10:06 صبح | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد
کد خبر: 51431 تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ شنبه ۲۰ آبان - 10:50 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

محرم و صفر فرصتی برای ارتقاء معرفت دینی

احمد مازنی*

ماه های محرم وصفر فرصتی منحصر به فرد و استثنایی برای مسلمانان و پیروان اهل بیت(ع) است. فرصتی که از  یک سو با یاد آوری حماسه مقدس حسینی موجب احساس هم دلی وهم سویی با رهبری وسربازان آن  حماسه می شود  و ازسوی دیگر تبیین ابعاد مختلف قیام عاشورا موجب آموختن درس های فراوانی برای پیروان سیدالشهدا(ع) می گرد . دراین دوماه بسیاری ازمردم درمساجد، حسینیه ها، تکایا و سایر اماکن دینی گرد هم می آیند و علاوه  برعزاداری و بزرگداشت عاشورا با اصول ومبانی دینی ومعارف قرآنی آشناتر می شوند و دریک کلام محرم و صفر فرصتی برای ارتقاء معرفت دینی است. فرصتی که درقالب سوگواره ای دو ماهه با مراسم افتتاحیه در روز اول محرم آغاز می شود و با مراسم اختتامیه  در اربعین به پایان می رسد.

 
به نظر می رسد اهمیت اربعین و قدر و منزلت آن کمترازعاشورا نیست و بر همین اساس است که درکلام امام حسن عسکری(ع) قرائت زیارت اربعین یکی از نشانه های مومن است و درمتن زیارت نامه اربعین درباره فلسفه قیام حضرت سیدالشهدا(ع) چنین آمده است: ...وبذل محجته فیک لیستنقذ عبادک من الجهالة وحیرة الضلالة..."بارخدایا حسین ابن علی(ع) خون قلبش را در راه تو اهداء کرد تا بندگان تورا ازجهل و نادانی و از سرگردانی گمراهی نجات دهد"
 
شایسته است  به رسم همایش ها وکنگره ها در مراسم اختتامیه سوگواره حسینی نیز بیانیه یا قطعنامه ای صادر شود تا نقشه راهی باشد برای سوگواران شهدای کربلا و در این بیانیه از نامه ها و وصیت نامه  ونیز خطبه های امام  سوم شیعیان(ع) تا زیارت نامه ها و خطبه ها و سخنان زینب کبری و امامان شیعه و نیز سخنان و رجزهای شهدا واسرائ اهل بیت و اصحاب امام حسین(ع) و تمامی اسناد باقی مانده از این حماسه  بزرگ استفاده شود تا راه و رسم حسینی بر اندیشه و باور و در نتیجه در رفتار ارادتمندان به آن حضرت موثر واقع  شود.
 
دراین بیانیه درس های بزرگی را می توان نگاشت. درس آزادی، عزت، ایثار، حماسه، وفا، جوان مردی، عشق، جهاد، شهادت، صبر، استقامت در راه هدف، توبه، پاک دامنی، ایمان، عبادت خدا و درس زنگی دردنیا و نیک نامی در تاریخ و حیات جاوید در آخرت  یعنی حیات طیبه حسینی و زینبی .
 
*نماینده تهران در مجلس دهم


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: