3:39 عصر | ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۸ فروردين
کد خبر: 61187 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ جمعه ۱۱ بهمن - 9:46 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

اعلام وضعیت اضطراری بین المللی توسط سازمان بهداشت جهانی

به گفته دبیرکل سازمان جهانی بهداشت: بزرگترین نگرانی ما احتمال انتشار ویروس به کشورهایی که سیستم بهداشتی ضعیف‌تری دارند، است.

به گزارش گفتگونیوز از جماران؛ در پی شیوع ویروس کرونا، سازمان بهداشت جهانی روز پنجشنبه با اعلام وضعیت اضطراری بین‌المللی، گسترش روز افزون این ویروس در چین را نگران کننده عنوان کرد.  

به گزارش خبرگزاری فرانسه، "تئودور آدهانوم" دبیر کل سازمان جهانی بهداشت این تصمیم را پس از برگزاری جلسه کمیته اضطراری و بدست آوردن شواهدی در مورد گسترش ویروس کرونا در حدود ۱۸ کشور اعلام کرد.  

آدهانوم در یک کنفرانس خبری در ژنو گفت: هفته‌های گذشته شاهد شیوع بی‌سابقه‌ای بوده‌ایم که با یک پاسخ بی‌سابقه مواجه شده است.  

وی افزود: بگذارید واضح بگویم، این اعلامیه رأی عدم اعتماد به چین است.  

به گفته دبیرکل سازمان جهانی بهداشت: بزرگترین نگرانی ما احتمال انتشار ویروس به کشورهایی که سیستم بهداشتی ضعیف‌تری دارند، است.  

ویروس کرونا علاوه بر گسترش در شهرهای چین توانسته در بیش از ۱۰۰ مورد در سایر کشورها از جمله ژاپن تا ایالات متحده رخ داده و باعث تحریک احساسات ضد چینی و موجی از خرید ماسک شده است.  

یک مقام شرکت کوکجی فارما از کره جنوبی، با توجه به شرایط کنونی، ما دستور ساخت ده‌ها میلیون ماسک بهداشتی دریافت کرده‌ایم.  

این ویروس که از خانواده «ویروس کرونا» شناخته شده است دوره نهفته نسبتا طولانی از چند روز تا دو هفته دارد و همین باعث شده است تا زمانی که علایمی چون تب و تنگی نفس در مبتلایان بروز نکند از آن آگاهی ندارند و ضرورتی برای رفتن به بیمارستان نمی‌بینند.  

تاکنون ۶ نمونه از ویروس کرونا در جهان کشف شده است و با این مورد تعداد آن به هفت مورد رسیده است این ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود در معمولی‌ترین حالت این ویروس باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان "سارس" می‌شود نشانه‌های ابتلا به این ویروس در انسان تب، سرفه و تنگی نفس است.  

کمیسیون بهداشت ملی و وزارت مالی چین ۶۰ میلیارد یوان (۸. ۷۴ میلیارد دلار) برای مقابله با ویروس کرونا اختصاص دادند.

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: