11:52 عصر | ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۴ خرداد
پرسش
کد خبر: 54706 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ دوشنبه ۱ مرداد - 6:15 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

کتابی که مناسب‌ترین شغل را برای شما انتخاب می‌کند

ترجمه کتاب «شغل مورد علاقه» نوشته آلن دوباتن با موضوع تغییر نگاه انسان مدرن در دنیای امروز به شغل‌ها از سوی انتشارات کتابسرای نیک منتشر و روانه بازار کتاب شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کتاب «شغل مورد علاقه» نوشته آلن دوباتن با ترجمه محمدهادی حاجی بیگلو از سوی نشر کتابسرای نیک روانه بازار کتاب شد.

آلن دو باتن در این كتاب توضیح می‌دهد كه چه بر سر انسان مدرن آمده و چرا نگاهش به شغل تغییر كرده. اما این تمام كاری نیست كه این كتاب با ما می‌كند و همین باعث می‌شود تا كتابی به غایت كاربردی محسوب شود.

دوباتن با تمرین‌هایی كاربردی قدم به قدم دستمان را می‌گیرد و راهنمایی می‌كند تا متوجه شویم واقعا چه شغلی برایمان مناسب است، شغلی كه انجام دادنش برایمان رضایت خاطر به همراه داشته باشد و از نظر مالی هم تا حد قابل قبولی تامینمان كند. شاید فكر كنید در حال حاضر تست‌های زیادی هست كه به ما قابلیت‌ها و توانایی‌هایمان را نشان می‌دهد، اما اگر تجربه كرده باشید بی‌تردید تصدیق می‌كنید كه این قبیل آزمون‌ها چقدر كلی گویی دارند.

در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: «اگر برخی از کسانی را در نظر بگیریم که طی تاریخ شغل رضایت بخشی داشته‌اند و سعی کنیم حدس بزنیم که آزمون‌های فعلی احتمالاً چه توصیه‌ای به آنان کرده‌اند، کم و بیش درمی‌یابیم که این پیشبینی‌ها چقدر ناکافی‌اند. تصور کنید موتزارت آزمون میرز بریگز را انجام می‌داد، پس از اینکه به سؤال‌ها پاسخ می‌داد، احتمالاً به وی از این جنس توصیه‌ها میشد «شغل بهینه برای شما آن‌هایی هستند که مستلزم کار تخیل‌ورزانه با ایده‌ها و طراحی‌ها هستند. از جمله‌ی این مشاغل این‌ها هستند: هنرها، بازیگری، نویسندگیِ خلاقانه و همچنین طراحی تجسمی، کار در موقعیت‌هایی که هیچ مجموعه دستورالعمل مشخصی در کار نیست. نمونه‌هایی از این مشاغل چنین هستند طراح گرافیکی، مشاور آموزشی، برنامه‌ریز جشن‌ها، مدیر ارتباطات عمومی» این توصیه‌ها خیلی فاصله دارد با اپرای دون ژوان یا کلارینت کنسرتو در لا ماژور.

متاسفانه ما برای ایجاد یک رابطه یا یافتن یک شغل، خود را چندان نیازمند تمرین و آموزش نمی‌دانیم. در حالی که فرض همیشگی‌مان این است که مثلاً کودکان نیازمند صدها ساعت تدریسِ مدبرانه هستند تا در ریاضیات مهارت یابند یا یک زبان خارجی بیاموزند. اما اگر در طول چندین سال تحصیلی، برنامه‌ی درسیِ مدرسه شامل ماده‌ی درسیِ تقریباً روزانه‌ای با این موضوع باشد که چگونه از پس یک رابطه برآییم یا چگونه شغلی بیابیم که بااستعدادها و علائق ما جور درآید، برایمان عجیب به نظر میرسد. تقریباً همه‌ی ما قبول داریم که این تصمیم‌ها اهمیتی بسیار و تبعات فراوانی در زندگی‌مان دارند، اما یکباره دچار یکی از تناقض‌گویی‌های عجیب تاریخ فکر بشر می‌شویم و تصور می‌کنیم که این چیزها را نه می‌توان آموخت و نه می‌توان آموزش داد.

هدف مجموعه‌ی مدرسه‌ی زندگی این است که این مفروضات آسیب‌زا را تصحیح کند که ناخودآگاهانه دچارشان هستیم، و ما را مجهز به ایده‌هایی کند که بهتر بتوانیم خواسته‌های ستایش‌برانگیز )اما در واقع بسیار دشوار( خود را تحقق بخشیم. خواسته‌هایی که در حیات عاطفی و شغلیِ خویش در دل داریم.»

كتاب «شغل مورد علاقه»‌ را انتشارات كتاب‌سرای نیك با ترجمه‌ی محمدهادی حاجی بیگلو و به قیمت 19 هزار و 500 تومان منتشر كرده است.110

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: