11:43 عصر | ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۴ خرداد
پرسش
کد خبر: 62374 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ يکشنبه ۳۱ فروردين - 3:57 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
بازار سرمایه حباب دارد؟

آیات محکم و متشابه بازار سرمایه

سهم ناچیز بازار سهام از پول‌های سرگردان!

 گفتگو نیوز / سید محمد آل طه:

🔸در نظرسنجی عمومی بهار سال ۱۳۹۸ مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)، نتایجی به دست آمده، که به نظر در ماه‌های اخیر تا حدودی متحول شده است. در این نظرسنجی، نحوه‌ی پس‌انداز ایرانیان در زمینه‌های مختلف مورد پرسش قرار گرفته است. 

 
🔸طبق این نظرسنجی، از ۱۰۰ درصد جامعه‌ی آماری، تنها ۱.۵ درصد حاضر به سرمایه‌گذاری در بازار بورس بوده‌اند، که در مقایسه با سایر گزینه‌های اعلامی، مبلغ ناچیزی بوده است. 
 
🔸طبق همین نظرسنجی، سهم بازار ارز از مقصد پس‌انداز ایرانیان ۱.۲ درصد، سهم طلا و سکه ۹.۹ درصد، سهم املاک و مستغلات ۱۴.۹ درصد، سهم سپرده‌های بانکی ۲۴.۸ درصد، سهم کارآفرینی و اشتغال ۱۰.۶ درصد بوده و باقی افراد (۳۴.۳ درصد) ظاهراً پس‌اندازی نداشته‌اند که در هیچ‌یک از زمینه‌های ذکرشده مورد سرمایه‌گذاری قرار بگیرد. 
 
🔸این آمار عجیب، اما واقعی را وقتی می‌گذاریم کنار حدود ۸۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد از این هم که هست، معنادارتر می‌شود. 
 
🔸همین‌طور وقتی از این دریچه‌ی آماری به آن ۳۰ میلیارد دلاری که بنا بر گفته‌ی کمیسیون اقتصادی مجلس در زمستان سال ۹۶ از ایران خارج شد، نگاه می‌کنیم، باز هم به نتایج معنادارتری می‌رسیم. 
 
🔸از سوی دیگر، وقتی به پرونده‌های فساد اقتصادی سال‌های اخیر مراجعه می‌کنیم، تازه پی به فقر مطلق بازار بورس در برابر حجم پیدا و پنهان پول‌های سرگردان در جامعه پی می‌بریم. 
 
🔸اینجاست که خیلی راحت می‌توان به شائبه‌ی حبابی بودن بورس که از سوی برخی فعالان اقتصادی مطرح می‌شود، با اطمینان و اعتماد به نفس کامل پاسخ داد و ثابت کرد که چقدر بیراه می‌گویند. 
 
🔸نکته‌ی ناگفته‌ی این تحلیل، پیدا کردن نقطه‌ی کفایت سرمایه‌های واردشده به بازار سهام است، که هم می‌توان خیلی علمی بدان پاسخ داد و هم می‌توان با یک حساب ساده و سرانگشتی مخاطب را فقط به ۴۰۰ میلیارد دلار نفتی گم‌شده در دوران ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد حواله کرد. دلارهایی که تاکنون حتی یک هزارم آن‌ها وارد بورس تهران نشده است.
 
🔸اینجاست که پی می‌بریم ارزش بازار بورس تهران با شرکت‌های متعدد خرد و کلانش، در برابر آن حجم سرگردان نقدینگی در جامعه، هنوز هم رقمی نیست و راه برای ورود سرمایه به این بازار هنوز کاملاً باز است. 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: