1:03 صبح | ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۵ مرداد
کد خبر: 60594 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ شنبه ۴ آبان - 11:23 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

پیرترین لاکپشت بازمانده از ۲ جنگ جهانی!

هر یک از موجودات زنده طول عمری دارند. هر چند عدد آن دقیق نیست، اما کمی بیشتر یا کمتر از محدوده مشخص شده عمر می‌کنند. همچنین طول عمر موجودات مختلف با هم متفاوت است. برخی بیشتر و برخی کمتر عمر می‌کنند.

 هر یک از موجودات زنده طول عمری دارند. هر چند عدد آن دقیق نیست، اما کمی بیشتر یا کمتر از محدوده مشخص شده عمر می‌کنند. همچنین طول عمر موجودات مختلف با هم متفاوت است. برخی بیشتر و برخی کمتر عمر می‌کنند. مثلا یک‌روزه‌ها، کمترین طول عمر را در میان حیوانات روی زمین دارند، چون همان طور که از نامشان پیداست تنها ۲۴ ساعت عمر می‌کنند. اما خانواده لاکپشت‌ها تا سنین بالا عمر می‌کنند.

 
 لاکپشت

در سال ۲۰۱۸، پیرترین حیوان زنده روی زمین، یک لاکپشت ۱۸۶ ساله بود. علاوه بر خانواده لاکپشت‌ها، موجود دیگری که رکورد طول عمر را دارد، یک جانور نرم‌تن دریایی است. این موجود در آب‌های سرد منطقه ایسلند کشف شد.

دانشمندان دانشگاه بانگور ثابت کردند که این موجود ۵۰۷ سال سن دارد. اما متاسفانه او در فرآیند تعیین سن درگذشت. هرچند می‌توان طول عمر را تخمین زد، اما زندگی و مرگ واقعا غیرقابل پیش بینی است. سایر موجودات هم مثل انسان ممکن است خیلی زودتر یا دیرتر از زمان پیش‌بینی شده بمیرند.
تعیین سن دقیق حیوانات مشکل است. برخی منابع نشان می‌دهند که موجودات دریایی هزاران سال عمر می‌کنند. هرچند هیچ سند رسمی یا دقیقی وجود ندارد.

طول عمر لاکپشت‌ها

 لاکپشت‌ها به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: گونه‌های کوچک و بزرگ. طول عمر لاکپشت‌ها بسته به نژادشان متفاوت است. گونه‌های کوچک که اغلب به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شوند بین ۳۰ تا ۴۰ سال عمر می‌کنند. گونه‌های بزرگتر مثل لاکپشت‌های دریایی حدود ۸۰ سال عمر می‌کنند. در برخی موارد، لاکپشت‌ها بسیار بیشتر از این حد عمر کرده اند.

چرا لاکپشت‌ها عمر طولانی دارند؟

نظریه‌های زیادی درباره طول عمر لاکپشت‌ها وجود دارد. برخی دلایل آن، کندی متابولیسم، سبک زندگی سالم و تمایل به تولیدمثل است. لاکپشت‌ها به طور کلی کند هستند و این باعث می‌شود دیرتر از سایر موجودات پیر شوند.
لاکپشت‌ها عادات غذایی بسیار سالمی دارند. مثلا لاکپشت غول پیکر گالاپاگوس کاملا گیاهخوار است. رژیم غذایی آن‌ها معمولا فاقد کلسترول است و بیشتر از سبزیجات و چربی‌ها تشکیل شده است. برخلاف سایر حیوانات که در معرض آسیب یا کشته شدن هستند، لاک لاکپشت‌ها از آن‌ها محافظت می‌کند. این باعث می‌شود امنیت و در نتیجه زمان بیشتری برای تولیدمثل داشته باشند.

با جاناتان آشنا شوید

 به سختی می‌توان باور کرد که لاکپشتی که در دهه ۱۹۳۰ به دنیا آمده، هنوز زنده باشد، اما این دقیقا وضعیت پیرترین لاکپشت زنده جهان است. نه تنها جاناتان پیرترین لاکپشت زنده است، بلکه پیرترین حیوان شناخته شده در دنیاست. احتمال زیادی دارد که این لاکپشت کاملا نابینا باشد. با این حال، هنوز فعال است و آزادانه راه می‌رود. این لاکپشت معمولا در یکی از جزایر سنت هلنا در اقیانوس اطلس جنوبی زندگی می‌کند.
 
لاکپشت


حقایق جالب درباره جاناتان


جاناتان ۶۵ سال بیشتر از پیرترین انسان روی زمین عمر کرده است.

جاناتان هنوز میل جنسی زیادی دارد و این نشان می‌دهد که در وضعیت سلامتی خوبی به سر می‌برد.

جاناتان با وجود نابینایی، حس شنوایی خوبی دارد.

او عاشق موز است و از خوردن خیار، کاهو، کلم و سیب لذت می‌برد.

هرچند جاناتان در حال حاضر لقب پیرترین لاکپشت را دارد، اما همیشه پیرترین نبوده است.


لاکپشتی به نام ادوایتا


ادوایتا پیش از مرگش در سال ۲۰۰۶، پیرترین لاکپشت دنیا بود. او به سن ۲۵۰ سال رسیده بود. این لاکپشت غول‌پیکر یکی از پیرترین موجودات دنیا بود. سربازان بریتانیایی آن را از جزایر سیشل به باغ وحشی در هند برده بودند. ادویتا بزرگترین جاذبه باغ وحش هند بود که بر اثر بیماری مرد.


لاکپشتی به نام هریت


هریت هم قبل از مرگ عمر طولانی داشت. این لاکپشت گالاپاگوس در ۱۷۵ سالگی در استرالیا درگذشت. مرگ او بر اثر نارسایی قلبی بود.
 
منبع: برترینها


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: