6:11 عصر | ۱۳۹۹ جمعه ۹ خرداد
کد خبر: 60488 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۷ شهريور - 11:18 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

رسانه‌ی ملی یا دادگاه صحرایی؟!

احمد مازنی
باتوجه به شائبه‌هایی كه درپی درگذشت خانم سحر خدایاری، دختر فوتبالدوست ایرانی پیش آمده و فضای سیاسی، اجتماعی و رسانه‌ای كشور را تحت‌تاثیر قرار داده، لازم می‌دانم درمورد پرونده مربوط به خودسوزی ایشان چند نكته را یادآوری كنم: مهم‌ترین مساله در این حادثه خودسوزی منجر به مرگ...
روزنامه اعتماد_ احمد مازنی: باتوجه به شائبه‌هایی كه درپی درگذشت خانم سحر خدایاری، دختر فوتبالدوست ایرانی پیش آمده و فضای سیاسی، اجتماعی و رسانه‌ای كشور را تحت‌تاثیر قرار داده، لازم می‌دانم درمورد پرونده مربوط به خودسوزی ایشان چند نكته را یادآوری كنم:
 
مهم‌ترین مساله در این حادثه خودسوزی منجر به مرگ یك انسان است، چرا سحر اقدام به خودكشی می‌كند؟
 
ظاهر امر این است كه ایشان به دلیل علاقه به تماشای مسابقه فوتبال تیم استقلال با ظاهر پسرانه به استادیوم می‌رود و توسط پلیس شناسایی و بالاخره سر و كارش به قوه قضاییه می‌افتد و در برابر دادسرای انقلاب اقدام به خودسوزی می‌كند.
 
به نظر من بسیاری از بحث‌ها در مورد این پرونده ناشی از عدم احساس مسوولیت و نوعی مغالطه است، اینكه در مراجعه به دادسرا چه كسی، چه حرفی به او زد، حكم صادر شد یا گفته شد اگر حكمی صادر شود چنین است، چه مشكلی را حل می‌كند؟
 
مساله این است كه یكی از فرزندان ما در مواجهه با یك مساله اجتماعی كه در زندگی شخصی او نیز تاثیر مخرب گذاشته دست به خودسوزی زد، این مساله اجتماعی هم مساله حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای تماشای مسابقات ورزشی است. اینكه این دختر دارای بیماری روانی بوده یا نبوده مشكلی را حل نمی‌كند، اینكه حكم دادگاه صادر شده بود یا نبود البته اگر برای قوه قضاییه خیلی مهم است این قوه می‌تواند اطلاع‌رسانی كند كه این پرونده در چه مرحله‌ای بوده و نیازی به برخورد تند و غیرحقوقی با مسوولان، نمایندگان مجلس و سلبریتی‌ها نبود، البته اقدام انسانی رییس‌محترم قوه در اعزام هیاتی برای تسلیت به خانواده متوفی كار قابل ستایشی است كه به نظر من بقیه قوا هم باید با این خانواده اعلام همدردی كنند. از همه عجیب‌تر كار تلویزیون است، این رسانه نباید یك‌طرفه وارد این مساله می‌شد، رفتاری كه بیشتر به دو قطبی كاذب و جنگ روانی در سطح جامعه دامن می‌زند، عملكرد بدخواهان نباید رسانه ملی را در دام آنها بیندازد. صداوسیما باید توجه داشته باشد این‌گونه مسائل اصلا مسائل جناحی نیست، بلكه ابعاد آن به‌مراتب فراتر از جناح‌های سیاسی است، به هیچ‌وجه به مصلحت جامعه و منافع ملی نیست كه با یك مساله انسانی برخورد جناحی كند.
 
نكته مهم در كار تلویزیون این است كه چند نفر آدم از یك طیف و دارای یك نظر با یك مجری همسو گردهم می‌آورد كه با هم می‌برند و می‌دوزند، در این میان از افراد و مقامات مخالف نام می‌برند، تصویرشان را در طول برنامه به نمایش می‌گذارند و به افراد غایب توهین می‌كنند و خواستار برخورد و دستگیری‌شان می‌شوند... واقعا آدم مات و مبهوت می‌ماند. اینجا رسانه ملی است یا دادگاه صحرایی؟
 
راه درست این است كه از صاحب‌نظران اجتماعی بی‌طرف و از اشخاص مطرح طرفین دعوت كنند و با مدیریت مجری متخصص، موضوع را بررسی و قضاوت نهایی را به افكار عمومی واگذار كنند.
 
اما صورت‌مساله در اینجا دو چیز است؛
 
1) خودسوزی یك دختر، خب باید به صورت مطالعه موردی بررسی شود این دختر برای چه دست به این‌ كار زد و از طرف دیگر وضعیت خودكشی در ایران بررسی و با سایر كشورها مقایسه و در سطح جامعه علل و ریشه‌های آن خشكانده شود. سال‌هاست كه جلسات ویژه رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی در حضور مقام معظم رهبری تشكیل می‌شود، معظم‌له روی این موضوع به عنوان یك ماموریت فرابخشی و فراسازمانی و به صورت كار مضاعف تاكید دارند و از مسوولان ذی‌ربط انتظار دارند گزارش عملكرد عادی‌شان را تحت این عنوان ارایه ندهند، خب چرا به‌جای دعوای حیدری نعمتی به آسیب‌های اجتماعی از جمله موضوع خودكشی رسیدگی عمیق نمی‌كنیم؟
 
2) مساله دیگر كه سال‌هاست به عنوان مطالبه عمومی مطرح است، مساله حضور زنان در ورزشگاه‌هاست. از دولت خواستم توضیح دهد آیا با حضور زنان در ورزشگاه‌ها موافق است یا مخالف؟ گزارش‌ها حاكی از آن است كه دولت با حضور زنان در ورزشگاه‌ها موافق است و بارها گفته كه زیرساخت‌های لازم را برای حضور زنان فراهم كرده خب پس چه كسی موافق نیست؟
 
گفته می‌شود فتوای بعضی مراجع با حضور زنان در ورزشگاه‌ها موافق نیست، خب این فتاوا مورد احترام است اما فقط برای مقلدان محترم‌شان، در نظام اسلامی ضامن اسلامیت و مشروعیت قوانین را باید در قانون اساسی جست‌وجو كرد، اركان نظام مانند ولایت ‌فقیه، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و عنداللزوم اعضای مجمع تشخیص مصلحت فصل‌الخطاب قوانین و مقررات عمومی هستند، بنابراین در اولین فرصت ممكن مقامات مسوول ازجمله وزیر ورزش و جوانان و وزیر دادگستری را به مجلس احضار خواهیم كرد تا به سوال نمایندگان در مورد پرونده سحر خدایاری و موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها پاسخ دهند.
 
فراموش نكنیم ما پیرو مكتب علی هستیم:
 
«وقتی عده‌ای به زنی یهودی حمله و خلخال از پای او ربودند امیرالمومنین علی (ع) از این ماجرا بسیار غمین و در خطبه‌ای اصحاب خود را به‌خاطر این ماجرا مذمت كردند و فرمودند جا دارد مرد مسلمان از این غصه جان دهد.»
 
اتفاق تلخی كه برای سحر خدایاری افتاده، به‌مراتب تلخ‌تر است. مراقب باشیم نمك بر زخم مردم نپاشیم...


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: