9:51 عصر | ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۴ خرداد
پرسش
کد خبر: 351 تاریخ انتشار: ۱۳۹۱ يکشنبه ۲ مهر - 10:08 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

صیانت اجتماعی، پیشرفت اجتماع

گفت‏وگو نیوز: عرصه اداره اجتماع، عرصه ای گسترده و عمیق است و در این میان عوامل متعددی  می تواند جامعه را تحت تأثیر خود قرار داده و آن را دگرگون سازد.  صیانت اجتماعی به هویتی اشاره دارد که در طول زمان جامعه را از انحطاط باز داشته و سعی در ایجاد تحولی مثبت در آن دارد.  در میان تلاشهای بسیاری که در طول زمان برای ایجاد ثبات و ارتقاء جامعه صورت پذیرفته، نظم اجتماعی بیشترین نقش را داشته است. عنصر نظم در اجتماع، تعیین کننده ترین و مؤثرترین عنصر در پیشبرد یک جامعه به سوی اهداف تعریف شده است.

 یک اجتماع انسانی، با مشترکات و برای رسیدن به اهداف معینی ایجاد می گردد و بر همین اساس وظایفی نیز برای هر فرد تعیین می شود.  به طور طبیعی قواعدی نیز در هر جامعه حاکم می شود و عاقلانه ترین راه، تبعیت از این قواعد است.  این قواعد در جامعه مؤثر و کارآمد است، به این معنا که هر فرد بر اساس این چارچوب و مقررات، مصونیت اجتماعی پیدا خواهد کرد و این مصونیت مادامی که قانون در جامعه حکمفرما است، تداوم خواهد داشت. 

 ارزش های مورد قبول یک جامعه و هنجارهای مورد پذیرش افراد، بر اساس مصونیت حاکم بر جامعه غیر قابل تعرض خواهد بود و پیوند هایی که بین افراد به هر دلیلی شکل می گیرد، با احترام متقابل به ارزش ها و با رعایت هنجارهای آن جامعه است.

 هر گونه فعالیتی که عنوان"اجتماعی"به آن اطلاق می گردد،وابسته به منافعی است، اما این منافع دلیلی برای بی اعتنایی به جایگاه و حریم افراد در جامعه نیست. هر "شخص" به وسیله" شخصیت" خود در کنش اجتماعی دخالت می کند و به عبارت یگر عمل اجتماعی از شخص سر می زند و شخص یعنی فردی که شخصیت اجتماعی پیدا کرده است.  در این حال کنش اجتماعی به وسیله شبکه کنش متقابل و نقش هایی که بر اساس انتظارات متقابل هم قرار دارند نظام اجتماعی شکل گرفته است.

 "صیانت اجتماعی" قانون نانوشته ای است که ارزش های مورد قبول همه اجزاء اجتماع را در بر می گیرد و همه افراد خود را ملزم به عمل کردن به این قانون می دانند.  سرمایه‌ی اجتماعی از مفاهیم نوینی است كه امروزه در بررسی‌های اقتصادی و اجتماعی جوامع مدرن مطرح گردیده است . طرح این مفهوم در بسیاری از مباحث، نشان‌دهنده‌ اهمیت نقش ساختارها و روابط اجتماعی بر متغیرها است. سرمایه‌ی اجتماعی درعمل مبتنی بر عوامل فرهنگی و اجتماعی بوده و شناسایی آن به عنوان یك نوع سرمایه چه در سطح مدیریت كلان توسعه كشورها و چه در سطح مدیریت سازمان‌ها می‌تواند شناخت جدیدی را از سیستم‌های فرهنگی - اجتماعی ایجاد كرده و مدیران را در هدایت بهتر سیستم‌ها یاری كند.

 از سرمایه‌ی اجتماعی تعاریف مختلفی ارائه گردیده است .  یكی از تعاریف مطرح این است: «سرمایه اجتماعی مجموعه هنجارهای موجود در سیستم‌های اجتماعی است كه موجب ارتقای سطح همكاری اعضای آن جامعه گردیده و موجب پایین آمدن سطح هزینه‌های تبادلات و ارتباطات می‌گردد».  (فوكویاما 1999).  روشن است که هیچ فردی در اجتماع، حاضر نیست ارزش هایش مورد بی اعتنایی قرار گیرد و این دریافت مشترک هر فرد در جامعه، نتیجه اش پیوندی ناگسستنی است که صیانت اجتماعی را نتیجه می دهد، در مقابل اگر ارزش های افراد در جامعه مورد بی احترامی قرار گیرد، واکنش و مقاومت برای دفاع از آن ارزش را شاهد خواهیم بود.

 در این میان سرمایه های اجتماعی نیازمند حفاظت و صیانت هستند. سرمایه های اجتماعی به افرادی اطلاق می شود که ویژگی های منحصر به خود دارند مانند ایثارگران، نخبگان علمی،فرهنگی و . . . ، که صیانت از آن ها سبب رشد و بالندگی جامعه خواهد شد.  ایثارگران افرادی هستند که در سال های جنگ از مرزهای کشور و از ارزش های اجتماعی دفاع کردند؛نخبگان علمی،سرمایه هایی هستند که حفاظت و صیانت از آن ها رشد علمی کشور را سبب می شود و در کل صیانت از سرمایه های اجتماعی نتیجه اش پیشبرد اهداف آن اجتماع خواهد بود.  "ایثار" و از خوگذشتگی و فرهنگ ایثارگری خود سرمایه ای اجتماعی است و ایثارگران علاوه بر آنکه برای کل جامعه سرمایه محسوب می شوند، خود نیز صاحب سرمایه ای هستند که جامعه را عالی ترین قله های پیشرفت رهنمون می کند.

 مهم آن است که صیانت از سرمایه های اجتماعی، همان صیانت از اجتماع است، چرا که سرمایه های اجتماعی هر چقدر بالنده تر و پویاتر در جامعه حضور یابند، رشد و پیشرفت جامعه را شاهد خواهیم بود و در نهایت تحقق جامعه آرمانی دست یافتنی خواهد بود.

 لزوم و ضرورت تقویت بنیه اخلاق فردی اجتماعی براساس آموزه های قرآن، و نیازمندی جامعه بشری به شناخت سرمایه های معنوی و آشنایی با به کارگیری این سرمایه در پاسخ گویی به نیازهای معنوی است.  دراین راستا برعالمان جامعه است که ضمن معرفی و صیانت این سرمایه ها، به تبیین حضور موثرتر این سرمایه برای عموم بپردازند و نهادینه شدن استفاده از این سرمایه ها به وسیله متولیان اموراجتماعی، سیاسی و فرهنگی از ضروری ترین مسائل است.  

 همچنین برای اصلاح کردن ناهنجاری های رفتاری، اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی، تقویت حضور نخبگان و سرمایه های اجتماعی از اقدامات زیربنایی است.  اساس مهرورزی، مودت و رحمت در جامعه با استفاده ازاین سرمایه ها پایه ریزی می شود و ناهنجاری های فردی اجتماعی بسیاری ازمیان می رود.

 صیانت اجتماعی اگر بر اساس شناخت درست از اجزای جامعه و با توجه به ارزش های آن اجتماع صورت پذیرد،نتیجه اش پیوند ناگسستنی افراد بر مبنای باورها و اعتقادات است و این پیوند"خط زندگی" افراد را هموارتر خواهد ساخت.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: