10:05 صبح | ۱۴۰۰ شنبه ۲۵ ارديبهشت
پرسش
کد خبر: 53767 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد - 11:08 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

روسیه را نمی توان از دست داد

علی خرم عضو بنیاد امید ایرانیان

گفت و گو نیوز: روسیه به عنوان یک کشور قوی و بزرگ است که علاوه بر همسایه بودن با ایران به عنوان یک کشور همکار ایران هم قابل توجه است. البته باید ارتباط با روسیه با دقت مد نظر قرار بگیرد، تا احیانا مشکلاتی که در قبل با روسیه داشتیم، دوباره اتفاق نیفتد. این موضوع که روسیه ممکن است با کارت ایران در مقابل آمریکا بازی کند دلیل بر این نیست که ایران با روسیه رابطه نداشته باشد. اتفاقا باید مسئولان و سیاستمداران و دست‌اندرکاران امر به مسائل مهم در رابطه با روسیه دقت لازم را لحاظ کنند تا در جایی از طرف روسیه گزندی به ایران نرسد، روابط ایران و روسیه در دو بخش قابل توجه و تامل است؛ یک بخش اضطراب و تشویشی از عملکرد روسیه و سیاست‌هایی است که در قبال ایران دارد که بعضا هم عده‌ای نسبت به این نزدیکی رابطه ایران و روسیه خوشبین نیستند و بخش دیگر ارتباط بین این دو کشور در صحنه بین‌الملل است بدبینی نسبت به روسیه باعث نمی‌شود که ما از اهمیت این ارتباط چشم پوشی کنیم و ما روابط خود را با این کشور محدود کنیم.

البته معمول هم نیست که کشورها در زمان ارتباط با یکدیگر پیش شرط در نظر بگیرند اما گسترش روابط می‌تواند دارای پیش شرط باشد به طور مثال؛ ممکن است توافقاتی بین ایران و روسیه انجام بگیرد که ایران در آن توافقات باتوجه به تجربیات گذشته‌اش، بهتر و بیشتر با روسیه وارد مذاکرات عمقی شود تا احیانا مشکلات دردسرآفرینی برای ایران پیش نیاید.

روسیه از منافع و امنیت ملی خود پیروی می‌کند در گذشته همین‌طور بوده، در آینده هم بر همین منوال ادامه پیدا خواهد کرد و هر گاه احساس کند برای بدست آوردن منافع بیشتر از آمریکا باید از کارت ایران استفاده کند حتما این کار را خواهد کرد. بنابراین باید این موضوع را به عنوان اصل پذیرفت و در نظر داشت.

با این حال منظور این نیست که ایران برای روسیه هیچ ارزشی نداشته باشد حتما که روسیه برای ایران اهمیت قایل است و به هر صورت روسیه یک کشور بزرگ، قوی و همسایه‌ای در آن سوی دریای مازندران است و همچنین در صحنه بین‌المللی هم تا جاهایی که امکان داشته باشد روسیه می‌تواند کمک حال ایران باشد نه به‌طور کامل ولی تا حدی می‌توان نسبت به اهمیت ایران برای روسیه اطمینان خاطر داشت.

علی ایحال اصل و اساس روابط بین‌الملل بر ایجاد رفت و آمد، مراودات و به عبارتی همکاری است. با در نظر گرفتن این اصل بنیادین، روسیه در چارچوب می‌گنجد، کشورهای دیگر هم همینطور اما اینکه سوابق روسیه نشان می‌دهد که یک جاهایی از کارت ایران استفاده کرده است صرفا برای ما بایستی احتیاط و دقت بیشتری را بوجود بیاورد و این دقت و احتیاط باعث می‌شود که چشم بسته تا جایی جلو نرویم که روسیه از کارت ما استفاده کند بلکه منافع و امنیت ملی ما باید جزو اولویت‌ها در هر ارتباط بین‌المللی باشد. اما باز هم تاکید دارم؛ اشتباه است اگر بخاطر نگرانی‌هایی که از بابت روسیه داریم ارتباط با روسیه را قطع یا محدود کنیم.110

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: