9:21 صبح | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد
کد خبر: 60543 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۵ مهر - 12:25 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

تاریخ، ترس ندارد

ارمغان بهداروند*

 

احضار یک اتفاق تاریخی در خلق یک متن نمایشی شاید خاطره‌آفرین باشد اما مخاطره‌آفرین نیز خواهد بود. خاطره‌آفرین است از این‌ بابت که مخاطب با دانستگی و دلالت تجربی خویش، قضاوت دیگری را به آموزه‌های خویش می‌افزاید و مخاطره‌آفرین است از آن دست که قابل پیش‌بینی شدن متن، کاهش‌گر هیجانی است که در مواجهه مخاطب با جهان‌آفرینی متن ایجاد می‌شود. با همین احساس متناقض خاطره و مخاطره، مخاطب تازه‌ترین اثر کامران شهلایی و محمد لارتی می‌شوم که در این نوبت، کودتای نافرجام نوژه را در کالبد یک داستان عاشقانه روایت می‌کنند. آنچه که وجه متمایز نمایش «خاطرات فیات، تابستان ۵۹» می‌تواند تلقی شود دخالت ذهنیت مؤلف در تولید متن و پرهیز از سویه‌بخشی سیاسی به مخاطب است. مخاطب نمایش شهلایی- لارتی به موازات درک نامستقیم چیستی و چرایی این کودتای نافرجام، به مواجهه‌ای عاشقانه که بنا به تهدیدهای فضای داستان، تصمیمی کودتاگونه است، ورود می‌کند که سیر روایت آدم‌های مشوش این قصه، جذابیت لازم‌ را برای همراهی با نمایش ایجاد می‌کند و مخاطب را به‌دلیل روایت چندخطی و مقصور نکردن آنات نمایش به سوژه کودتا راضی نگه می‌دارد.
«خاطرات فیات، تابستان ۵۹» با عبور از مؤلفه موقعیت محوری، مرادجویی خود را با اولویت‌بخشی به دیالوگ‌ها طلب می‌کند و فضای رئالیستی متن و اجرا که گاهی بواسطه بهره‌مندی از پخش ویدئوی توأمان با نقش‌آفرینی‌های بازیگران آمیختگی هنرمندانه‌ای پیدا می‌کند، به باورپذیرتر شدن قصه حاکم کمک می‌کند و مخاطب را در کنش‌ها و واکنش‌های بازیگران مشارکت می‌دهد.
«خاطرات فیات، تابستان ۵۹» هر چند به طور مستقیم به جریان‌های سیاسی روزگار خویش نمی‌پردازد اما در خلال برخی دیالوگ‌ها و قرائت اخبار روزنامه‌ای، بحرانی‌ترین روزهای پس از انقلاب و تشویش ساختار سیاسی وقت را به چالش می‌کشاند که در جای خود می‌تواند نقطه تمایزی برای این اثر شهلایی- لارتی حساب شود. اگرچه نامتوازن بودن سطح کیفی بازیگران نمایش که در پوشش توانش یکدیگر توفیق چندانی نداشته‌اند از مصایبی است که گریبان کارگردانی نمایش را در چنگ دارد اما بازی روان و باورپذیر بازیگر زن‌ نمایش، عصای کارگردان می‌تواند باشد.
 
خاطرات فیات، تابستان ۵۹
نمایشنامه‌نویس: کامران شهلایی
کارگردان: محمد لارتی
بازیگران: مریم عطیه میرزایی، فرزاد آیتی، سیامک زین الدینی
مکان اجرا: تماشاخانه مهر
تاریخ اجرا: 27 شهریور تا 19 مهر

 

 

 

* پژوهشگرنظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: