2:40 عصر | ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۸ تير
کد خبر: 61241 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ جمعه ۱۸ بهمن - 10:41 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

واکنش اصلاح‌طلبان به ردصلاحیت‌ها

واقعیت این است که اصلاح طلبان سه راه پیش رو دارند. گفتگو ، تنازع و قهر. طبیعتا راه دوم و سوم طرفدار ویژه ای ندارد و هیچ اصلاح طلبی در پی تنازع و یا قهر نیست. چرا که تجربه تلخ قهر در انتخابات مجلس هفتم پیامد خوشی برای کشور نداشت و راه تنازع در سال ۸۸ نیز منجر به فایده برای ملت نشد. امروز اصلاح طلبان تنها و تنها باید راه گفتگو را در پیش بگیرند و با شرکت در انتخابات از عقلانیت و تدبیر برای ادامه حیات سیاسی بهره مند شوند.

گفتگونیوز/ گروه سیاسی: اصلاح‌طلبان در تهران لیست نمی‌دهند؛ این مهمترین تصمیم شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در مورد انتخابات مجلس یازدهم بود که پانزدهم بهمن اتخاذ شد، تصمیمی که طبیعتا در بین اصلاح‌طلبان موافقان ومخالفانی دارد.

شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در جلسه پیشین خود نیز برای تصمیم‌گیری درباره انتخابات مجلس یازدهم، موضوع «عدم ارائه لیست» را مطرح کرده بود اما با پیشنهاد محمدرضاعارف و عبدالواحد موسوی‌لاری رای‌گیری درباره «عدم ارائه لیست» به تعویق افتاده بود.

اما چه شد اصلاح‌طلبان که در یک اقدام بی‌سابقه تمام سی نفر لیست خود در تهران را به مجلس دهم فرستادند، در انتخابات مجلس یازدهم از ارائه لیست در پایتخت که اصلی‌ترین حوزه انتخابیه اصلاح‌طلبان در مجلس به شمار می‌رود منصرف شدند؟

همه چیز به ماجرای بررسی صلاحیت‌ها در هیات‌های اجرایی، نظارت و شورای نگهبان برمی‌گردد. بخش اعظمی از کاندیداهای اصلاح‌طلب خصوصا در حوزه انتخابیه تهران در مراحل مختلف بررسی صلاحیت‌ها از ادامه حضور در رقابت‌های انتخاباتی حذف شدند.

علی شکوری راد، شهیندخت مولاوردی، آذر منصوری، جواد امام، فاطمه راکعی، ابراهیم اصغرزاده، محمدعلی افشانی، علی صوفی، هادی غفاری و جمعی از نمایندگان فعلی تهران از جمله علی مطهری، ‌محمود صادقی، غلامرضا حیدری، طیبه سیاوشی، فاطمه سعیدی و … در کنار سایر کاندیداهای اصلاح‌طلب در حوزه‌های انتخابیه دیگر از جمله کسانی بودند که به دلیل ردصلاحیت از گردونه رقابت حذف شدند.

شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان پیش از این در بیانیه‌ای از رد صلاحیت ۹۰ درصد نامزدهای خود در انتخابات مجلس یازدهم خبر داده و گفته بود که در صورت ادامه این روند برای ۲۳۰ کرسی از ۲۹۰ کرسی مجلس نامزد ندارند.

این شورا همچنین گفته بود که در صورت تایید نشدن نامزدهایش «زینت‌المجالس انتخابات» نخواهد بود.

بر اساس این بیانیه از هم اکنون، «تکلیف بیش از ۱۶۰ کرسی مجلس، از پیش معلوم است و اساسا هیچ رقابتی در آنها، حتی بین اصولگرایان نیز شکل نخواهد گرفت و در نزدیک ۷۰ کرسی، در بهترین حالت، رقابتی کم رمق فقط بین اصولگرایان برقرار است. و در تهران نیز حدود ۳۰ نامزد اصلاح‌طلب، شانس رقابتی کم رمق در انتخابات را دارند».

حسن روحانی رییس‌جمهوری کشورمان نیز در چند نوبت انتقاداتی را نسبت به روند ردصلاحیت‌ها مطرح کرده بود، او گفت نگران است روزی جمهوریت به جرم و انتخابات به انتصابات تبدیل شود.

رییس‌جمهوری همچنین گفت:‌ «مردم تنوع می‌خواهند. بگذارید در میدان انتخابات همه احزاب و گروه‌ها شرکت کنند، قطعا ضرر نمی‌کنید. با یک جناح نمی‌شود، کشور را اداره کرد. کشور متعلق به همه است. اگر تمام ۸۳ میلیون متحد باشیم و یک نفر مخالف، باید تلاش کنیم آن یک نفر را هم جذب کنیم. یک نفر مخالف هم برای ما زیاد است در حالیکه شما یک جناح و جمعیت بزرگ را مخالف می‌کنید. باید حواسمان را جمع کنیم.» این اظهارات واکنش تند دبیر شورای نگهبان را به دنبال داشت که با اشاره به ردصلاحیت داماد حسن روحانی گفت: «جنجال برای تایید افراد فاقد صلاحیت تازگی ندارد، اما پیشگامی رییس جمهور در این پروژه ضدملی تاسف بار است. البته نمی‌دانستیم عدم تایید بستگان به معنی حذف جناح‌های دیگر است.»

اما این تنها اصلاح‌طلبان نیستند که از ردصلاحیت افرادی در این طیف حرف می‌زنند، بلکه اذعان افراد شاخص جناح اصولگرا به حذف رقیب اصلاح‌طلب از جمله نشانه‌هایی است که شرایط پیش‌رو را روشن‌تر می‌کند؛ محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در همین رابطه گفته: «در انتخابات پیش روی مجلس، اصولگرایان رقیب قدری ندارند و اگر به نقاط ضعف خود نبازیم، این انتخابات میدان بازی اصولگرایان است.»

روند ردصلاحیت‌ها نهایتا شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح طلبان را به این نتیجه رساند که در تهران لیست ارائه نکند و اختیار ارائه لیست را به احزاب بدهد. در بخشی از بیانیه این شورا درباره یازدهمین دوره انتخابات مجلس آمده است: «بر اساس نتایج کنونی برآمده از فرایند بررسی و رسیدگی به صلاحیت نامزدهای اصلاح طلب حوزه‌های انتخابیه از سوی هیات های اجرایی، نظارت و شورای محترم نگهبان، متاسفانه عمده دبیران کل احزاب و چهره‌های نام آور ما در اکثر حوزه‌های انتخابیه به گونه‌ای رد صلاحیت شده اند که امکان حضور کاندیداهای این جبهه به صورت کامل در سطح ۲۰۸ حوزه انتخابیه سراسر کشور فراهم نیست و امکان رقابت عادلانه برای جریان ریشه‌­دار اصلاح طلب میسر نیست.

در حوزه انتخابیه تهران، ری، اسلام شهر، شمیرانات و پردیس، عمده ظرفیت و فرصت حضور احزاب و شخصیت‌های نام آشنا از این جبهه گرفته شده است. با این شرایط هرگونه تصمیم احزاب عضو که امکان رقابت حداقلی در این حوزه برای آنان باقیمانده است مورد احترام بوده و حق قانونی آنهاست تا با نام و عنوان خود از کاندیدای مورد نظر خود حمایت کنند.»

البته در بین جریان اصلاح‌طلب کسانی هم هستند که عدم ارائه لیست در تهران را به معنی واگذاری قدرت به جریان مقابل و انزوای اصلاح‌طلبان می‌دانند و تجربه راهیابی اصولگرایان تندرو به مجلس در ادوار گذشته را برای حضور فعال اصلاح‌طلبان در انتخابات و ارائه لیست کافی می‌دانند. طبیعتا نتایج این تصمیم در طول زمان و پس از انتخابات مجلس یازدهم و تعیین ترکیب این دوره مجلس قابل ارزیابی خواهد بود.
واقعیت این است که اصلاح طلبان سه راه پیش رو دارند. گفتگو ، تنازع و قهر. طبیعتا راه دوم و سوم طرفدار ویژه ای ندارد و هیچ اصلاح طلبی در پی تنازع و یا قهر نیست. چرا که تجربه تلخ قهر در انتخابات مجلس هفتم پیامد خوشی برای کشور نداشت و راه تنازع در سال ۸۸ نیز منجر به فایده برای ملت نشد. امروز اصلاح طلبان تنها و تنها باید راه گفتگو را در پیش بگیرند و با شرکت در انتخابات از عقلانیت و تدبیر برای ادامه حیات سیاسی بهره مند شوند.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: