11:51 عصر | ۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد
کد خبر: 50064 تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ خرداد - 5:37 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

شریعتی، مرد تكرار نشدنی تاریخ معاصر

دکتر حمید میرزاده*

مرحوم دكترعلی شریعتی را از سخنرانی هایش در حسینیه ارشاد سال ٤٨ می شناختم، بعدها در اواخر سالهای دهه٤٠ تا سال ١٣٥٢ كه ما دانشجوی علوم دانشگاه فردوسی مشهد بودیم با خبر شدیم كه استاد در دانشكده ادبیات دانشگاه كلاس درس داشتند، روزی سر تقاطع خیابان دانشگاه با خیابان دانشكده علوم دیدمشان و پس از سلام از ایشان اجازه خواستم در كلاس های درسشان در دانشكده ادبیات شركت كنم که با كمال فروتنی گفتند بنویس و تمام برنامه تدریسشان در طول هفته راگفتند.

دکتر شریعتی خیلی متواضع، دوست داشتنی، پر جاذبه و به شدت مهربان بود. اصالت خانوادگی و نجابت از سر ورویش می بارید. با اینكه ما دانشجوی علوم بودیم با علاقه به كلاس های ایشان می رفتیم و گاهی به دلیل كثرت دانشجویان روی زمین می نشستیم واقعا روح بلندی داشت.

 با دلی سوخته صحبت می كرد و از آشفتگی مسلمانان جهان واقعا می نالید، سخنش از صفای دل و عمق صداقت روحشان سرچشمه می گرفت و لاجرم بر دل می نشست.

شریعتی ٤٠ سال پیش خیلی زود از میان ما رفت اما در قلب های ما زنده است. با "فاطمه فاطمه است" با "كویر" با "پدر مادر ما متهمیم" با "بازگشت به خویشتن با تشیع علوی و صفوی"، با "حج" و "حسین وارث آدم" و سایر كتاب ها و سخنرانی هایش. شاید شریعتی مرد تكرار نشدنی تاریخ معاصر ما باشد. خدایش رحمت كند آن دانشمند فرزانه ومهربان و  نجیب و دلسوز برای مردم و مسلمانان را.

*رییس سابق دانشگاه آزاد اسلامی و عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیرنظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: