3:10 صبح | ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۸ تير
کد خبر: 63009 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۵ خرداد - 10:55 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

مازنی: تحول‌خواهی در ذات اندیشه امام(ره) بود

بعضی‌ها به امام(ره) می گفتند در ملاقات‌ها و یا تظاهرات اجازه حضور زنان را ندهید اما ایشان با شدت با این نگاه و طرز تفکرات برخورد می‌کرد. بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی می‌فرمودند فکر کردید شما انقلاب را به پیروزی رساندید، خیر با حضور همین زنان بود که انقلاب به پیروزی رسید. وقتی امام(ره) هیاتی را برای ملاقات با گورباچوف هماهنگ  کردند، یک زن (مرحومه دباغ) هم همراه این هیات به عنوان یک شخصیت برجسته مبارز انقلابی نواندیش اعزام شد.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تحول‌خواهی در ذات اندیشه امام(ره) بود اظهار کرد: جای نگاه تحول خواهانه امام (ره) در حوزه های علمیه درباره نقش عنصر زمان و مکان در اجتهاد خالی است، امیدواریم مسئولان حوزه به خصوص روحانیون جوان و نواندیش متناسب با مبانی اندیشه امام (ره) این خلا را پر کنند.

 
به گزارش خبرنگار گفتگونیوز حجت الاسلام و المسلمین احمد مازنی با تسلیت  سالروز ارتحال امام خمینی(ره) گفت: بعد از گذشت ۳۱ سال از رحلت امام خمینی(ره)، ایشان هم در اوج عظمت و منزلت هستند و هم در داخل و در عرصه بین‌المللی مظلوم واقع شدند.
 
وی توضیح داد: باید شاگردان امام(ره)، موسسه تنظیم و نشر آثار ایشان، رهبران انقلاب اسلامی و همه کسانی که بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی رامی شناسند و تاثیر پذیرفته اند، امام(ره) را همان گونه که بود برای جامعه و دنیا معرفی کنند چون اگر قرار باشد هر کسی از ظن و نگاه خود این کار را انجام دهد و به جای معرفی درست، نکات مدنظرشان را بگویند، مخاطبان شان به خصوص منتقدان تصور می کنند امام(ره) همان فردی بود که این ها می گویند.
 
این عضو سابق فراکسیون روحانیت مجلس دهم با اشاره به نظر امام(ره) درباره اجتهاد گفت: تعبیر امام(ره) درباره اجتهاد، تاثیر و نقش زمان و مکان در اجتهاد بود. مطالعات ما در اندیشه، آثار و رفتار امام(ره) نشان می دهد ایشان در طول سال‌های رهبری و مرجعیت شان این اصل را در جایگاه و رفتارشان رعایت می کردند. بنابراین اگر بخواهیم امام(ره) را در چارچوب نقش زمان و مکان در اجتهاد معرفی کنیم، تحول‌خواهی در ذات اندیشه ایشان بود چون امام(ره) اجتهاد را به این معنا قبول نداشتند که افرادی در حوزه علمیه درس و اصول و فقه بخوانند و بعد رساله عملی از خودشان ارائه دهند که با باقی رساله‌ها تفاوتی نداشته باشد.
 
 
مازنی توضیح داد: اجتهاد در مکتب اهل‌بیت و شیعه تنها بر پایه شکل‌گیری رساله نیست که اگر این طور بود مشکل با یک رساله متناسب با نظریه امام جعفر صادق(ع) و شاگردانشان حل می‌شد.اجتهاد در مکتب شیعه بدان معناست که در طول زمان، مرجعیت شیعه و فقهای حوزه علمیه، عصرها و نسل‌ها را متناسب با اقتضای زمان و مکان جامعه اداره و از این منظر بتوانند احکام را برای موضوعات مختلف بیان کنند، امام خمینی(ره) اجتهاد را به این معنا قبول داشتند. البته ایشان فقیهی سنتی بودند که در زمان دعوای فقه سنتی و پویا می‌فرمودند فقه ما از همان جهتی که سنتی است، پویا هم هست یعنی از دل فقه سنتی، آثار و نواندیشه‌ای را مطرح می کردند که حکایت از پویایی فقه شیعه و اسلام ناب محمدی داشت.
 
 وی با اشاره به دیدگاه امام(ره) درباره زنان گفت: دیدگاه و نگاه حضرت امام(ره) به زنان در سال ۴۱ و ۴۲ متفاوت با ۱۵ خرداد و حتی سال ۵۷ و نوفل لوشاتو بود؛ با وجودی که علمای شیعه و مراجع تقلید درباره حق رای زنان در جامعه به شاه اعتراض می کردند، امام(ره) حق رای را برای زنان به رسمیت شناخت و حقی برای انتخاب شدنشان قائل بود.
 
 
وی افزود: بعضی‌ها به امام(ره) می گفتند در ملاقات‌ها و یا تظاهرات اجازه حضور زنان را ندهید اما ایشان با شدت با این نگاه و طرز تفکرات برخورد می‌کرد. بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی می‌فرمودند فکر کردید شما انقلاب را به پیروزی رساندید، خیر با حضور همین زنان بود که انقلاب به پیروزی رسید. وقتی امام(ره) هیاتی را برای ملاقات با گورباچوف هماهنگ  کردند، یک زن (مرحومه دباغ) هم همراه این هیات به عنوان یک شخصیت برجسته مبارز انقلابی نواندیش اعزام شد.
 
 
این عضو سابق کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به تبیین دیدگاه امام(ره) درباره فرهنگ و هنر پرداخت و با بیان اینکه فتوای امام(ره) درمورد موسیقی در قبل از انقلاب با بعد از آن متفاوت بود ، گفت: فتوای امام(ره) در مورد موسیقی قبل از انقلاب سنتی بود اما بعد از زمام داری جامعه یک گروه موسیقی با استفاده از سازهای سنتی ایرانی در مقابل ایشان سرودی را اجرا کردند، حتی ایشان از برخی آثار موسیقی همچون شعری مربوط به شهید مطهری نام بردند.این ها همه حکایت از نگاه تحول خواهانه امام(ره) در حوزه فرهنگ و هنردارد.
 
وی با اشاره به دیدگاه امام(ره) درباره نظام سیاسی گفت: تعبیر ابتدایی امام(ره) درباره نظام سیاسی، حکومت اسلامی با استفاده از سنت پیامبر(ص) و سیره ائمه بود. بعدها حکومت اسلامی را در قالب نظریه ولایت فقیه به عنوان یک نظریه فقهی مورد قبول همه فقهای اسلامی بیان کردند. ایشان در نوفل لوشاتو که انقلاب در آستانه پیروزی قرار داشت از تعبیر جمهوری اسلامی برای نظام سیاسی کشور استفاده کردند و قانون اساسی نوشته شده  را بدون عیب دانستند. بعدها هم ولایت فقیه وارد قانون اساسی شد.
 
مازنی ادامه داد: امام(ره) در طول ۱۰ سال، نظام سیاسی و نهادهای انقلابی را تأسیس کردند و یک نظام ریشه‌دار چند هزار ساله را تغییر 
 
دادند. ایشان بعد از ۱۰ سال دستور تجدیدنظر و بازنگری در قانون اساسی را دادند و در اصول مربوط به رهبری، صداوسیما، ریاست جمهوری، نخست‌وزیری و قوه قضاییه تجدیدنظرهایی صورت گرفت.
 
این عضو فراکسیون امید در مجلس دهم در تبیین دیدگاه امام (ره) درباره روابط بین‌الملل گفت: امام (ره) در پاریس و در گفت و گو با مقامات بزرگ دنیا اعلام کردند ارتباطمان را با تمامی کشورها به شکل عادلانه و منطقی حفظ می‌کنیم، بعدها این مسأله شفاف تر شد و تاکید داشتند ما رژیم اشغالگر قدس را به عنوان کشور به مشروعیت نمی‌شناسیم. بحث دیگری هم درباره آفریقای جنوبی و حاکمیت رژیم آپارتاید و نژادپرستی مطرح بود که در نهایت نلسون ماندلا آن را حل کرد.
 
 
وی ادامه داد: امام (ره) در زمان جنگ تحمیلی از این تعبیر استفاده کردند که ما از صدام نمی‌گذریم و «جنگ جنگ تا رفع فتنه در عالم» اما در نهایت ایشان با پذیرش مسئولیت قطعنامه، به جنگ پایان دادند و مسئولیت آن را هم خودشان پذیرفتند چون یکی از ویژگی‌های امام (ره) این بود که درباره نقش عنصر زمان و مکان در اجتهاد قائل به تحول بودند و هر از چندگاهی با تغییر نگاه و موضوع حکم جدید صادر می‌کردند، نگاهی که امروز جای آن در حوزه‌های علمیه خالی است. امیدواریم مسئولان حوزه به خصوص روحانیون جوان و نواندیش متناسب با مبانی اندیشه امام (ره) این خلا را پر کنند.
 
 
انتهای پیام


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: