6:48 عصر | ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۳ مرداد
کد خبر: 60560 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۳ مهر - 5:17 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

زنان کیهان ورزشگاه

گفتگو نیوز / گروه اجتماعی: پنج شنبه گذشته بود که بالاخره برای اولین بار سد ورود زنان به استادیوم آزادی برای تماشای مسابقه فوتبال ایران و کامبوج شکسته شد؛ مسابقه‌ای که به خودی خود اهمیت چندانی نداشت اما به دلیل اینکه برای اولین بار برای زنان بلیط فروشی شده بود،‌مورد توجه قرار گرفت.

زنانی از طیف‌های مختلف،‌ جوان، مسن، امروزی و سنتی همه در کنار هم برای اولین بار مستطیل سبز را از نزدیک دیدند و چنان تیم‌شان را تشویق کردند که به پاقدم آنها تیم ملی ایران 14 گل نصیب کامبوج کرد.
 
اما روزنامه کیهان روز شنبه با انتشار تصویری در صفحه اول خود ناخرسندی خود را از این اتفاق نشان داد و زنانی که به ورزشگاه رفتند را «قربانیان آزادی» لقب داد و آن‌ها را با زنانی که راهی پیاده روی اربعین شده‌اند با عنوان «راهیان آزادگی» مقایسه کرد.
 
به نظر می‌رسد «کیهان» می‌خواست طیف‌های مختلف زنان را روی سکوهای استادیوم آزادی نبیند؛ اتفاقی که خیلی از فعالان سیاسی و رسانه‌ای و حتی اصولگرایان به آن واکنش نشان دادند و آن را در جهت ایجاد تفرقه و دو قطبی سازی در جامعه عنوان کردند.
 
این انتقادات در حالی است که حسین شریعتمداری که ۲۶ سال است به عنوان مدیرمسئول روزنامه کیهان فعالیت می‌کند، به ندرت از سوی اصولگرایان مورد انتقاد قرار می‌گیرد.
 
روزنامه کیهان یک روز پس از انتشار آن تیتر در واکنش به انتقادات در مطلبی با عنوان «چرا آن یک ده‌هزارم قربانی هستند؟» نه تنها از موضعش عقب نشینی نکرد، بلکه رسانه‌های جریان رقیب را هدف قرار داد که چرا حضور زنان در ورزشگاه را بزرگنمایی کرده‌اند؟!
 
«کیهان» دخترانی که به ورزشگاه آزادی رفتنه‌اند را قربانی «مدعیان اصلاحات و اعتدال» دانسته و نوشته است: آن زنان و دخترانی که پنجشنبه به استادیوم رفتند و کلاه بر سر گذاشتند و بوق به دست گرفتند، آیا قربانی این سیاست‌بازان و کاسبان حقوق زنان و شارلاتان‌های رسانه‌ای نیستند؟
 
این روزنامه مخاطب سخنان خود را «منتقدان دلسوز» عنوان کرده و با اشاره به حضور چهار هزار زن در ورزشگاه، نوشت: «اگر جمعیت کشور را ۸۰ میلیون نفر فرض کنیم که بیش از این است و زنان نیمی از جمعیت کشور باشند، نسبت حاضران در ورزشگاه با کل زنان کشور چقدر است؟ کمتر از یک‌ده‌هزارم! بله همین‌قدر اندک و ناچیز. عده‌ای می‌کوشند این جمع کوچک و اندک را جامعه زنان کشور جا بزنند. دغدغه و علاقه آنان را دغدغه و علاقه همه زنان کشور معرفی کنند و می‌کنند. چنین برخوردی جز فریب‌کاری است؟ و آیا آن زنان و دختران محترم، ابزار این فریب نیستند؟»
 
در ادامه مطلب کیهان آمده است: «فریب‌کاری و شارلاتان‌بازی این دغلکاران به همین‌جا ختم نمی‌شود. بیش از یک و نیم میلیون زن و دختر ایرانی عازم پیاده‌روی اربعین شده و در راه کربلای معلی هستند. سهم این زنان در اخبار و رسانه‌های این جریان مدعی حمایت از زنان چیست و کجاست؟»
 
در این میان محمد مهاجری، سردبیر خبرآنلاین در یادداشتی اقدام کیهان را از نظر حرفه‌ای و تولیدی بی‌ارزش دانست و گفت که چنین تیترها و مطالبی می‌تواند دوقطبی‌هایی در جامعه سیاسی و مذهبی کشور ایجاد کند که برنده‌اش قطعا مردم نخواهند بود و حتی رسانه‌هایی هم که چنین تیترهایی می‌زنند برنده نیستند. این دوقطبی تنها به ایجاد تفرقه و نفاق در جامعه کمک خواهد کرد.
 
او با طرح این سوال که «چرا باید حاکمیت در مقابل درخواست‌های معقول و منطقی مردم مقاومت کند؟!» گفت: به نظر می‌رسد حال که نظام به طور‌کلی با موضوع کنار آمده، عده ای که نان‌شان در دعواهای سیاسی است، به میدان آمدند. بی‌تردید این موضوع جزو آن گره‌هایی بود که با دست باز شد و نباید کاری کرد که گره های ایجاد شده در مسائل با دست باز نشوند.
 
مهاجری حتی پا را فراتر گذاشت و گفت که اگر سرویس‌های اطلاعاتی کشور به مسائلی این چنینی ورود کنند احتمالا کشف خواهند کرد برخی افرادی که به دنبال دامن زدن این دودستگی‌ها هستند، شاید عوامل دشمنان خارجی کشور باشند.
 
محمد رضا زائری یکی از روحانیون سرشناس توئیتر در همین راستا این توئیت را منتشر کرد: دشمن را پیدا کنید! (بیست نمره)
 
 
این توئیت مورد توجه حسام‌الدین آشنا نیز قرار گرفته است و او هم در واکنش به این توئیت نوشت: کیهان‌شناسی یکی از دشوارترین رشته‌هاست!
 
هادی سروش، استاد حوزه علمیه قم نیز در واکنش به تیتر کیهان در اینستاگرام خود نوشت: «این مسئله کوچکی نیست و باید ریشه آن را در ایدئولوژی سازی جدید برای نظام دید و اینجاست که نمی‌شود منکر تاثیر آن پدر معنوی پایدارچی‌ها و شاگردان سخنورش بود.»
 
حسین دهباشی پژوهشگر تاریخ و فعال رسانه‌ای در توئیتی بدون اشاره مستقیم به تیتر روزنامه کیهان نوشت: «بعضی عقل‌شان کم است. اندام‌شان درشت شده، امّا عقب‌مانده ذهنی‌اند. مثل بچّه‌های تُخس، دنبال بهانه‌اند که دعوا راه بیفتد. آرامش بین مردم عذاب‌شان می‌دهد و دوست دارند بین دختری که به ورزشگاه می‌رود و خواهرش که به کربلا رفته نفرت ایجاد کنند. این‌ها را دعا کنید! این‌ها خیلی بدبخت‌اند!»
 
سایت عصرایران هم در یادداشتی به قلم سروش بامداد با عنوان «راز خشم کیهان» نوشت: «باز شدن درهای استادیوم اساسا مطلوب آنها نیست، چرا که نه دوست دارند اراده جامعه مدنی چربیده باشد، نه دوست دارند یک نهاد بین‌المللی نظر خود را تحمیل کرده باشد و نه آن چنان که دولتی‌ها مدعی‌هستند، حاصل کار آنها باشد.»
 
نویسنده یادداشت عصر ایران، کیهان را مهم‌ترین تریبون اصولگرایان رادیکال می‌نامد و می‌گوید: «دیر و دور نیست که حضور زن‌ها در ورزشگاه به بازی‌های باشگاهی هم تسری یابد و هر بار نمی‌توانند به مقایسه‌هایی از این دست، دست بزنند.»
 
همان روزی که کیهان اقدام به انتشار تیتر جنجال برانگیز خود کرد، بیش از ۲هزار و ۲۰۰ توئیت در رابطه با روزنامه کیهان و حسین شریعتمداری منتشر شد و همین امر نشان دهنده میزان واکنش‌ها به رویکرد کیهان درباره ورود زنان به ورزشگاه است.
 
باید منتظر ماند و دید این بگومگوهای رسانه‌ای نهایتا چه تاثیری در تداوم حضور زنان در ورزشگاه‌ها خواهد گذاشت و آیا زنان باز هم از نزدیک روی مستطیل سبز را خواهند دید؟


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: