8:39 صبح | ۱۴۰۰ شنبه ۲۵ ارديبهشت
پرسش
کد خبر: 65400 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ جمعه ۷ شهريور - 11:21 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

چه خبر از سرنوشت ارزهای بازنگشته؟

بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته توسط دستگاه قضا، 2/9 میلیارد یورو معادل 3/4 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور برگشته و 2/6 میلیارد دلار هم از ارزهای تخصیص یافته از سوی بانک مرکزی برای واردات رفع تعهد شده است که در مجموع 5/5 میلیارد ارز اعم از یورو و دلار معادل 6 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات و ارز تخصیصی برای واردات، به چرخه اقتصادی برگردانده شده است.

گفتگونیوز: یکی از علل اصلی مشکلات اقتصادی کشور در حال حاضر عدم بازگشت کامل ارزهای حاصل از صادرات و همچنین نامعلوم بودن سرنوشت بخش زیادی از ارزهای اختصاص یافته از سوی دولت برای واردات کالا می‌باشد.

در همین خصوص القاصی‌مهر دادستان تهران درباره پیگیری سرنوشت ارز تخصیص یافته از سوی بانک مرکزی برای واردات نیز گفت: از میزان 4/8 میلیارد دلار ارز تخصیص یافته بلاتکلیف طبق گزارش دیوان محاسبات کشور، بعد از ارجاع  گزارش دیوان و دستور ریاست قوه قضائیه به دادستانی تهران، مبلغ 2/6 میلیارد دلار رفع تعهد شده و از 2/2 میلیارد دلار باقی‌مانده، پرونده‌های مربوط به مبلغ 1/1 میلیارد دلار از سوی بانک مرکزی به سازمان تعزیرات ارجاع شده که البته این سازمان از وجود نواقص جدی در این پرونده‌ها خبر داده است. درباره سایر وجوه بلاتکلیف برای قریب 1/1میلیارد دلار ارز تخصص یافته نیز 508 شرکت و واردکننده به بازپرسی احضار شده‌اند.

وی در جمع‌بندی گزارش خود افزود: بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته توسط دستگاه قضا، 2/9 میلیارد یورو معادل 3/4 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور برگشته و 2/6 میلیارد دلار هم از ارزهای تخصیص یافته از سوی بانک مرکزی برای واردات رفع تعهد شده است که در مجموع 5/5 میلیارد ارز اعم از یورو و دلار معادل 6 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات و ارز تخصیصی برای واردات، به چرخه اقتصادی برگردانده شده است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی تهران نبز با بیان اینکه ۲۷ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات بازنگشته است، خاطرنشان کرد: از بانک مرکزی، لیست افراد را دریافت کردیم که بر اساس آن مذاکراتی با بیش از ۹۰ شرکت، بنگاه و فرد با حضور نمایندگان بانک مرکزی انجام شده است.
وی با اشاره به سه علت عدم بازگشت ارز صادراتی، گفت: عدم هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف، نبود سامانه متحد برای استفاده تمام ارگان‌ها از اطلاعات و صدور بخشنامه‌های متعدد و عدم آگاهی بعضی از صادرکنندگان از دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها از دلایل عدم بازگشت ارز صادراتی است.
 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه میزان صادرات غیرنفتی کشور از مورخ ۲۲ فروردین ۹۷ تا پایان اسفند ۹۸ به میزان ۸۰ میلیارد یورو است، افزود: اما میزان تعهدات ارزی به این میزان نیست به دلیل اینکه با توجه به برخی از مشکلات قیمت گذاری کالا در گمرکات که در سال ۹۷ به وجود آمد بانک مرکزی برای صادرکنندگان ۲۰ درصد تخفیف قائل شد.

زادبوم با بیان اینکه بنابراین صادرات غیرنفتی در این بازه زمانی حدود ۵۶ میلیارد یورو است، بیان داشت: بخشی از این صادرات نیز شامل فرآورده‌های نفتی مانند بنزین می‌شود که بازگشت ارز آن ۴۲۰۰ تومانی است و متعهد آن نیز دولت است بنابراین در مجموع صادرات غیرنفتی ما در بازه زمانی ۲۲ فروردین ۹۷ تا پایان اسفند ۹۸ به میزان ۵۰ میلیارد یورو است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: بنابراین تعهدات ارزی صادرکنندگان به میزان ۵۰ میلیارد یورو است که سر رسید صادرات سال ۹۷ در دی ماه ۹۸ و سر رسید صادرات سال ۹۸ نیز در تیرماه ۹۹ بوده است.

وی بیان داشت: لذا بر اساس اعلام بانک مرکزی و آمار گمرک با کنار گذاشتن صادرات فرآورده‌های نفتی در مجموع صادرکنندگان غیر نفتی بخش خصوصی و دولتی متعهد به بازگشت ۵۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات بوده‌اند که بر اساس آخرین اعلام بانک مرکزی در هفته گذشته به سازمان توسعه تجارت ۱۷ میلیارد یورو از این مبلغ ارز هنوز به کشور باز نگشته است.

درهمین زمینه زادبوم رئیس سازمان توسعه و تجارت اظهار داشت: مازاد ۱۷ میلیارد یورو نیز تعهدات ارزی است ولی مربوط به شرکت‌ها و اقلامی است که ارز صادراتی را به قیمت ۴,۲۰۰ تومان باز می‌گردانند که دولت متعهد آن است.

طبق اعلام اخیر سخنگوی قوه قضائیه در یک سال گذشته، در تهران و با پیگیری سازمان امور مالیاتی و اقدام نمایندگان دادستان در حوزه‌های مالیاتی، بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان مالیات از بدهکاران عمده و نه بدهکاران خرد با همکاری نمایندگان دادستان وصول شده است. همچنین حدود 6 هزار میلیارد تومان هم در سایر استان‌ها وصول شده و جمعاً بیش از ۲۹ هزار میلیارد تومان از بدهکاران عمده مالیاتی وصول و به سازمان امور مالیاتی ارجاع شده است.

علاوه‌‌بر این‌ها از ناحیه سازمان بازرسی کل کشور نیز بالغ بر هزار میلیارد تومان از مالیات‌ها وصول شده است.
این اقدامات و برخورد جدی با متخلفان و فرصت‌طلبان باعث افزایش امید مردم به دستگاه قضایی  شده است. در این بین البته نباید از لزوم توجه و تدبیر دولت برای مدیریت صحیح اختصاص ارز برای واردات و اتخاذ تصمیمی‌ درست برای اطمینان از بازگشت به موقع ارزهای صادراتی غافل شد.
 
نبض بازار
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: