1:28 صبح | ۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد
کد خبر: 17323 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ شنبه ۳۰ شهريور - 10:58 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

یافته‌های پژوهشگر ایرانی درباره مرگ سلول‌ها در مدار پاداش مغز با مصرف مورفین

یافته‌های پژوهشگران ایرانی نشان داد: تزریق مکرر مورفین موجب مرگ سلولی در مدار پاداش مغز می‌شود.

 گفتگونیوز:به نقل از ایسنا، استفاده از مورفین، نیکوتین،‌ کوکائین، الکل و داروهایی که سوء‌مصرف ایجاد می‌کنند، مدار پاداش در مغز را فعال کرده و در نتیجه احساس آرامش و بی‌دردی به فرد دست می‌دهد.

 

ساختمان‌های عصبی درگیر در فرایند پاداش مجموعه‌ای از ساختمان‌های مغز قدامی هستند و پدیده پاداش به عنوان پایه پدیده اعتیاد مطرح است.

 

تحقیقات پیشین نشان داده‌اند که تزریق مکرر مورفین به دلیل فعال کردن رسپتورهای اپیوئیدی، می‌تواند موجب مرگ سلول‌های مغز شود.

 

اکنون پژوهشگران جوان ایرانی در تحقیقات تازه خود به بررسی احتمال مرگ سلولی در مدار پاداش مغز به دنبال استفاده از مورفین پرداخته‌اند.

 

یاسمن رضوی، کارشناس ارشد زیست‌شناسی سلولی مولکولی در مطالعات خود با انجام آزمایشاتی بر روی موشها دریافت: تزریق مکرر اپیوئیدها از جمله مورفین، بیان ژن‌ها را در نواحی مختلف مغز تغییر داده و شواهدی به دست آمد که نشان داد فاکتورهای رونویسی در حالت حساسیت به مورفین و مقاومت به مورفین القا می‌شوند. به عبارتی مورفین می‌تواند مقدار فاکتورهای اپوپتوزی را افزایش دهد.

 

وی همچنین در ادامه این مطالعه به بررسی تاثیر استرس حاد و مزمن بر روی افزایش فاکتورهای اپوپتوزی پرداخت و دریافت استرس می‌تواند یک عامل مرگ سلولی در سلول‌های مغزی شود.

 

رضوی آزمایشات خود را بر روی دو گروه از موش‌ها انجام داد و به این نتیجه دست یافت که هم مورفین و هم استرس باعث مرگ سلولی در سلول‌های مغزی می‌شوند و اگر به سلول‌های مغزی مورفین و استرس القا شود سطح بیان پروتئین آنها افزایش می‌یابد.

برچسب هابرچسب ها: گفتگونیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: