10:22 عصر | ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۴ خرداد
پرسش
کد خبر: 59285 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۲ ارديبهشت - 12:54 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

آسیب شناسی عدالت جنسیتی

✍ میر ارمان عدنانی

چند صباحی است که در جامعه ما مسئله حقوق زنان و عدالت جنسیتی تبدیل به گفتمان و جریان مهمی شده است. نسل جوان ما، امروز بیش از هر زمان دیگری به دنبال پر کردن شکاف های جنسیتی است و گاهی مشاهده میشود که مردان نیز در کنار زنان به دنبال استیفای حقوق نادیده گرفته شده زنان میگردند؛ اما مسئله احیا حقوق زنان مانند تمامی مسائل و رویکردهای دیگر با وجود داشتن اهدافی مثبت ممکن است دارای انحرافات و یا تندروی هایی شود که موجب مخدوش کردن چهره دغدغه اصلی یعنی حفظ کرامت مقام زن گردد.

 
🔸یکی از مشکلاتی که مدافعین حقوق زنان با ان مواجه اند مسئله تلاش جهت فراتر رفتن "باور" از "حقیقت" است. برای درک بهتر این مطلب مثالی میزنم: وقتی در جامعه ای نتیجه فقر،سوق دادن مردان به سمت دزدی و سوق دادن زنان به سمت فحشاست ایا میتوان از مردم توقع داشت که اینده مردی فقیر را چیزی جز دزدی و اینده زنی فقیر را چیزی جز فحشا تصور کند؟ ایا تلاش برای تغییر این باور شدنی و امری ممکن است؟
 
🔸یکی دیگر از آفت های این جریان که اگر به آن توجه نشود،میتواند عواقب بسیار بدی به همراه داشته باشد؛بحث تحمیل الگو جدید زیستن به زنان است و نه ایجاد فضایی که در ان زنان خود به معنای حقیقی یک انسان شکل دهنده شیوه زیستن خویش باشند. ایا مدافعین حقوق زنان قائل به تعیین ارزش زن توسط خود زن هستند و یا میخواهند زن را طبق ارزش گذاری خود در جامعه طبقه بندی کنند؟ اگر شخصی تصمیم بگیرد بیرون از منزل کار نکند و به تربیت فرزندان خویش بپردازد؛همچنان مورد احترام فعالین حقوق زن خواهد بود و یا برای داشتن احترام باید به گونه ای زندگی کند که از نظر ان ها موجب حفظ ارزش زن گردد؟
رسالت اصلی فعالین حقوق زنان باید روشنگری درباره ارزش های مقام زن باشد و نه تحمیل سبک زندگی به انها؛ باید فضا به گونه ای باشد که در ان زن ارزش و میزان خود را بشناسند و بتوانند برای سرنوشت خویش تصمیم بگیرند ولو انکه ان تصمیم مطابق ارزش ها و معیار های ما نباشد و به گونه ای نشود که زنان از نوعی سبک تحمیلی برای زندگی یا به اصلاح زندگی سنتی وارد سبک زندگی تحمیلی دیگری شوند در حالی که رسالت اصلی انها حذف تحمیل از انتخاب زنان است.
 
🔸اشتباه دیگری که بعضا بین فعالین حقوق زنان رخ میدهد ارزش گذاری سهوی کار های مردانه است؛ برای مثال گاهی ممکن است کار بیرون از منزل را با ارزش تر از تربیت فرزندان بدانیم در حالی که این ارزش گذاری صرفا بر پایه نگاه جنسیتی شکل گرفته است و هیچگونه معیاری جهت ارزش گذاری میان این دو مصداق نیست. در این مسئله نیز رسالت انها ایجاد فضایی است که زن بتواند با اختیار خود و اگاهانه، بهترین نقش برای خود را بیابد و انتخاب کند؛ حال ان نقش کار در بیرون منزل باشد و یا خانه داری،باید مورد احترام قرار گیرد.
 
🔸تهدید دیگری که این جریان را میتواند به خطر بیاندازد؛ ارائه راهکاری نامتناسب با جامعه امروزی ایران است که از تندروی میان برخی از فعالین حقوق زنان حکایت دارد
گاهی این اشتباه را انجام میدهند که نوعی الگو در هر حال اجرا در کشور هایی با چند دهه فعالیت بیشتر نسبت به جامعه خود ارائه میکنند که نتیجه ان تنها پس زدن این الگو ها از طرف جامعه سنتی ماخواهد بود در حالی که شاید روشنگری و اگاه سازی جامعه نیاز ابتدایی و مهم تر برای جوامع سنتی ای چون ایران باشد.
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: