1:33 صبح | ۱۳۹۹ جمعه ۱۶ خرداد
کد خبر: 59209 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۰ ارديبهشت - 2:49 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

نمایندگان مجلس نگران التهابات بازی های پایانی لیگ برتر

حوادث تلخ درگیری هوداران باشگاه‌های کشور و مصدومیت قریب به ۳۰۰ نفر از جوانان علاقمند به ورزش فوتبال در هفته‌های پایانی نگران کننده است. متاسفانه برخی عوامل زمینه‌ساز درگیری در سکوهای ورزشگاه‌ها هستند.

گفتگو نیوز / گروه اجتماعی: در جریان دیدار تیم‌های فوتبال پرسپولیس-سپاهان علاوه بر فوت یک نفر و زخمی شدن ۲۴۵ نفر بخش وسیعی از صندلی‌ها و جایگاه تماشاچیان تخریب شد همچنین در بازی تراکتورسازی و پیکان نیز به دلیل درگیری هواداران دو تیم حدود ۵۰ نفر زخمی شدند.

نامه مازنی به وزرای کشور و ورزش

در واکنش به این رخداد احمد مازنی رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به حواشی تلخ دیدار تیم‌های فوتبال پرسپولیس - سپاهان، تراکتورسازی و پیکان در نامه‌ای به وزیران ورزش و کشور، خواست تا با عوامل ایجاد بی‌نظمی‌ها در ورزشگاه‌ها برخورد قاطع کرده و در اسرع وقت گزارشی دقیق از چگونگی بروز بی‌انضباطی‌ها و عوامل دخیل در آن را به کمیسیون فرهنگی مجلس ارائه کنند.

به گزارش ایسنا، در نامه حجت‌الاسلام‌المسلمین احمد مازنی به مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان که در اختیار ایسنا قرار گرفت، آمده است:

«حوادث تلخ درگیری هوداران باشگاه‌های کشور و مصدومیت قریب به ۳۰۰ نفر از جوانان علاقمند به ورزش فوتبال در هفته‌های پایانی نگران کننده است. متاسفانه برخی عوامل زمینه‌ساز درگیری در سکوهای ورزشگاه‌ها هستند.

با عنایت به اینکه حساس‌ترین دیدارها در هفته‌های پایان در حال برگزاری است از این رو از جنابعالی می‌خواهم با عوامل زمینه‌ساز در سطوح مختلف از جمله مدیریت باشگاه‌ها برخورد کنید و اجازه تشویش اذهان هواداران این باشگاه‌ها را ندهید چرا که بخش عمده تحرکات از سوی عواملی صورت می‌گیرد که با مصاحبه‌ها و اظهارنظرهای تند موجب تنش، درگیری و بی‌نظمی در ورزشگاه می‌شوند. امیدوارم با همکاری وزارت کشور و پرسنل خدوم نیروی انتظامی شاهد نظم بیشتر در برگزاری مسابقات هفته‌های پایانی لیگ برتر باشیم.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین در نامه‌ای دیگر به عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور، نوشت:

«همانطور که اطلاع دارید مسابقات هفته‌های پایانی لیگ برتر در حال برگزاری است و در جریان برگزاری مسابقات لیگ برتر فوتبال در هفته‌های پایانی شاهد حوادث تلخ و بی‌نظمی‌هایی بودیم که منجر به مصدومیت بیش از ۵۰ نفر از هواداران تراکتورسازی تبریز و قریب به ۲۵۰ نفر از هواداران باشگاه‌های پرسپولیس و سپاهان شد. به جنابعالی و عوامل ایجاد نظم متذکر می‌شوم مسؤولیت حفاظت از هواداران با وزارت کشور و پرسنل خدوم نیروی انتظامی است لذا لازم است ضمن شناسایی عوامل مخل امنیت با عوامل ایجاد بی‌نظمی برخورد قاطع صورت گیرد و در اسرع وقت گزارش دقیق از چگونگی بروز بی‌انضباطی و عوامل دخیل در آن به کمیسیون فرهنگی ارائه گردد.»


مطهری: شاید جا داشته باشد که وزیر ورزش و جوانان استیضاح شود

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی حواشی رخ داده در مسابقات فوتبال تیم‌های پرسپولیس و سپاهان را نشانگر عدم توفیق نهادهای تربیتی جامعه عنوان کرد و بر ضرورت صدور احکام عادلانه از سوی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال برای افراد دخیل در این حادثه تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، در یادداشت علی مطهری به عنوان فاجعه بازی پرسپولیس - سپاهان که در اختیار ایسنا قرار گرفته آمده است:

«اتفاقی که در بازی پرسپولیس و سپاهان افتاد از یک طرف نشان داد که مربیان جامعه ما که شامل آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها و روحانیت و صدا و سیما و پلیس و مانند اینها می‌شود در تربیت بخشی از نوجوانان و جوانان موفق نبوده‌اند و از طرف دیگر بی کفایتی مسئولان فوتبال کشور و وزارت ورزش و جوانان را به نمایش گذاشت. روشن شد که بعد از ۴۰ سال عمر جمهوری اسلامی هنوز نتوانسته‌ایم به تعداد واقعی تماشاگران، بلیت بفروشیم و مثلاً مانند روز جمعه چهل هزار بلیت اضافه به فروش می‌رود و هنوز هر تماشاگری صندلی مشخصی ندارد. معلوم شد باید فشار خارجی باشد تا ما تحت نظم در آییم همانطور که سال گذشته در اثر تهدید کنفدراسیون فوتبال آسیا قبل از بازی دو تیم باشگاهی ایرانی و ژاپنی ورزشگاه آزادی در فاصله کوتاهی صندلی‌دار و سرویس‌های مختلف آن آماده و خلاصه مانند یک ورزشگاه اروپایی شد و تماشاگران نیز از ترس جریمه منظم شدند. معلوم می‌شود می‌توانیم از این توحش بیرون بیاییم ولی نمی‌خواهیم. جالب است که در چنین شرایطی برنامه ۹۰ شبکه سه هم که در اصلاح این امور نقش مؤثری داشت بنا به دستور، تعطیل می‌شود.

فیلم‌هایی که از این حادثه تلخ نشان داده شد بیش از هر چیز عدم اقتدار پلیس را به نمایش گذاشت، همانطور که ماجرای تلخ قتل روحانی همدانی نیز بیش از هر چیز حاکی از عدم اقتدار پلیس ماست زیرا قاتل در فضای مجازی با نشان دادن سلاح‌های خود قدرت‌نمایی و قصد خود را اعلام می‌کند و پلیس بعد از ماجرا وارد عمل می‌شود.

همیشه وقتی نیروی ناظم جامعه از خود ضعف نشان می‌دهد لات‌های جامعه سر بر می‌آورند و می‌خواهند حکم برانند، لاتی در همدان نفس‌کش می‌طلبد و لات‌های اصفهان و تهران نیز در ورزشگاه اموال بیت المال را از بین می‌برند و پلیس را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند و از ارتفاع به پایین پرت می‌کنند. جالب است که فقط ۱۰ نفر بازداشت شدند در حالی که باید حداقل ۲۰۰ نفر بازداشت و مجازات شوند.

غربی‌ها ذاتاً از شرقی‌ها وحشی‌ترند. این را تاریخ اروپا و آمریکا ثابت می‌کند. اما همین غربی‌ها به خاطر کنترل و مدیریتی که بر آنها اعمال می‌شود در همه امور اعم از نحوه رانندگی و حضور در ورزشگاه‌ها و غیره به نظم درآمده‌اند. اگر جریمه‌های سنگین و دقیق نمی‌بود آنها از ما بدتر بودند. باید به تعداد کافی دوربین در ورزشگاه‌ها نصب شده باشد و اخلال‌گران و کسانی که اموال بیت‌المال را آسیب می‌زنند و یا فحاشی می‌کنند مثلاً تا سه سال از ورود به ورزشگاه محروم شوند.

این مستلزم آن است که هر کسی که وارد ورزشگاه می‌شود شناسایی و در جای مشخصی مستقر شود. طبعاً همکاری پلیس، وزارت اطلاعات، فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان ضروری است. درست نیست که واقعیت را کتمان کنیم و بگوییم همه تماشاگران خوبند مگر عده‌ای نادر تماشاگر نما. باید با صراحت بگوییم افرادی که صندلی‌ها را می‌شکنند و نارنجک پرتاب می‌کنند و دشنام ناموسی می‌دهند همین نوجوانان و جوانان کوچه و بازار خودمان هستند که در اثر غفلت ما، تربیت انسانی و اسلامی پیدا نکرده‌اند، آن‌گاه در مقام اصلاح کار خود برآییم. این نوع رفتارها در کشور ما در ورزشگاه‌ها باعث می‌شود کشور عربستان که حاضر نیست در ایران بازی کند توجیهی برای کار ناشایست خود پیدا کند.

اکنون لازم است پلیس و مسئولان امنیتی به کمک دوربین‌ها تمام خاطیان را بازداشت کنند و کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال نیز بدون مجامله و چشم پوشی احکام عادلانه صادر کند و البته بعد از مدتی نیز در اثر فشارها عقب نشینی نکند. مثلاً عده‌ای را تا مدتی از ورود به ورزشگاه‌ها محروم کند و افرادی که دشنام ناموسی داده‌اند در همان وسط استادیوم آزادی حد قذف یعنی ۸۰ ضربه شلاق درباره‌ آنها اجرا شود و البته خسارات مالی نیز باید از آنها ستانده شود.

مجلس نیز باید این موضوع را بررسی و پیگیری کند. شاید جا داشته باشد که وزیر ورزش و جوانان استیضاح شود.»


پزشکیان: اجازه سواستفاده به بدخواهان داده نشود

مسعود پزشکیان نیز طی گفت و گویی اظهار کرد: روز چهارشنبه بازی حساس بین دو تیم تراکتور و پرسپولیس را در شهر تبریز پیش رو داریم و عده‌ای می‌خواهند جو استادیوم تبریز را ناامن جلوه دهند تا به اهداف شوم خود برسند.

وی افزود: از همه هواداران و تماشاگران پرشور تراکتور درخواست می‌کنم که همچون دفعات گذشته اخلاق ورزشی را رعایت کرده و فقط تیم محبوبشان را تشویق کنند و با دوری از حاشیه، اجازه سواستفاده به بدخواهان داده نشود.

پزشکیان متذکر شد: علیرغم کمرنگ شدن شانس تراکتور برای قهرمانی در لیگ برتر، تیم همچنان از شانس‌های اصلی کسب سهمیه آسیایی است لذا نباید اجازه دهیم محافل پشت پرده، تمرکز تیم را برهم زنند.

وی خاطرنشان کرد: از نیروهای خدوم امنیتی و انتظامی انتظار می‌رود با حداکثر سعه‌ی صدر و طمانینه برای حفظ آرامش ورزشگاه و میزبانی در خور شان مردم آذربایجان تلاش نمایند.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: