2:29 عصر | ۱۳۹۹ جمعه ۱۳ تير
کد خبر: 60651 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۱ آبان - 12:50 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

چه‌کسانی می‌خواهند منتحب مردم را به زیر بکشانند؟

مجتبی ذوالنور، نماینده اصولگرای قم و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی صبح دیروز متن شبنامه‌ای علیه رئیس جمهوری را تهیه و بین نمایندگان مجلس توزیع کرد.

سخنرانی روز یكشنبه حسن روحانی در میدان امیرچخماق یزد با محور فساد اقتصادی پس از گذشت بیش از 24 ساعت همچنان با واكنش‌هایی همراه است. از دستگاه قضا تا كنشگران سیاسی و حتی دولتی‌ها در مورد اظهارات دو روز گذشته او صحبت كردند.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ مجتبی ذوالنور، نماینده اصولگرای قم و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی صبح دیروز متن شبنامه‌ای علیه رئیس جمهوری را تهیه و بین نمایندگان مجلس توزیع کرد. در این متن تلاش شده با انتشار بخش‌هایی از سخنان رهبر انقلاب و مواضع تقطیع شده اخیر روحانی، رئیس جمهوری را مقابل رهبری قرار دهد. برخی نمایندگان به این اقدام اعتراض کردند و علی لاریجانی رئیس مجلس هم در پاسخ به تذکر مصطفی کواکبیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، گفت که این موضوع در جلسه هیأت رئیسه بررسی خواهد شد.

جنجال یک شبنامه علیه رئیس‌جمهور| مگر روحانی چه گفت؟ چه کسانی می‌خواهند روحانی را به زیر بکشانند؟

ذوالنور که از هم اکنون نامزدی برای انتخابات دوره آتی مجلس از حوزه انتخابیه قم را قطعی کرده، اما به این شبنامه قناعت نکرد و در گفت‌وگویی با «اعتماد آنلاین» مکنونات قلبی خود را عیان کرد و گفت که وظیفه‌اش به زیر کشیدن رئیس جمهوری است. او در این گفت‌وگو با اصرار بر ادعای خود مبنی بر تقابل مواضع رئیس جمهوری با رهبری و با اشاره به واکنش روحانی به تعدادی از منتقدان در یزد، رئیس جمهوری را به ابوالحسن بنی صدر اولین رئیس جمهور مخلوع جمهوری اسلامی تشبیه کرده که در مراسم سخنرانی معروف 14 اسفند سال 1359 فرمان آشوب داده و کشور را در بحران فرو برده است. به زعم ذوالنور روحانی هم قصد داشته در یزد مردم را به جان هم بیندازد! او گفته: «مردم باید چگونه حرف‌شان را به رئیس ‌جمهوری برسانند. مردم باید بریزند در خیابان تخریب و همه چیز را نابود کنند؟ اگر من این حرف‌ها را برای تسکین درد مردم نزنم، چه بلایی بر سر کشور و مملکت می‌آید.» ذوالنور در ادامه هم گفته که از رئیس جمهوری شکایت خواهد کرد و در نهایت گفته «وظیفه من به زیر کشیدن آقای رئیس ‌جمهوری است که اینقدر پدر مردم را از نظر اقتصاد در نیاورد.»

آقای ذوالنور نگفته است که ایجاد بحران و آشوب در کشور چه نفعی برای رئیس جمهوری خواهد داشت که روحانی قصد داشته مردم را به جان هم بیندازد؟ اتفاقاً آخرین تجربه به جان هم انداختن مردم شاهکار دوستان و همفکران جناب ذوالنور در مشهد و در دی ماه سال 96 بود که به سرعت سراسری شد و با تدابیر وزارت کشور و نیروی انتظامی آن آشوب فروکش کرد.

به نوشته روزنامه ایران، ایشان خود را نماینده مردم دانسته و بر همین اساس وظیفه خود را به زیر کشیدن رئیس جمهوری دانسته است! گویی رئیس جمهوری را مردمی غیر از مردم ایران انتخاب کرده‌اند و به جناب ذوالنور و دوستان دلواپسشان تحمیل کرده‌اند که حالا همان مردم به وکیل خود در مجلس مأموریت داده‌اند منتخب دیگرشان در قوه مجریه را به زیر بکشد!

جنجال یک شبنامه علیه رئیس‌جمهور| مگر روحانی چه‌گفت؟ چه‌کسانی می‌خواهند منتحب مردم را به زیر بکشانند؟

دیدار ذوالنوری و سفیر انگلیس

البته راه تغییر رئیس جمهوری همانند جابه‌جایی نمایندگان مجلس، اعضای مجلس خبرگان رهبری و اعضای شوراهای شهر و روستا باز است و قانون اساسی سازوکارهای کم هزینه، مدنی و غیر تهدیدآمیز را تعبیه کرده است. آقای ذوالنوری عنایت ندارد که راه جابه‌جایی از کانال قانونی انتخابات می‌گذرد. روش متداول غیر از این البته در معدود کشورهای غیر دموکراتیک کودتاست که به نظر نمی‌رسد آقای ذوالنور مدافع آن باشد. علی مطهری 3 خرداد 96 در یادداشتی درباره گروه فرقان به کتاب «علل گرایش به مادیگری» استاد مطهری اشاره کرده و اینکه شهید مطهری با لحن مشفقانه از آنها انتقاد کرده و اشتباهات فاحش آنها را بیان کرده است اما این امر بر آنها سنگین آمده و به استاد پیغام دادند که «اگر این روش را ادامه بدهید، با شما برخورد فیزیکی می‌کنیم.» مطهری با بیان اینکه داستان گروه فرقان برای امروز ما باید درس‌آموز باشد، گفته بود: «هر کس را که خانه خوب یا در شمال شهر داشت، مورد انتقاد و حمله قرار می‌دادند. به شهید مطهری انتقاد می‌کردند که چرا خانه‌اش در قلهک است و ماشین و راننده دارد. کارشان تظاهر و ریا بود. متأسفانه امروز هم افکاری شبیه افکار آنها پیدا شده. دائم می‌گویند خانه فلانی چند متر است و ماشینش داخلی است یا خارجی. ظاهر را چسبیده‌اند و محتوای اسلام را رها کرده‌اند.» نماینده وظیفه شناس قم مدعی شده روحانی با کفش چند میلیون تومانی پشت صفحه تلویزیون ظاهر می‌شود.

عصبانیت مخالفان- که به نظر می‌رسد اقدامات سازماندهی شده آنها برای برهم زدن سخنرانی روحانی در یزد ناکام مانده- تنها به نماینده قم در مجلس محدود نماند و رسانه‌های همسو با جریان تندرو نیز برآشفته شدند و به جای پاسخ به مطالبه شفافیت، همان ادعاهای همیشگی را تکرار کردند. از جمله اینکه وطن امروز در گزارشی سخنان رئیس جمهوری را واکنش روحانی به برخوردهای دستگاه قضایی با برخی نزدیکان دولت و از جمله برادر رئیس جمهوری و معاون اول او دانست و مدعی شد که روحانی به دنبال دوقطبی‌سازی در کشور است. نویسندگان این روزنامه که پایگاه حامیان محمود احمدی‌نژاد و دولتش بودند، گویی از یاد برده‌اند آنکه در مبارزه با فساد «خط قرمز» داشت و برای دستگاه قضایی خط و نشان می‌کشید، رئیس دولت محبوب آنها بود نه حسن روحانی. مضاف بر اینکه مواضع روحانی اگر واکنشی به این برخوردهای قضایی است، قاعدتاً باید قبل از رسیدگی به این پرونده‌ها می‌بود تا شاید تأثیری در روند دادگاه می‌داشت نه حالا که رسیدگی‌های قضایی به اتمام رسیده است. با این وصف به نظر می‌رسد دغدغه روحانی نه «کلاه فریدونی» بلکه نگرانی از مصداق یافتن «چشم اسفندیاری» برای برخی‌ها باشد.

جنگ سرد تندروها علیه روحانی

روزنامه ابتکار نیز در گزارشی در همین باره نوشته است: ذوالنوری متولد ملایر است و نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، عضو فراکسیون ولایی مجلس، از اعضای جبهه پایداری و البته از حامیان جدی احمدی‌نژاد در انتخابات 84 و 88! او با سیاست‌های دولت از روز اول که نماینده مجلس نبود تا امروز که نماینده مجلس است مخالفت کرده است. با پیوستن ایران به سازمان FATF مخالف است، در طرح سوال از رئیس‌جمهوری پیشتاز بود و البته ادعای کذب او در مورد تابعیت مقامات و فرزندان‏شان در قبال برجام مورد استناد ترامپ قرار گرفت. مجتبی ذوالنور پس از خروج ترامپ از برجام، با شادمانی پشت تریبون رفت و با یک فندک خراب تلاش کرد برجام را آتش بزند. حالا هم با انتشار بیانیه علیه حسن روحانی سعی دارد مواضع رئیس‌جمهوری را در تقابل با رهبر انقلاب جلوه دهد و تلاش دارد فضای کشور را به سوی تشنج سوق دهد.

پاسخ حسام‌الدین آشنا به ادعای عضو جبهه پایداری

همچنین جواد کریمی قدوسی، عضو جبهه پایداری در توئیتی ادعایی درباره رئیس جمهور مطرح کرده و نوشته بود «آقای روحانی در پایان سال ۹۵، صادقانه خطاب به #قوه_قضائیه گفته بود که اگر دست به برادر من حسین فریدون بزنید یعنی اعلام جنگ برعلیه من؛»

حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهور، در واکنش به این توییت کریمی قدسی، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «لطفا مستندات قابل رد یا اثبات خود را در مورد این ادعا ارائه فرمایید البته به غیر از بیانات یکی از نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری در دور آخر مناظره!»

جنجال یک شبنامه علیه رئیس‌جمهور| مگر روحانی چه گفت؟ چه کسانی می‌خواهند روحانی را به زیر بکشانند؟

بنی‌صدر سازی روحانی از سوی دلواپسان

روزنامه آرمان نیز در گزارشی نوشته است: اخیرا محمود صادقی در یک گفت‌وگو، جایی که درباره تضعیف مجلس سخن به میان کشیده می‌شود، به سخن دبیر شورای نگهبان اشاره می‌کند که در جایی اظهار کرده بود «برخی نمایندگان مجلس فرق شخص حقیقی و شخص حقوقی را نمی‌دانند». در سمت دیگر غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی با قید قسم حضرت عباس گفته است که وقتی روح‌ا... زم دستگیر شد، برخی نماینده‌ها از او پرسیده بودند زم کیست؟ باور کردنی نیست اما اتفاق افتاده است. حالا اگر چنین باشد، اگر برخی نماینده‌ها تفاوت شخصیت حقیقی و حقوقی را نمی‌دانند و یا برخی دیگر روح‌ا... زم را نمی‌شناسند، آیا خیلی عجیب است که نماینده‌ای چنان در جریان سیاسی خود ذوب شده باشد که فرقی بین منافع ملی و منافع جریانی را درنیابد؟ تفاوت اینها را متوجه نشود؟ اگر چنین است، آیا برعهده داشتن رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس تفاوتی پدید می‌آورد؟ نماینده‌ای که حتی یکبار آیین‌نامه داخلی مجلس را نخوانده یا آن را نیاموخته، می‌تواند بگوید: «من وظیفه دارم رئیس‌جمهور را پایین بکشم».

در لانه مور، شبنمی طوفان است!

حسن روحانی در اجتماع مردم یزد به مواردی اشاره کرد و همین اشاره‌ها موجب شد، مخالفان دولت با جزمیتی باور نکردنی، دست به تخریب دولت بزنند و تلاش کردند سخنان روحانی را که از قضا به اشاره گفته شده بود، از اثر بیندازند. مخالفان دولت در یک تقسیم کار هماهنگ به دو جانب رفتند، گروهی در خبرگزاری‌های دلواپس به کاستن از انرژی سخنان روحانی اهتمام کردند و گروهی دیگر که در عداد برخی سیاست‌ورزان قرار می‌گیرند، در حمله مستقیم به خود روحانی با هم مسابقه گذاشتند و همه اینها در حالی است که روحانی در سخنانش به هیچ نهاد، ارگان و یا شخصی اشاره مستقیم نکرده و تنها گفته بود که پرونده‌هایی وجود دارد و از قوه قضائیه درخواست کرده بود رسیدگی به این پرونده‌ها را شتاب بخشد. اما به اعتبار اینکه ضمیر مبهم در سخنان روحانی به نقطه هدف اشاره می‌کند، عده‌ای سراسیمه وارد کارزار شدند و متوجه نبودند قسمتی از حرف روحانی مربوط به زمان گذشته است، اتفاق افتاده و دو میلیارد دلار توسط آمریکا از سرمایه‌های این کشور از دست رفته است و هیچ کس نمی‌تواند بگوید چنین نبوده و یا دولت‌های نهم و دهم اهمال کاری نکرده و حتی برای آن پرونده هم تشکیل شده است. این افراد در حالی با تمام توان در برابر دولت ایستاده‌اند که در هشت سال دولت عدالت‌محور نزدیک به دلواپسان، شاهد چه موارد تلخی بودیم که گم شدن دکل‌های نفتی و حیف و میل درآمدهای کشور (که معاون اول هم به آن اشاره‌ای ضمنی داشت)، تنها بخش کوچکی از ابهامات آن دوره است. جالب اینکه این افراد در آن دوره سکوت کرده بودند و بعد از پایان دولت‌ مهرورزی خود را به نشنیدن هم زده بودند و حالا که روحانی به چند پرونده و ابهام اقتصادی اشاره می‌کند، چنین برآشفته شده‌اند. نکته جالب در این میان این است که این دلواپسان توجه ندارند که روحانی که امروز در مسند ریاست جمهوری قرار گرفته، سال‌های متمادی در جایگاه‌های حساس کشور بوده و برابر قرار دادن سخنرانی روحانی در یزد با ماجرای 14 اسفند دوران بنی‌صدر چقدر بی‌پایه و بی‌معناست. این افراد متوجه نیستند که برابر قرار دادن شرایط امروز با روزهای پرتب‌وتاب بعد از انقلاب و جنگ، منطقا ممکن نیست.

می‌خواهند روحانی را عصبانی کنند

غلامعلی رجایی، فعال سیاسی اصلاح طلب نیز در یادداشتی در روزنامه آفتاب‌یزد، نوشته است: به یاد دارم که مرحوم هاشمی در مورد پیروزی روحانی می گفت جریان مخالف تلاش می کند تا این دولت در سال اول زمین بخورد. آنها از همان ابتدا سعی می کردند تا کاری کنند که دولت توان ادامه نداشته باشد. اما دولت ادامه داد تا اینکه موضوع خروج آمریکا از برجام پیش آمد. امروز معتقدم آن استراتژی که می گفت دولت نباید دوران خود را به پایان برساند، وارد فاز دوم اجرا شده است. جریان مخالف دولت، سعی می کند تا حسن روحانی کار خود را نیمه تمام بگذارد و دست خود را به نشانه تسلیم بالا ببرد. تصور می‌کنم که باید از این پس منتظر حوادث دیگری نیز باشیم.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: