازی برای اولین بار نام او را شنیدندِ؛ نوشین جعفری با خبر بازداشتش برای بسیاری شناخته شد، اگرچه این نام برای اهالی سینما نام ناآشنایی نبود. 

خبر بازداشت نوشین جعفری عکاس سینما از طرف خواهر او شهرزاد جعفری تایید شد و واکنش گسترده هنرمندان را به دنبال داشت.
برخی حساب‌های توییتری در ارتباط با بازداشت نوشین جعفری این ادعا را مطرح کردند که او ادمین حساب توییتری «یار دبستانی» است؛ حسابی که مواردی از اهانت به مقدسات در آن دیده می‌شود و اتفاقا بعد از بازداشت نوشین جعفری نیز فعال بوده و ارتباط با او را تکذیب می‌کند.
چند روز بعد از بازداشت نوشین جعفری نیز برگه‌ای به عنوان فهرست لوازم ضبط شده در زمان بازداشت وی توسط یک حساب توییتری منتشر شد؛ فلش دوربین، کارت حافظه دوربین و حافظه کامپیوتر از جمله لوازم ضبط شده او بود.
امیر رئیسیان وکیل نوشین جعفری نیز گفته بود که روز ۲۷ مرداد برای اعلام وکالت در این پرونده به دادسرای امنیت و بازپرس پرونده مراجعه کرده اما با این عنوان که پرونده مطروحه امنیتی است، اجازه وکالت به او ندادند.
رییسیان همچنین گفته بود که نوشین جعفری روز ۲۸ مرداد و پس از ۱۶ روز از بازداشتش با خانواده خود تماس گرفته و موفق شده با آنها صحبت کند اما صحبتی درباره اتهاماتش نکرده است.
اولین واکنش غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه نسبت به بازداشت این عکاس سینما حدود ده روز بعد از بازداشت او بود که گفت: «فردی به لحاظ اهانتی که به حضرت سیدالشهدا و عزاداری کرده بود و تبلیغی که علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی داشت، تحت تعقیب قرار گرفت. در بازرسی از اماکن و تجهیزات فنی مربوط به این شخص، یک سری مستندات جدید هم به دست آمد که دون شان افراد و اشخاص و حرفه های شاغل در جامعه است. این موضوع در حال بررسی است.»
حدود سه هفته بعد از بازداشت این عکاس سینما، شیوا نظرآهاری فعال سیاسی که خارج از ایران است گفت که نوشین جعفری از اکانت خصوصی اینستاگرامش پیام صوتی برای وی ارسال کرده، او این پیام صوتی را در توییتر منتشر کرد که در آن نوشین جعفری با گفتن اینکه تحت فشار است، از نظرآهاری می‌خواهد تا رمز حساب توییتری یاردبستانی را به او بدهد؛ موضوعی که نظرآهاری آن را رد می‌کند.
در اولین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه پس از طرح ادعای شیوا نظرآهاری، خبرنگاری از اسماعیلی در این باره پرسید که او پاسخ داد: «این فایل صوتی در کلیت آن در مواردی است که زندانی با خانواده و افراد تماس می گیرند. ممکن است طرف تماس، صدا را ضبط کند. این امر بدیهی است که ما در زندانهایمان تماس متهم با بیرون را داریم. فرد ممکن است در تماس، اکاذیبی را ادعا کند. این که ادعا کند من تحت فشار هستم، آیا این ادعا درست است؟ رسیدگی ها و نگهداری های ما در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی است. هیات های نظارت بر حقوق شهروندی نسبت به دوره قبل، فعالتر شده اند. از کلانتریها، مراجع قضایی، بازداشتگاه ها و زندانها بازرسی می کنند. شکایات را می شنوند و رسیدگی می کنند. هر یک از بازداشت شدگان ادعایی داشته باشند، ساز و کار قانونی برای آن وجود دارد.»
دهم شهریور ماه بود که نام نوشین جعفری به مجلس هم کشیده شد، پروانه سلحشوری، نماینده مردم تهران در مجلس در تذکری گفت: عکاس جوانی به نام نوشین جعفری را حبس کرده‌اند و در زندان به سر می‌برد و ندای دادخواهی او در فضای مجازی پیچیده‌ است.از وزارتخانه‌های اطلاعات و دادگستری و قوه قضائیه درخواست داریم با رأفت اسلامی به جوانانی که در شور جوانی خود دست به اعتراض زده‌اند، بنگرند.
یک روز بعد از این تذکر نامه ۲۲ نفر از اعضای فراکسیون امید مجلس به ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه رسانه‌ای شد که در آن نمایندگان به حکم‌های سنگین زندان برای فعالان کارگری و همچنین وضعیت نوشین جعفری، اعتراض کردند و خواستار این شدند که «سختگیری‌هایی که به بهانه حفظ نظام انجام‌ می‌شود و هیچ ضرورتی ندارد، اصلاح شود».
اما خانواده سینما هم در حمایت از نوشین جعفری بیانیه‌ای منتشر کرد؛ بیش از ۲۰۰ هنرمند از نوشین جعفری در بیانیه‌ای که رخشان بنی‌اعتماد کارگردان سینما در صفحه شخصی خود منتشر کرد، «نگرانی عمیق» خانواده سینما و تئاتر از «وضعیت نگهداری و سلامت» نوشین جعفری را اعلام کردند و خواهان دسترسی او به امکانات قانونی دادرسی منصفانه اعم از حقوق زندانی و حقوق دفاعی او شدند.
اما شهرزاد جعفری خواهر نوشین جعفری که از زمان بازداشت او با انتشار چند پست اینستاگرامی درباره خواهرش اطلاع رسانی کرده بود هم صبح روز یکشنبه ۱۱ شهریوربازداشت شد. برخی رسانه‌ها مدعی شدند که ماموران امنیتی پیش‌تر از شهرزاد جعفری خواسته بودند درباره خواهرش اطلاع‌رسانی نکند.
حالا با گذشت حدود یک ماه از بازداشت نوشین جعفری برنده جایزه بهترین عکاسی برای فیلم «لانتوری»، افکار عمومی منتظر اعلام جزییات پرونده وی و شفاف شدن روند رسیدگی حقوقی به آن هستند؛ موضوعی که می‌تواند شبهات زیادی را در این باره برطرف کند.
 
 
 
 
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: