10:22 صبح | ۱۳۹۹ جمعه ۱۶ خرداد
کد خبر: 60520 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۰ مهر - 7:10 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

همه چیز درباره آزمون نظام مهندسی ساختمان

آزمون نظام مهندسى چه هدفى را دنبال مى كند و دلیل برگزارى آن چیست؟ تاسیس سازمان نظام مهندسى در جهت تحقق قانون نظام مهندسى در سال ١٣٧٤ به صورت رسمى تصویب شد. از آن زمان ماموریت این سازمان « تامین مشاركت هرچه سریعتر مهندسان در انتظام امور حرفه اى خود و تحقق اهداف قانون نظام مهندسى در سطح كشور» بوده است و برگزارى آزمون نظام مهندسى هم در همین راستا صورت مى گیرد.

 تاریخچه آزمون نظام مهندسى

آزمون نظام مهندسى چه هدفى را دنبال مى كند و دلیل برگزارى آن چیست؟ تاسیس سازمان نظام مهندسى  در جهت تحقق قانون نظام مهندسى در سال ١٣٧٤ به صورت رسمى تصویب شد. از آن زمان ماموریت این سازمان « تامین مشاركت هرچه سریعتر مهندسان در انتظام امور حرفه اى خود و تحقق اهداف قانون نظام مهندسى در سطح كشور» بوده است و برگزارى آزمون نظام مهندسى هم در همین راستا صورت مى گیرد.

 

اولین دوره آزمون نظام مهندسى در سال ١٣٧٣ برگزار شد و از آن زمان مهندسان ایرانى اقدام به شركت در این آزمون كرده اند.

آزمون نظام مهندسى  تا سال ٩١، ١ بار در سال برگزار مى شد، با این حال از این سال به بعد بود كه برگزارى «آزمون نظام مهندسى» به ٢ بار در سال رسید تا افراد شانس بیشترى براى شركت و در نتیجه قبولى در این آزمون مهم داشته باشند.

 

جزئیاتى درباره آزمون نظام مهندسى سال ٩٨

 

 

آنچه در حال حاضر درباره آزمون نظام مهندسى در سال ٩٨ قطعى به نظر مى رسد، برگزارى نوبت اول آزمون نظام مهندسى در مهر ماه است. ثبت نام آزمون از ١٢ تا ٢١ تیر ماه امسال انجام شد و حالا در اولین ماه پاییز كلیه علاقه مندان به اخذ پروانه اشتغال به كار مهندسى مى توانند در اولین نوبت آزمون هاى ورود به حرفه مهندسان در سال ٩٨ در روزهاى پنج شنبه و جمعه مورخ ١٨ و ١٩ مهر ماه شركت كرده و شانس خود را براى رشته هاى معمارى (طراحى، نظارت و اجرا)، عمران (محاسبات، نظارت و اجرا)، تاسیسات مكانیكى (طراحى و نظارت)،  تاسیسات برقى (طراحى نظارت)، شهرسازى، نقشه بردارى و ترافیك بیازمایند.

 

 

شرایط شركت در آزمون نظام مهندسى و اهمیت آن:

 

 

همه فارغ التحصیلان رشته هاى هفتگانه نظام مهندسى مى توانند در این آزمون شركت كنند، هر فارغ التحصیل مقطع كارشناسى بعد از ٣ سال و فارغ التحصیلان كارشناسى ارشد بعد از ٢ سال امكان شركت در این آزمون را خواهند داشت.

 

فارغ التحصیلان مقطع دكترى هم تنها با گذشت ١ سال از فارغ التحصیلى مى توانند در این آزمون شركت كنند.

 

آزمون نظام مهندسى، آزمونى «كتاب باز» بوده و براى بعضى رشته ها مانند مهندسى عمران، اصولا پروانه اشتغال در ٣ بخش اجرا، محاسبات و نظارت به صورت جداگانه صادر شده و براى هر یك آزمون جداگانه اى وجود دارد.

 

حد نصاب قبولى در هر آزمون ٥٠ درصد كل نمره است و افرادى كه در آزمون قبول شوند، پروانه اشتغال به كار پایه ٣ در آن بخش را دریافت مى كنند.

براى ارتقا این پایه به پایه هاى بالاتر هم، مهندسانى كه داراى این پروانه هستند، طبق ماده ١١ قانون نظام مهندسى پس از گذشت ٤ سال مى توانند از پایه ٣ به پایه ٢ و پس از ٥ سال از پایه ٢ به پایه ١ ارتقا یابند.

كسب پروانه نظام مهندسى براى مهندسان، صلاحیت حرفه اى آنها را رسمیت بخشیده و شخص صاحب پروانه از یك شماره اختصاصى در نظام مهندسى استانش برخوردار مى شود.

گفتنیست به موجب این پروانه، مهندسان برخوردار از آن مى توانند براى تاسیس شركت و دفاتر مهندسى اقدام كرده و یا حتى این امتیاز را به شركت هاى قانونى شاغل در صنعت ساختمان واگذار كنند.

همچنین متقاضیان شركت در آزمون نظم مهندسى در رشته هاى ترافیك، نقشه بردارى، شهرسازى، عمران (محاسبات، نظارت، اجرا)، معمارى (طراحى، نظارت، اجرا) تاسیسات مكانیكى (طراحى، نظارت)، تاسیسات برقى (طراحى، نظارت) مى توانند مواد امتحانى رشته هاى موردنظر خود را در سایت دفتر مقررات ملى و كنترل ساختمان به آدرس inbr.ir مشاهده و با آمادگى بهترى در آزمون شركت كنند.

 

آمادگى آزمون نظام مهندسى در دژآران:

 

 

بر كسى پوشیده نیست كه قبولى در آزمون نظام مهندسى به دانش تخصصى و تجربه عملى احتیاج دارد، حتى با توجه به این كه منابع آزمون هم چندان مشخص نیست، آشنایى به روال و چند و چون این آزمون نیز اهمیت داشته و داوطلبان باید با آماده سازى هاى لازم، خود را براى روز آزمون و فضاى آن آماده كنند.

 

به هر حل جاى نگرانى نیست، «دژآران» مانند گذشته همراه شماست تا آزمون نظام مهندسى را با موفقیت پشت سر بگذارید. برخوردارى از اساتید برتر، پكیج كامل و جزوه كلاسها، تمامى نیازهاى آموزشى و آماده سازى داوطلبان را برطرف كرده و آمار قبولى بالایى را براى این موسسه با سابقه رقم زده است.

مهندسان عمران، معمارى، تاسیسات برقى، تاسیسات مكانیكى، ترافیك، شهرسازى و نقشه بردارى با شركت در دوره هاى آمادگى آزمون نظام مهندسى و قبولى در آن گام بزرگى در مسیر حرفه اى خود خواهند برداشت.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: