9:05 صبح | ۱۴۰۰ شنبه ۲۵ ارديبهشت
پرسش
کد خبر: 45686 تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ پنج شنبه ۱ مهر - 2:03 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

شهید محمد نظری پور

شهید دانشجو محمد نظری پور
نام پدر : اکبر
تاریخ تولد: 1 آبان 1341
محل تولد: مشهد
رشته تحصیلی: معماری
نام دانشگاه : تهران
تاریخ شهادت : 19 دی 1365
محل شهادت: شلمچه
عملیات: كربلای 5
 
 زندگینامه شهید
شهید محمد نظری پور در سال 1341 دیده به دنیا آمد. از همان ابتدا، گویی برای این دنیا خلق نشده بود .  به علت هوش و استعداد فراوانی كه داشت دو كلاس را در یك سال به اتمام می رساند بطوریكه هنگام ثبت نام در مدرسه راهنمایی با مشكل سن روبرو شد و باید دو سال صبر می كرد كه در این مدت استفاده كرد و به تحصیل علوم دینی پرداخت.
پس از اتمام دوره هنرستان در رشته معماری مدتی در جبهه انجام وظیفه نمود و در سال 63 در كنكور سراسری شركت كرد و با رتبه عالی در رشته معماری و شهر سازی دانشكده هنرهای زیبا دانشگاه تهران پذیرفته شد .
وی از اولین روزهای تشكیل ارتش بیست میلیونی به فرمان امام لبیك گفته و به عضویت این نهاد مردمی درآمد.
به پیامبر اكرم و خاندان گرامیش مخصوصاً حضرت زهرا(س) ارادت خاصی داشت و وصیت نموده بود كه در هنگام دفن وی دعای توسل قرائت شود.
پس از 5 سال نبرد در جبهه های حق علیه باطل در عملیات كربلای پنج در شلمچه روز جمعه 65/10/19 با یكی از همسنگرانش به نام سید مجید توكلی نژاد به شهادت رسید و در روز 65/10/24 مصادف با شهادت حضرت زهرا در جوار مولایش علی بن موسی الرضا(ع) دفن گردید.
 
وصیتنامه شهید
…..
 
مقاله ای ازشهید
روزی كه انسان آفریده شد، قلم زندگی این موجود را با مبارزه توام كردند در نهاد خود انسان و سرنوشت او عوامل متضاد آفریده شد و به انسان تمایلات گوناگون داده شد .خواستهای و امیال او بسیار متنوع است یك دسته از امیال و خواسته های او متوجه به هواها و هوسهاست . در مقابل این امیال و خواسته ها و تمایلات نیرومند دیگری در او تعبیه شده كه او را به منطقه برتر و بالاتر می كشاند.
توانائیها و نیروها و اراده انسان در میان این دو رشته امیال در حال تشنج و اضطراب است و باید به یك كار و مبارزه تن در دهیم . اما مبارزه ای شریف, مبارزه ای پیروز , مبارزه ای سودمند و مهیج ، كلمه مبارزه و جهاد همیشه مترادف شهادت است.
در میان معانی و مفاهیم اسلامی كلمه شهید دارای یك قدر ویژه است كه دور این كلمه هاله ای از نور فرا گرفته است، كسی كه شهید می گردد و اسلام او را شهید می شناسد به یكی از عالیترین مراتب و درجات می رسد . در اسلام وقتی می خواهند مقامی را خیلی بالا ببرند می گویند مقام این مقام شهید است .
اسلام از جهاد و شهادت و آرزوی شهادت جدا نیست كسانیكه با تربیت اسلامی تربیت یافته بودند یكی از روحیاتشان، نشاط شهادت بود شیعه ی علی، عاشق شهادت است و مرگ طبیعی را ننگ و عار می داند .
و اما شهادت چیست؟ معلم دكتر شهید شریعتی شهادت را چنین تعریف می كند: در فرهنگ ما شهادت مرگی نیست كه دشمن ما بر مجاهد تحمیل كند، شهادت مرگ دلخواهی است كه مجاهد با همه آگاهی با همه منطق و شعور و بیداری و بینایی خویش، خود انتخاب می كند .
منطق شهید، منطقی است آمیخته با منطق عشق  آن هم عشق الهی از یك طرف و منطق اصلاح و مصلاح از طرف دیگر، این دو تا منطق را با یكدیگر تركیب دهید منطق شهید بوجود می آید یكی منطق آدم مصلح دل سوخته برای اجتماع خودش، دیگری منطق یك عارف عاشق پروردگار خودش كه از تركیب این دو منطق، منطق شهید در می آید .
امام علی (ع) می فرماید : اگر هزار ضربت بر فرق من فرود آید بهتر است كه در بستر بیماری بمیرم .
امام حسین(ع) می فرماید : اگر بدنهای ما ساخته شده كه آخر كار بمیرد پس چرا در راه خدا با شمشیر قطعه قطعه نشود؟!
و باز به تعبیر امام علی(ع) كه می فرماید : الموت فی حیاتكم مقهودین و الحیوه فی موتكم قاهرین .        مرگ در، زندگی شكست خورده شماست و زندگی در مرگ پیروزمندانه شما.
به قول استاد شهید مطهری؛
شهادت تزریق خون به اجتماعی است كه به كم خونی مبتلا شده است . شهید حماسه آفرین است آن هم حماسه الهی و این حماسه ملت مرده را از نو زنده می كند و این منطق هاست كه شخص از زندگی به همه متعلقات دل می برد و آنچه توان دارد در طبق اخلاص می نهدنظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: