10:42 صبح | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد
کد خبر: 33570 تاریخ انتشار: ۱۳۹۳ شنبه ۵ مهر - 10:38 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

زیباکلام: پژوهشگران به تاریخ جنگ ورود كنند

متاسفانه در ایران جنگ و رویداد‌های تاریخی دیگری مانند اشغال سفارت امریكا بدل به امر مقدسی شده است و نمی‌توان درباره آنها با نگاه علمی و مستدل اظهارنظر كرد. با این‌حال نشر این دست اطلاعات تازه درباره پایان جنگ را باید به فال نیك گرفت زیرا افكار عمومی بعد از سال‌ها در جریان بخش‌های مهمی از واقعیت‌های جنگ قرار می‌گیرند
گفتو گو نیوز:
صادق زیبا‌كلام  در اعتماد نوشت:

بعد گذشت سه دهه‌ از آغاز جنگ صحبت‌هایی از سوی برخی فرماندهان نظامی در جنگ در گرفته است، كه واكنش‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را در پی داشت. در واقع این حرف‌های تازه درباره جنگ باز نشان داد ما به این رویداد واقع‌بینانه نگاه نمی‌كنیم و به جنگ آن‌گونه كه بود نگریسته نمی‌شود. یك‌سری انگاره‌ها درباره جنگ به وجود آمده است و نمی‌خواهیم از این چارچوب‌های شكل‌گرفته فراتر برویم. این‌كه در چنین مقطعی بر سر اختلاف‌ها و رقابت‌های سیاسی، اطلاعات و صحبت‌های تازه‌یی درباره جنگ مطرح می‌شود گواه این مساله است و من معتقدم درز كردن این دست اطلاعات به نفع جامعه و تحلیل شرایط جنگ بعد از سال‌ها از پایان آن است. هرچند معتقدم بحث كردن درباره این دست مسائل كار آیت‌الله هاشمی‌ رفسنجانی و فرماندهان نظامی در جنگ نیست و باید اسناد و اطلاعات و مدارك موجود از جنگ منتشر شود و در اختیار محققان و پژوهشگران قرار گیرد و نویسندگان، روزنامه‌نگار و پژوهشگران و تحلیلگران نظامی با نگاهی علمی و بی‌طرفانه آن مسائل را تحلیل كنند و به اطلاع افكار عمومی برسانند. 

اما متاسفانه در ایران جنگ و رویداد‌های تاریخی دیگری مانند اشغال سفارت امریكا بدل به امر مقدسی شده است و نمی‌توان درباره آنها با نگاه علمی و مستدل اظهارنظر كرد. با این‌حال نشر این دست اطلاعات تازه درباره پایان جنگ را باید به فال نیك گرفت زیرا افكار عمومی بعد از سال‌ها در جریان بخش‌های مهمی از واقعیت‌های جنگ قرار می‌گیرند. افرادی كه مدام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را متهم می‌كنند كه ایشان امام را به پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل راضی كرد، باید بدانند كه خود آنها هم باید پاسخگوی كارها، تصمیم‌گیری‌ها و فعالیت‌های‌شان در زمان جنگ باشند و باید به اندازه سهم‌شان درباره جنگ، و انجام آن به افكار عمومی توضیح بدهند. عاقلانه است از طریق مجاری دیگر این دست اطلاعات درباره جنگ، اشغال سفارت امریكا به اطلاع عموم برسد اما وقتی بعضی از دوستان هاشمی‌رفسنجانی را متهم می‌كنند او ناگزیر خطاب به آنها می‌گوید به سال‌های پایانی جنگ برگردید و ببینید چگونه جنگ تمام امكانات مملكت را بلعیده است و چاره‌یی غیر از پذیرش قطعنامه نبود.

این دوستان باید توضیح بدهند بعد از فتح بخش‌هایی از خاك عراق، اعم از مناطق فاو، جزیره مجنون، منطقه حاج‌عمران چه شد كه یكباره آنها را از دست دادیم. آن مناطق كه با زحمت بسیار و شهادت بسیاری از نیرو‌های رزمنده به دست آمده بود، در هنگام پذیرش قطعنامه 598 كجا بودند تا در مذاكرات ایران دست بالا داشته باشند و قدرت‌چانه‌زنی‌اش بالاتر باشد؟! من معتقدم بعد گذشت سال‌ها از جنگ باید با نگاهی انتقادی و مسوولانه به این رویداد نگاه شود. باید به علامت سوال‌ها درباره عملكردهای مختلف پاسخ داده شود و میزان تقصیر آنها در افزایش تلفات و هزینه‌ها روشن شود. اما متاسفانه این دست رویداد‌های تاریخی عملا به یك‌سری اعتقاد‌های بنیادین در ایران در آمده است و طرح هرگونه نگاه انتقادی توام با مسوولیت‌پذیری محلی از اعراب نیست. در حالی كه در دنیا می‌بینیم با حمله نظامی امریكا به عراق بیش‌ از ده‌ها تحلیل درباره انگیزه‌ها و دلایل لشكر‌كشی امریكا به عراق و سقوط دولت صدام مطرح شده است كه خیلی از آنها با دیدگاه جورج بوش و نئو‌لیبرال‌های امریكایی همخوانی ندارد و خلاف ادعا‌های جریان‌های جنگ‌طلب امریكایی است. وقت آن رسیده حاكمیت اجازه دهد نهاد‌های علمی و چهره‌های دانشگاهی درباره جنگ، اشغال سفارت امریكا و مسائل هسته‌یی با دیدی انتقادی فكر كنند و به طرح دیدگاه‌های‌شان بپردازند و بی‌شك فواید این كار بسیار و به نفع مردم، دولت و منافع ملی ایران است.
108


برچسب هابرچسب ها: زیباکلام,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: