11:46 عصر | ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۴ خرداد
پرسش
کد خبر: 40746 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ سه شنبه ۷ مهر - 8:16 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

هم صدایی اعضای کمیسیون عمران در مخالفت با استیضاح آخوندی+نظرات

مخالف استیضاح وزیر راه و شهرسازی هستیم. هیچگاه خواستار استیضاح این مسئول نبوده و نیستم چرا که معتقدم مسئله استیضاح به مصلحت کشور نیست و به جریان انداختن این موضوع در مجلس کار صحیحی نبوده است.

به گزارش «صما» این موضوع در شرایطی مطرح شده است که قریب به اتفاق اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با به جریان انداختن دوباره موضوع استیضاح عباس آخوندی در مجلس مخالف هستند و معتقدند طرح این موضوع که خواسته عده قلیلی از نمایندگان است؛ هیچگاه به مصلحت کشور نبوده و نه تنها مشکلی را رفع نخواهد کرد بلکه باعث بروز چالش های دیگر نیز در کشور می شود. آنچه در زیر می خوانید ماحصل نظر سنجی «صما» از اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خصوص موافقت و مخالفت آنان با موضوع استیضاح آخوندی است.


منصور آرامی: مخالف استیضاح وزیر راه و شهرسازی هستیم. هیچگاه خواستار استیضاح این مسئول نبوده و نیستم چرا که معتقدم مسئله استیضاح به مصلحت کشور نیست و به جریان انداختن این موضوع در مجلس کار صحیحی نبوده است.

نبی‌ا… احمدی: اکنون نیازی به استیضاح وزیر راه و شهرسازی احساس نمی‌شود. همواره مخالف این موضوع بوده‌ام و معتقدم عباس آخوندی با جدیت به خرج دادن در برخی از حوزه‌های عمرانی همچون تعیین تکلیف مسکن مهر که از اهمیت به سزایی در کشور برخوردار است و ارائه برنامه‌های آتی مسکن می‌تواند این مشکلات را رفع و رضایت نمایندگان را حاصل کند.

علی نعمت چهاردولی: مخالف استیضاح هستم. به جریان انداختن استیضاح عباس آخوندی خواسته تک تک اعضای کمیسیون عمران نیست. تعداد محدودی به این موضوع تاکید دارند. با توجه به اینکه در حال حاضر وزارت راه و شهرسازی وظیفه خود را در شرایط موجود اقتصادی که کمبود اعتبارات عمرانی است، انجام می‌دهد.

با نگاهی به وضعیت جاده‌ها و راه‌های کشور، به نسبت فعالیت مطلوبی از سوی وزارتخانه در حال شکل‌گیری است. از طرفی مشکل مسکن نیز که با اعطای تسهیلات کم‌بهره از سوی دولت به اقشار ضعیف و بخش مسکن مهر حل می‌شود. واقعیت این است که اعطای خط اعتباری به مسکن دستور شخص آقای رییس جمهور را می‌خواهد بنابراین کلید این مشکل در دست رییس جمهور کشور است. به هر صورت با استیضاح وزیر راه و شهرسازی مشکل از وزارت راه و شهرسازی حل نمی‌شود جز اینکه منجر به تعطیلی و بلاتکلیفی چند ماهه این دستگاه می‌شود و در نهایت زیرساخت‌های عمرانی کشور نیز تعطیل می‌شود. گرچه استیضاح حق قانونی نمایندگان مجلس است اما معتقدم همه نمایندگان مجلس باید بدانند که مصالح کشور در کجاست و بیندیشند این استیضاح به صلاح کشور است یا خیر؟

مهرداد بائوج لاهوتی: مخالف به جریان انداختن استیضاح آخوندی هستم. این مسئول تاکنون توانسته با توجه به شرایط نامطلوب اقتصادی کشور نسبت به دیگر وزارتخانه‌ها در سطح عالی فعالیت کند. متاسفانه نگاه‌های محلی برخی از نمایندگان خواهان استیضاح باعث مطرح شدن این مسئله شده است. نگاه و توقعات محلی نمایندگان دلیل ناشایستی برای استیضاح است و این موضوع در شان نمایندگان مجلس نیست و نمایندگان باید نگاه ملی را پیشه قرار دهند. در حال حاضر استیضاح وزیر راه و شهرسازی خواسته هیچ یک از اعضای کمیسیون عمران مجلس نیست و تنها مهدی هاشمی بر این موضوع تاکید دارد. درست است این فرد رییس کمیسیون عمران مجلس است اما به هر صورت یک نماینده مجلس است و با خواستاری استیضاح وزیر، بی‌طرفی خود را زیر سوال برده است. اعضای کمیسیون عمران جز یک نفر که روز چهارشنبه هفته گذشته امضای خود را پس گرفت موافق استیضاح نبود اما اکنون مسئله استیضاح تنها خواسته مهدی هاشمی است.

محمد دامادی: در خصوص موضوع استیضاح وزیر راه و شهرسازی اعلام نظر نمی‌کنم.

احمد علی مقیمی: با بیان دلایل خود مخالف استیضاح وزیر هستم؛ در حال حاضر تمام فعالیت‌های حوزه وزارت راه و شهرسازی در حال انجام است و در شرایطی که باید بودجه و سال ۹۵ تنظیم و برنامه ششم توسعه تمام شود زمان مناسبی برای برکناری این مسئول دولتی نیست چرا که در صورت برکناری وزیر و روی کار آمدن فرد جدید زمان می‌گذرد. در حال حاضر عباس آخوندی باید چند نکته را مدنظر قرار دهد. وزیر راه و شهرسازی در مسئله استیضاح تاوان ناکارآمدی و عدم توانمندی بعضی از معاونان خود را پس می‌دهد. مسئله دیگر مصاحبه‌های غیرکارشناسی وزیر و اظهارنظر وی در خصوص طرح مسکن مهر است که مشکل‌آفرین شده و باید در این مسائل تجدیدنظر کند تا مسئله استیضاح ختم به خیر شود.

حامد قادر مرزی: در نفس استیضاح ایرادی وجود ندارد و طرح آن مثبت است؛ واقعیت این است که استیضاح حق طبیعی نمایندگان مجلس است توضیح خواستن نمایندگان از مسئول کشوری در خصوص چالش‌هایی که وجود دارد حق قانونی آنان است. شفاف‌سازی مسئول در پرسش‌ها و قانع شدن نمایندگان در استیضاح وجود دارد و سوالاتی که قرار است از وزیر راه و شهرسازی پرسیده شده به اعتقاد بنده سوالات بجا و خوبی است. در صورت پاسخ دادن شفاف، وزیر راه می‌تواند بهترین بهره‌برداری را از این لحظه ببرد. به شخصه دید منفی به استیضاح وزیر راه ندارد و همانند برخی‌ها اهدافی در پس این کار برای من وجود ندارد.

علیرضا خسروی: در حال حاضر شرایط و فرصت تغییر نظر نیست؛ به نظر می‌رسد هیئت رییس مجلس نیز چندان موافق این موضوع نباشند. بنابراین تا اعلام وصول این موضوع از سوی هیئت رییسه مجلس اظهارنظر در خصوص استیضاح صحیح نیست.

عبدالکریم حسین‌زاده: مخالف استیضاح هستم؛ در فضای مهندسی و عمرانی با اعداد و ارقام و درصد سر و کار داریم بنابراین باید اظهارات براساس مستندات باشد. از سال ۹۲ به بعد عالی‌ترین تخصیص بودجه عمرانی با توجه به افت قابل توجه درآمدهای دولت حدود ۲۵ درصد بوده بنابراین نمی‌توان در چنین شرایط مالی انتظار سرعت در پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها را داشت. اکنون اکثر اعضای کمیسیون عمران مخالف استیضاح وزیر هستند و معتقدند در این شرایط اقتصادی کارکرد این وزارتخانه عقلانی بوده است.

مجید جلیل سرقلعه: مخالف استیضاح هستم. معتقدم عرصه‌های وسیعی در شرایطی که اعتبارات محدود است از بخش‌های هوایی، دریایی، مسکن، ریلی به عهده وزیر راه و شهرسازی همچنین وضعیت اقتصادی کشور نامطلوب است بنابراین هر مسئولی در این شرایط بهتر از این نمی‌تواند کار کند. کلید همه مشکلات عمرانی در دست عباس آخوندی نیست و با استیضاح مشکلات کاسته نمی‌شود لذا امید است این موضوع در صحن علنی مجلس رای نیاورد.

احمد جباری: بنده با استیضاح وزیر راه و شهرسازی موافق نیستم. عباس آخوندی در شرایطی تصدی وزارت راه و شهرسازی را به عهده گرفت که حوزه‌های وسیع راه و مسکن با هم ادغام شده بودند. اما با این اوصاف شرایط راه‌ها در بخش‌های محروم بهتر شده است و اقدامات مناسبی در حوزه هوایی و دریایی نیز اتفاق افتاده است بنابراین نیازی به استیضاح این مسئول نیست.

سید بهلول حسینی: موافق استیضاح عباس آخوندی نیستم چرا که معتقدم این مسئول دولتی تاکنون توانسته به طور شایسته از عهده وظایف و مسئولیت وزارت راه و شهرسازی برآید.

حسین محمدزاده: مخالف استیضاح وزیر راه و شهرسازی هستم چرا که ایراداتی را که نمایندگان خواهان استیضاح در خصوص این مسئول مطرح کرده‌اند را وارد نمی‌داند و معتقدم علیرغم پستی و بلندی‌هایی که در راه این وزارتخانه وجود داشته، روند خروجی و اجرایی مناسبی را در همه زمینه‌ها از این دستگاه دولتی شاهد بودیم.

یوناتن بت کلیا: در شرایط فعلی با هر استیضاحی مخالفم

در پایان یادآور می شود خبرنگار«صما» برای تکمیل این نظر سنجی با کلیه اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تماس گرفت که در این بین ۱۳نفر از نمایندگان پاسخگو و نظر خود را ابراز کردند؛ همچنین به دلیل اینکه تلفن های مابقی اعضای این کمیسیون تخصصی خاموش و از دست رس خارج بود، موفق به دریافت نظرات این نمایندگان نشدیم.


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: