10:42 عصر | ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۴ خرداد
پرسش
کد خبر: 51467 تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۷ آذر - 3:35 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

خشونت علیه زنان در ابعاد گسترده

 خشونت علیه زنان در ابعاد گسترده

خشونت علیه زنان در هر دوره متناسب با شرایط روز با الگویی جدید بروز می‌کند. این خشونت فقط در حد کبود شدن زیر چشم، کتک خوردن یا شکاکی‌های بی‌مورد مرد خلاصه نمی‌شود، بلکه هرگونه بی‌توجهی که برای زنان خشونت بار باشد تحت عنوان خشونت علیه زنان مطرح می‌شود. امروزه در اغلب جوامع بشری خشونت علیه زنان یکی از اولویت‌های تصمیم‌گیران محسوب می‌شود. این درحالی است که در گذشته ضعیفه خطاب کردن زن یا کتک زدن او تحت عنوان تربیت کردن زن محسوب می‌شد و مسئولان اجتماعی و تربیتی نیز از آن تبعیت می‌کردند.

بر اساس بررسی‌های انجام شده،27‌درصد از زنان تهرانی 19 تا 49‌ساله در یک سال اخیر مورد خشونت همسرانشان قرار گرفته‌اند. بر این اساس خشونت جسمی سبک در زنان نزدیک به 2/4‌درصد به شکل زیاد و خیلی زیاد برآورد شده است. میزان خشونت جسمی شدید که منجر به ضرب و جرح در زنان شده 4/1‌درصد بوده است. همچنین 9‌درصد از زنان خشونت عاطفی را به شکل خیلی زیاد و زیاد تجربه کرده‌اند. درضمن نزدیک به 9/7‌درصد از زنان تهرانی تحت خشونت کلامی قرار گرفته‌اند. همچنین 5/5‌درصد از زنان تهرانی تحت خشونت همه جانبه قرار دارند. بر اساس مطالعات اولیه خشونت عاطفی بین 50 تا 60‌درصد در پایتخت رواج دارد. این در حالی است که در سوئیس یک پنجم زنان گزارش کرده‌اند که در طول زندگی قربانی خشونت جسمی روانی بوده‌اند. با این تفاسیر هنوز زنان ایرانی نمی‌دانند باید موارد خشونت را به کجا گزارش کنند و ممکن است دیدگاه فرهنگی و سنتی باعث شود آنها فکر کنند خشونت بخشی از زندگی‌شان است که باید آن را تحمل کنند. در حالی که انواع سرکوفت‌ها، تحقیرها، مقایسه کردن‌ها، تمسخر و اهانت‌ها را می‌توان از جمله مصادیق خشونت‌های کلامی برشمرد. در روزهای اخیر هم معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری، در کانال تلگرامی خود «۱۲۳را فراموش نکنید...خشونت علیه زنان و کودکان را گزارش کنید» را منتشر کرد.

امیدواریم آینده زنان درخشان باشد

یک حقوقدان درباره وضعیت خشونت علیه زنان در کشور به «آرمان» می‌گوید: امروزه در اغلب جوامع به خشونت علیه زنان توجه می‌شود، اما خشونت علیه زنان در ابعاد مختلف وجود دارد. در حال حاضر از سوی نمایندگان طرحی درباره خشونت علیه زنان به مجلس ارائه شده و در این زمینه دولت و معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری نیز اقدامات مناسب انجام داده‌اند. فریده غیرت می‌افزاید: هنوز مساله خشونت علیه زنان در جامعه ما به انواع و اشکال مختلف مشاهده می‌شود. برای مثال زن امروز با انواع خشونت‌های جسمی، فکری، شغلی،‌ رفتاری، خشونت‌ها در قالب کم توجهی‌های رفتاری و.... مواجه است. بر این اساس اساتید در حوزه‌های روان‌شناسی، حقوق و جامعه‌شناسی آن را مورد بررسی قرار داده‌ و پژوهش‌ها از سوی آنها ادامه دارد. به گفته او به باور بنده برخی خشونت‌ها ریشه در قانون دارد، چون قانون در برخی مواقع حمایت‌های یک جانبه‌ای از مردها کرده است. به اصطلاح تا وقتی کفه سنگین ترازو به سمت مرد باشد،‌ طبیعتا از میزان حقوق زنان کاسته می‌شود، چون در این شرایط تساوی بایسته در دستیابی به حقوق زن و مرد اعمال نمی‌شود. این وکیل تاکید می‌کند: این کمبود حقوق برای زنان با بروز خشونت‌هایی در قالب ناباوری، نابرابری،‌ خدشه‌دار کردن عدالت و... همراه است. از سوی دیگر شاهد قدرت‌نمایی در بین مردها به دلیل عدم تساوی و توزیع قدرت هستیم. غیرت می‌افزاید: از سوی دیگر این مقوله در زنان با محرومیت بیشتر بروز کرده و نتیجه آن اعمال خشونت است. این در حالی است که اگر در دستیابی به حقوق در جامعه تساوی وجود داشته باشد، دیگر کسی از حقوق مضاعف برخوردار نیست و طرف مقابل نیز از کمبود حقوق معترض و رنجور نیست و دیگر خشونتی بروز نمی‌کند. به گفته او بنده بر مساله خشونت در قوانین تاکید می‌کنم، چون تاکنون برای ایجاد تساوی در دستیابی به حقوق تلاش‌های فراوان انجام شده است. امیدواریم با این تلاش‌ها بتوان شدت خشونت‌ها علیه زنان را کاهش داد. این حقوقدان می‌گوید: با اینکه هم اکنون طرحی در زمینه جلوگیری از خشونت علیه زنان در مجلس قرار دارد، می‌توان به یکسان‌سازی قوانین برای زنان و مردان امیدوار بود. همان‌طور که قبل‌تر هم اشاره شد خشونت علیه زنان در ابعاد مختلف می‌تواند بروز کند. با این تفاسیر می‌توان با یکسان سازی در دستیابی به قوانین زنان را نسبت به دستیابی یکسان به قوانین و حقوق امیدوار کرد.
برچسب هابرچسب ها: حوزه زنان,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: