12:33 صبح | ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۵ مرداد
کد خبر: 63006 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۴ خرداد - 5:13 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
آینده اعتراضات آمریکا از نگاه محسن جلیلوند:

کانون‌های قدرت ترامپ را وادار به پذیرفتن سیاست آشتی ملی خواهند کرد م آمریکا از سال ۱۸۶۴ تا به امروز با موضوع تبعیض نژادی دست و پنجه نرم می کند

آمریکا از سال ۱۸۶۴ تا به امروز با موضوع تبعیض نژادی دست و پنجه نرم می کند. در مجموع تبعیض زیادی در آمریکا وجود دارد و مساله کشته شدن یک سیاه پوست به دست پلیس آمریکا موضوع جدیدی نیست. اما امروز بحران کرونا در کشور آمریکا باعث شده ۲۰ درصد جمعیت این کشور بیکار شوند. بیشترین فشار بیکاری بر اقشار ضعیف جامعه وارد می شود و این فشار مضاعف جرقه ای بر بشکه باروت است. در عین حال آقای ترامپ نیز رفتار و گرایشات نژاد پرستانه ای از خود نشان می دهد

دکتر محسن جلیلوند، تحلیل‌گر مسایل بین الملل در مورد اعتراضات در آمریکا معتقد است: امروز بحران کرونا در کشور آمریکا باعث شده ۲۰ درصد جمعیت این کشور بیکار شوند. بیشترین فشار بیکاری بر اقشار ضعیف جامعه وارد می شود و این فشار مضاعف جرقه ای بر بشکه باروت است. البته آمریکا نظامی دموکراتیک است و این توانایی را دارد که اعتراضات را در خود هضم کند و از این رو بعد از مدتی اعتراضات فروکش می کند اما نتیجه این اعتراضات در انتخابات خود را نشان می دهد و احتمال دارد از میزان محبوبیت ترامپ کم شود مگر اینکه او سیاست آشتی ملی را اتخاذ کند.


دکتر جلیلوند در گفت وگو با خبرنگار شفقنا آینده در خصوص اینکه شاهد اعتراضات سراسری در آمریکا هستیم ارزیابی شما از آینده این اعتراضات چیست؟ اظهار داشت: آمریکا سرزمینی مهاجر نشین است و اساسا کسی جر سرخپوست ها در آن کشور آمریکایی اصیل نیست. رنگین‌پوستان ۱۴ درصد از جمعیت ۳۳۰ میلیون نفری این کشور را تشکیل می دهند. این افراد از مناطق دیگری از دنیا به آمریکا مهاجرت کرده اند و یا مثل اکثر سیاه پوستان در سالهای دور با زور به این کشور آمده اند. این طیف از لحاظ اقتصادی و اجتماعی نسبت به سایر اقلیت ها در وضعیت ضعیف تری هستند و همواره مورد تبعیض قرار داشته اند. البته قانون آمریکا بسیاری از تبعیض ها را از بین می برد ولی ما می دانیم آنچه که در قانون نوشته شده متفاوت از چیزی است که در جامعه دیده می شود.

تبعیض زیادی در آمریکا وجود دارد

ترامپ گرایشات نژاد پرستانه ای از خود نشان می‌دهد

نتیجه اعتراضات امروز آمریکا در انتخابات خود را نشان خواهد داد

وی افزود: آمریکا از سال ۱۸۶۴ تا به امروز با موضوع تبعیض نژادی دست و پنجه نرم می کند. در مجموع تبعیض زیادی در آمریکا وجود دارد و مساله کشته شدن یک سیاه پوست به دست پلیس آمریکا موضوع جدیدی نیست. اما امروز بحران کرونا در کشور آمریکا باعث شده ۲۰ درصد جمعیت این کشور بیکار شوند. بیشترین فشار بیکاری بر اقشار ضعیف جامعه وارد می شود و این فشار مضاعف جرقه ای بر بشکه باروت است. در عین حال آقای ترامپ نیز رفتار و گرایشات نژاد پرستانه ای از خود نشان می دهد. او اصالتی آلمانی دارد و به گفته برخی منابع رسانه ای ذهنیت های نژاد پرستانه در او وجود دارد و با این نگاه به موضوعات می نگرد. البته آمریکا نظامی دموکراتیک است و این توانایی را دارد که اعتراضات را در خود هضم کند و از این رو بعد از مدتی اعتراضات فروکش می کند اما نتیجه این اعتراضات در انتخابات خود را نشان می دهد و احتمال دارد از میزان محبوبیت ترامپ کم شود مگر اینکه او سیاست آشتی ملی را اتخاذ کند و دست از موضع فعلی خود بر دارد.

کانون های قدرت در آمریکا ترامپ را وادار به پذیرفتن سیاست آشتی ملی خواهند کرد

وی تصریح کرد: برای کانون های قدرت آمریکا به صرفه نیست که این اعتراضات توازن قدرت را به هم بزند. از این رو ترامپ را وادار به پذیرفتن سیاست آشتی ملی خواهند کرد. رییس جمهور آمریکا برخلاف آنچه ما فکر می کنیم اختیارات زیادی ندارد و جز ارتش و اداره پست ما بقی امور در اختیار کامل او نیست. گارد ملی نیز تحت فرمان فرمانداران است و اینطور نیست که ترامپ به راحتی ارتش را وارد کند. برای چنین وضعیتی باید وضعیت اضطراری اعلام کند که آن نیز منوط به پذیرش کنگره است تا بتواند ارتش را وارد کند و او توانایی این کار را ندارد.

اعتراضات آمریکا بعید است به جایی برسد مگر در بلند مدت

این تحلیل گر مسایل بین الملل در مورد اینکه آیا اعتراضات آمریکا به سرانجامی می رسد و یا مثل دفعات قبل بی نتیجه فروکش می کند و زمانی دیگر تحت تاثیر حادثه ای این نارضایتی عمومی به شکل اعتراضات گسترده سر باز خواهد زد؟ گفت: من فکر نمی کنم به جایی برسد مگر در بلند مدت. به طور مثال اگر در دهه ۶۰ و ۷۰ آمریکا به مردم این کشور گفته می شد روزی یک سیاهپوست در آمریکا به مقام ریاست جمهوری می رسد با گلوله به شما شلیک می کردند ولی آقای اوباما در دو دور قبلی رییس جمهور آمریکا بود و هیچ اتفاقی نیفتاد. از این رو من فکر نمی کنم در کوتاه مدت اتفاقی رخ بدهد ولی در بلند مدت به تغییراتی دامن می زند.

 

 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: