10:47 عصر | ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۴ خرداد
پرسش
کد خبر: 40752 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ سه شنبه ۷ مهر - 11:46 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

روایت احمد خرم از پشت پرده استیضاح وزیر راه و شهرسازی

می‌خواهند روند کاری وزارتخانه‌های مهم رامختل کنند / احمد خرم از پشت پرده استیضاح وزیر راه و شهرسازی می گوید

 درحالی که زمان زیادی از فروکش کردن تب و تاب استیضاح احتمالی وزیر اقتصاد نمی گذرد اینبار یکی دیگر از وزرای کابینه دولت یازدهم در معرض خطر استیضاحی قریب الوقوع قرار گرفته است. برخی نمایندگان مجلس در جدیدترین اقدام خود طرح استیضاح عباس آخوندی، ‌وزیر راه وشهرسازی را به جریان انداخته اند و بنا به گفته یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس احتمالا جلسه استیضاح مذکور روز سه شنبه 14 مهر ماه جاری برگزار خواهد شد. اما با اعلام خبر استیضاح آخوندی واکنش های مختلفی از سوی نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون عمران مطرح شد که بسیار جالب توجه است. به عنوان مثال اعضای این کمیسیون در اظهارنظری تقریبا مشابه اعلام کردند که با چنین اتفاقی مخالف هستند و اصلا چنین استیضاحی حتی درکمیسیون عمران به شور گذاشته نشده است.


با تمام انتقادهایی که از روند اعلام وصول شدن این استیضاح مطرح شده اما ظاهرا وزیر راه باید در روزهای آینده به مجلس بروند و پاسخگوی سوالات نمایندگان منتقد باشد. در این بین اما برخی از تحلیلگران و صاحبنظران بر این باورند رویه ای که برخی مجلسی ها در پیش گرفته اند و از استیضاح به عنوان اهرم فشاری در برابر دولت استفاده می کنند، اثرات منفی زیادی در عملکرد وزیران برجای می گذارد و در نهایت باعث ناکارآمدی و بروز اختلالات جدی در امورات وزارتخانه های مربوطه می شود، از سوی دیگر حجم سوالات مطرح شده از سوی برخی نمایندگان با نوع عملکرد وزرا متناسب نیست .
منتقدان به دنبال ناکارآمد جلوه دادن دولت هستند
در اینباره احمد خرم ، وزیر سابق راه وترابری برخورد برخی نمایندگان منتقد با اعضای هیئت دولت را کاملا سیاسی خواند و معتقد است که افراد تندروی مجلس هدفی جز ناکارآمد جلوه دادن دولت یازدهم ندارند. وی در گفتگو با آفتاب یزد با اشاره به اینکه اصولا استیضاح وسوال باید با هدف ارتقای عملکرد وزیر و وزارتخانه متبوع او باشد، گفت: به طورکلی نمی توان ادعا کرد که تندروهای مجلس به دنبال افزایش توان وظرفیت وزارتخانه ها باشند بلکه دقیقا درصدد هستند که مجموعه دولت و کابینه یازدهم را ناکارآمد جلوه دهند .خرم ادامه داد: با توجه به شواهد و قرائن متاسفانه برخی از نمایندگان در تکاپو هستند که روند کاری برخی وزارتخانه های مهم را مختل کنند و نوع رفتار آنها بیانگریک برخورد کاملا سیاسی با وزرا است. وزیر سابق
راه و ترابری با اشاره به اینکه تهدید شدن وزرا به استیضاح و سوالات پی در پی برخی نمایندگان امری بی سابقه است، خاطرنشان کرد: این رویه یعنی اینکه یک وزیر به طور مرتب از سوی نمایندگان به استیضاح تهدید شود و یا اینکه مدام باید برای پاسخگویی به سوالات متعدد راهی مجلس شود در ضعف و ناکارآمد شدن عملکرد آن وزیر نقش چشمگیری دارد. به این صورت که وزیری که تحت فشار استیضاح قرار دارد در تصمیم گیری هایمهم مربوط به وزارتخانه متبوعش ،دچار تشویش
می شود و به کندی در تصمیم گیری و یا بلاتصمیمی دچار می شود و این مسئله عملکرد وزارتخانه را شدیدا تحت الشعاع قرار می دهد.وی با تاکید بر اینکه "قضاوت در خصوص عملکرد کلی دولت یازدهم باید منصفانه باشد" ، توضیح داد: به طور کلی باید اذعان کرد که دولت یازدهم در برخی زمینه ها توفیق داشته واز سوی دیگر در بخش هایی هم ضعف دارد. البته عملکرد برخی وزرا شاید چندان چنگی به دل نزند و نیازبه حضور وزرای جوان تر و مسلط و اجرایی تر و تصمیم گیرتراحساس شود.

خرماضافه کرد: در حال حاضر بعضی وزارتخانه ها ناکارآمد هستند و این ناکارآمدی در اندوخته سرمایه اجتماعی دولت تاثیر می گذارد، به این معنا که اعتماد مردم به دلیل برخی ضعف ها به دولت کاهش پیدامی کند.

وزیران با شجاعت از عملکرد خود دفاع کنند
اما وزیرسابق راه وترابری معتقد است که رفتار برخی وزرا در شگل گیری مشکلات فعلی در تعامل آنها با نمایندگان منتقد بی تاثیر نبوده است. به دلیل اینکه برخورد آنها با منتقدین از موضع ضعف و حفظ موقعیت بوده و باعث تشدید موج انتقاد برخی نمایندگان شده است. خرم با تاکید بر اینکه وزیران باید با جرات و شجاعت از نقاط قوت مدیریتی خود دفاع و از سوی دیگر کاستی ها را بپذیرد، یادآور شد: معتقدم وزیری که درمظن انتقادات قرار گرفته باید جرات و شجاعت داشته باشد یعنی اینکه حرف حق بزند و در جلوگیری از دخالت دیگر قوا مصمم باشد و از عملکرد مثبت خود دفاع کند و اگر کوتاهی بود هم بپذیرد. وی ادامه داد: اگر این معادله بر قرار شد که وزیر مشکل خود را بپذیرد و آن کسی که درست تصمیم گرفته محکم پای تصمیم خود بایستد دیگر احتمال اینکه دولت لطمه جدی ببیند کاهش می یابد. وزیر سابق راه وترابری بابیان اینکه «ریشه همه مشکلات فعلی به مجلسبرمی گردد»، گفت: به طور کلی چنانچه وزیری حفظ موقعیت خود را اولویت قراردهد از همین رهگذر لطمه جدی می بیند چرا که چنین فردی قطعانمی تواند با قدرت کافی با منتقدان مواجه شود. خرم با اشاره به انتخابات پیش روی مجلس در اسفند ماه سال جاری افزود: معتقدم با توجه به انتخاباتی که در ماه های آتی در پیش است رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت با احتیاط بسیار زیادی عمل می کنند اما نباید فراموش شود که چنین احتیاطی می تواند مسبب بروزلطمات جدی به مجموعه دولت شود.
 
برچسب هابرچسب ها: ,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: