11:57 عصر | ۱۳۹۹ جمعه ۲۸ شهريور
پرسش
کد خبر: 60708 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۰ آذر - 12:12 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

جدایی قالیباف از اصولگرایان؟

گفتگو نیوز / گروه سیاسی: سه بار برای ریاست جمهوری خیز برداشت و نشد؛ این بار برای نمایندگی مجلس؛ حالا معلوم نیست که بشود یا نشود. محمدباقر قالیباف که آخرین روز ثبت‌نام‌های مجلس یازدهم با سر و صدای رسانه‌ای زیاد راهی وزارت کشور شد، این بار مقصدش را از پاستور تغییر داده و سودای بهارستان دارد.

تحرکات انتخاباتی قالیباف اما مدت‌ها پیش از ثبت‌نامش شروع شده بود. او خرداد ماه امسال پیامی ویدیویی منتشر کرد و از جوانان خواست تا در انتخابات مجلس شرکت کنند. او یک سایت را هم معرفی کرد تا جوانانی که معیارهای مدنظرش را دارند در آنجا ثبت نام کنند. در سایت اعلام شده از سوی قالیباف، یک سری معیارهایی هم آمده بود؛ مانند: «سابقه مسولیت‌پذیری در امور عام‌المنفعه و داشتن روحیه جهادی، مقبولیت نسبی میان نخبگان و گروه‌های مرجع (دانشگاهیان، حوزویان، فعالان اجتماعی، جوانان و چهره‌ها و رجال سیاسی و مذهبی) و …».
قالیباف در پیام ویدیویی خود ایده مجلس نو را بیان کرد که طبق آن جوانان مدنظر او، مجلس را در دست بگیرند. آن زمان بسیاری بر این باور بودند که قالیباف صرفا دعوت کرده و می‌خواهد نقش پدر معنوی این جریان را ایفا کند و خود وارد کارزار انتخاباتی نمی‌شود و منتظر می‌ماند تا سال ۱۴۰۰. اما شاید اعلام انصراف علی لاریجانی رییس فعلی مجلس از شرکت در انتخابات مجلس یازدهم، این فکر را به سر قالیباف انداخت که خودش هم وارد شود. برخی از جمله روزنامه شرق در تحلیلی اوضاع را اینگونه پیش‌بینی کرد که قالیباف و لاریجانی همسویی بیشتری نسبت به سایر نیروهای اصولگرا دارند و همین امر سبب می‌شود که «مجلس به قالیباف می‌رسد و ریاست‌جمهوری با حمایت مجلس قالیبافی به لاریجانی». قالیباف در بیانیه خود برای ثبت‌نام در مجلس گریزی هم به دولت آینده زده: «از مردم عزیز ایران خصوصا تهران می خواهم با حضور آگاهانه خود به ما کمک کنند تا مجلسی قوی و کارآمد تشکیل شود تا با نظارت مقتدرانه و تصویب قوانین به موقع بتواند مراقب باشد تا در این یک سال و نیم پیش رو وضعیت زندگی مردم بدتر نشود و زمینه ساز روی کارآمدن دولتی جهادی و کارآمد باشد». به عبارت دیگر او مجلس به گفته خود کارآمد و قوی را زمینه‌ساز روی کارآمدن دولتی جهادی و کارآمد دانسته است.
 
ساز جدایی 
اقدام قالیباف در انتشار فراخوان، شاید اولین اقدام عملی او در تغییر چینش سیاسی اصولگرایی یا به نوعی جدا کردن خرج خود از بدنه اصلی اصولگرایی بود. چرا که ساز و کار «جمنا» که برای انتخابات سال ۹۶ شکل گرفت، قرار بود برای مجلس یازدهم هم وارد عمل شود. اما با این اقدام قالیباف آن هم چندین ماه مانده به انتخابات، عملا او به «جمنا» پشت کرد؛ خصوصا اینکه برخی اصولگرایان از نحوه انتخاب نماینده جمنا برای انتخابات ۹۶ دلخور بودند؛ ساز و کاری که نتیجه آن معرفی حجت‌الاسلام ابراهیم رییسی به عنوان نماینده جریان اصولگرایی برای ریاست جمهوری ۹۶ بود. هرچند جمنا به عنوان چتر گسترده اصولگرایی در زمان انتخابات ۹۶ مطرح بود و یک نماینده معرفی کرد، اما قالیباف ساز خود را زد و وارد انتخابات شد اما نهایتا پس از فعل و انفعالاتی او به نفع رییسی انصراف داد تا به زعم خود آرای قالیباف به سبد رییسی برود که اینگونه نشد. موتلفه هم که احزاب استخوان‌دار اصولگرایان است، با میرسلیم وارد انتخابات ۹۶ شد ولی او به رغم کشمکش‌های موجود تا آخر ماند.
قالیباف و یارانش که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ و انصراف او در آخرین روزهای منتهی به انتخابات، از جریان اصولگرایی دلخور بودند، مدتی پس از انتخابات ۹۶ به نوعی ساز جدایی زدند. تیر ماه ۹۶ یعنی دو ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ قالیباف نامه‌ای سرگشاده نوشت: «در گفتگو با شما جوانانِ مؤمن، دلسوزِ انقلاب و نظام و کشور، جواب‌هایِ متعددی در پاسخ به این دغدغه‌ها شنیده‌ام که نشان می‌دهد بسیاری از شما دلیلِ شکست‌های اخیرِ جریانِ اصول‌گرایی، در جلبِ نظرِ مردم در انتخابات را، نتیجه اشکالاتِ ساختاری، رویکردی و عملکردیْ در سطوحِ کلان و خُرد می‌دانید. لذا به این باور رسیدم که «تغییرِ اساسی در نحوه کنشِ جریانِ اصول‌گرایی» یکی از مطالباتِ اصلیِ امروزِ شما جوانانِ مؤمن و دلسوزِ انقلاب و کشور است. امروز دیگر روشن است که اصول‌گرایی باید با حفظِ مبانی و ارزش‌هایِ انقلابیِ جمهوریِ اسلامی، در نگرش و شیوه سیاست‌ورزی خود متحوّل شود و با گفتمان و چهره‌هایی نو، حرکت در راستایِ «نو‌اصول‌گرایی» را هرچه زودتر آغاز کند».
او در ادامه نامه‌اش انتقادی هم به جریان تصمیم‌گیر اصولگرایان داشت: «امیدوارم دیگر دوستانِ مسئول و اثرگذار در جبهه اصول‌گرایی این پیام و درخواستِ شما را، برای ایجادِ این تحولِ بزرگ و ضروری، بشنوند و بدانند «خودانتقادی» و تغییر نشانه قوت است و نه ضعف. این مهم زمانی اتفاق خواهد افتاد که شما امیدوارانه، فعالانه و آتش‌به‌اختیار وارد صحنه شده، منتظرِ اقداماتِ از بالا به پایین در جریانِ اصول‌گرایی نباشید؛ زیرا تحلیلِ رفتارهایِ پس از انتخاباتِ برخی دوستانْ نشان می‌دهدْ تصمیم‌گیری در این مورد در رأسِ جریان همچنان دچارِ اختلال است. بدون شک نخستین گام در انجام این رسالتِ مهم و به سر منزل مقصود رساندنِ آن، ترسیم ویژگی‌ها و مبانیِ «نواصول‌گرایی» است».
اینجا بود که معلوم شد کلیدواژه قالیبافی‌ها برای جدایی از بدنه اصلی اصولگرایی، نواصولگرایی است. 
انتقادات قالیباف به بدنه اصلی اصولگرایی همچنان از سوی او تکرار می‌شود. او که هفته گذشته در جریان یک کمپین به نام «مجلس نو»‌صحبت می‌کرد گفته «بر روش‌های تصمیم گیری در اردوگاه اصولگرایی نقدهای جدی داشته و داریم… معتقدم اکنون جریان اصولگرایی در برخی از بخش‌ها حزبی رفتار می‌کنند و مبتنی بر جریان انقلاب نیست». قالیباف همچنین گفته عدم مقبولیت از سوی پایداری‌ها برایش موضوعیتی ندارد: «در جریانات انقلابی مانند پایداری دلسوزان انقلاب کم نیستند و شاید برخی از پایداری‌ها من را قبول ندارند اما این موارد برای من موضوعیت ندارد». این سخنان قالیباف نشان می‌دهد که انتقادات دلخوری‌های او از بدنه اصلی اصولگرایی همچنان به قوت خود پابرجاست و از سوی دیگر جریانی مانند پایداری آنچنان به چشم قالیباف نمی‌آید.
حالا با پررنگ شدن مرزهای بین قالیباف و دو طیف دیگر اصولگرایان باید منتظر تحرکات روزهای آینده این جریان بود؛‌آیا برای سرلیستی تهران به توافق خواهند رسید؟ از آن جلوتر، آیا جریانات اصولگرایی بر سر لیست مشترک در تهران و سایر شهرهای بزرگ به توافق رسید؟ که البته با توجه به تجربه دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ باید کمی در پاسخ مثبت مردد بود. 
 
 
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: