7:27 صبح | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۴ فروردين
کد خبر: 39569 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ چهارشنبه ۳ تير - 5:18 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

نشریه آمریکایی: عربستان درصد دستیابی به سلاح هسته ای است

نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» به تازگی در گزارشی اعلام کرد که عربستان می کوشد تا در مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه عقب نماند و به همین علت در صدد دستیابی به سلاح هسته ای است.

به گزارش گفت و گو نیوز از ایرنا، این رسانه آمریکایی افزوده است: احتمال می رود در نهایت عربستانی ها از طریق کره شمالی به این تسلیحات هسته ای دست پیدا کنند.

برپایه این گزارش، «ترکی بن فیصل» رئیس سابق دستگاه جاسوسی عربستان در اجلاسی که به تازگی در کره جنوبی برگزار شد، به این مساله اشاره کرده و گفته است: ما هر کاری را که لازم باشد انجام خواهیم داد.

این گزارش افزوده است: در اصل عربستان به دنبال ساخت این سلاح نیست، اما سال ها قبل تلاشی برای خرید آن از پاکستان داشته و برخی گزارش ها نشان می دهند گفت و گوها و توافقاتی نیز دراین باره میان طرفین انجام گرفته بود.

«ذاکری کایک» نویسنده مقاله نشنال اینترست در این خصوص آورده است: زمانی که پاکستان حاضر نشد در زمینه نظامی با عربستان در یمن همکاری کند، مشخص شد که این کشور هرگز حاضر به فروش سلاح هسته ای به ریاض نخواهد شد.

نویسنده نشنال اینترست در بخشی از مقاله خود مدعی شده است: پاکستان از یک سو می دانست در صورت فروش سلاح هسته ای به عربستان، روابط حسنه با چین را از دست خواهد داد و از سوی دیگر آمریکا و هند هم مجازاتش خواهند کرد و مناسباتش با تهران نیز تیره می شود؛ لذا بعید است دست به چنین معامله ای با عربستان بزند.

این نویسنده در ادامه می نویسد: برخلاف پاکستان، این کره شمالی است که احتمال دارد وارد این معامله شود.

وی افزوده است: بعید نیست کره شمالی تمایل به انتقال فناوری هسته ای به یک کشور دیگر در خاورمیانه نیز داشته باشد.

نویسنده ادامه می دهد که بر خلاف کره جنوبی که مایل به همکاری با کره شمالی نیست و بر خلاف چین و روسیه که کمک زیادی در اختیار رهبر کره شمالی قرار نمی دهند، عربستان مشکلی برای این همکاری ندارد و حاضر است با داشتن ذخیره بزرگ 700 میلیارد دلاری خود با کمک های مالی خود کره شمالی را برای انجام معامله تسلیحاتی هسته ای ترغیب کند.

ذاکری در ادامه به دلایل همکاری ریاض و پیونگ یانگ اشاره کرده و نوشته است: کره شمالی با مشکل مالی روبه روست. کارگران زیادی از این کشور در کشورهای دیگر کار می کنند و در این زمینه عربستان می تواند پذیرای شمار بیشتری از آنها باشد.

وی افزوده است: کره شمالی با کمبود انرژی روبه روست و عربستان برای رسیدن به هدفش حاضر است منابع نفت و گاز خود را در اختیار پیونگ یانگ قرار دهد و این سرنوشت خطرناکی است که باید در قبال آن هوشیار بود.

بررسی ها نشان می دهد که هیچ کشوری به اندازه عربستان برای دستیابی به سلاح هسته ای در تلاش نیست و برخی مقام های این کشور نیز این مساله را به صراحت مطرح کرده اند.110

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: